Hayaller imbat esintisi gerçekler imdat sesleri

Kurtuluşun ve kuruluşun kenti İzmir'de kordon can çekişiyor. Normalleşmeyle kordonda yaşanan kalabalık içinde huzuru bozan davranış sergileyenler sahillerin tadının kaçmasına neden oluyor.

Güncel 11.09.2021 - 07:24 11.09.2021 - 07:38

Nihat AK/YENİGÜN - İsmi ve kültürü ülke sınırlarını aşan bir çok şarkılara konu olan İzmir Kordon'da beklenti imbat rüzgarı, yaşanan gerçek imdat feyatları. Gerek Kordon'a çıkanlar gerekse Kordon'da ikamet eden vatandaşlar yaşanan olaylara isyan eder hale geldi. Yüksek sesle küfürleşenler, yumruk yumruğa kavga edenler, seyyar satıcıların tekmeleşmesi, bitki diplerini tuvalet olarak kullananlar kordon yaşanan çilelerden bir kaçı.

KORDON KALABALIK


    İzmir'in vitrini ve kalbi olan Kordon'un gün geçtikçe kaybedildiğine dikkat çeken Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Şiirlere ve şarkılara esin kaynağı olmuş, romantik günbatımı, imbatı, kafeleri, balık lokantaları, şık mağazalarıya kentimizin önemli değeri Kordon eriyor. Kordonun çimlerinde oturup uygunsuz davranışları sergileyenler kendileri 'Ben ailemle buraya gelmem'diyor. Kordon özgürlük adı altında demokrasi adı altında gün gün eriyor.  Çimlerin o şekilde kullanılması yazıktır. Medyaya yeterince yansıtılmıyor orada her gece kavgalar hırsızlıklar var. Sabaha karşı orası harmandalı çöplüğü gibi oluyor. Kordunumuzun duyarlı esnafı kendi işletmelerini temiz tutmak için özveriyle çalışıyor. Ne yapapasak yapalım gece bırakıyoruz. Sabah bir geliyoruz, işletmenin önü, masaların altı çöplük içinde. Günümüzün büyük bölümü kapımızın önünü temizlemekle geçiyor" dedi. 

kordon omur sanli


    "VATANDAŞI DA DÜŞÜNÜN"
    Kordon esnafından çok Kordon sakinlerinin durumdan şikayetçi olduğunu belirten Ömür Şanlı, "Kordonu gezenler oradaki esnafı düşünmüyorlarsa ne olur o bölgede ikamet eden vatandaşlarımızı düşünsünler. Bebeği olanlar, hastası olanlar, yaşlısı olanlar var. Kordon'da ikamet eden vatandaşlar sabaha kadar gürültüden uyuyamıyor. Sabaha kadar davul zurna çalanlar var. Trafik yoğunluğu oluşturanlar, egzoz sesiyle, klaksonuyla rahatsızlık verenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kalp krizi geçiren vatandaşa ambulans yetişemiyor. Yakında kına, nişan düğün yapılmaya başlanır Kordonda" şeklinde konuştu.


    “SELANİK'TE BİLE BÖYLESİ YOK” 
    Doğruları söylediklerinde farklı yönlere çekildiğini dile getiren Başkan Şanlı, "Kötü gördüğümüz durumları dile getirdiğimizde konu ya siyasete çekiliyor yada ticarete. Dünyanın hiçbir gelişmiş veya gelişmekte olan ülkesinde böyle görüntüler yok. Bu davranışlar İzmir'e has bir durum aldı. 'Selanik İzmir'e çok benziyor' deniyor buyurun gidelim. Ben misafir edeyim medya kuruluşunun temsilcilerini hep birlikte gidelim. Selanik'te sahilde çimlerin üzerinde buradaki şeyler yapılıyor mu? Birlikte bakalım" dedi. 


    YILGINLIK GELDİ
    Kordon'da esnaf olmaktan artık bir yılgınlık geldiğini belirten Nihat Okulmuş, "Belirli saatlerden sonra çıkan kavgalar bizlere bir yılgınlık getiriyor. Eski Kordon kültürünün kaybedilmemesi ne pahasına olursa olsun yaşatılması gerekir. Can ve mal güvenliğimiz tehlikede. Tehlikenin boyutu gerçekten de büyük. Çok sayıda vatandaşımız imbat esintisi gün batımı özlemiyle Kordona çıkıyor imdat feryatlarına görüyor. Ülkemiz, Bölgemiz ve kentimiz açısından Kordon bir değerdir. Bu değer tam olarak kaybedilmeden el birliği ile sıkıntıları çözelim. Esnaf olarak bizden de istenen ne varsa gönülden yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.  

kordon Nihat Okulmus


    “23.00'TEN SONRA ÇİMLERİ SULAYIN”
    Çimlerin üzerinde sıkıntılı süreçlerin yaşandığına dikkat çeken Kordon esnaflarından Toray Alp Altan, "Bu ülke, bu kent ve de bu kordon hepimizin. Herkesin faydalanabileceği, gezmekten ziyaret etmekten zevk alabileceği bir ortamın olmasını arzu ediyoruz. Ama çimlerin üzerinde gruplaşmalar oluyor. Bu gruplar limitlerini aşacak düzeyde alkol tüketiyor. Kavga edenler, tacizde bulunanlar, hırsızlıklar yaşanıyor. Bunlardan gerek vatandaşlarımız gerekse kordon esnafımız muzdarip ve dertli. İşletmeler olarak bizim elimizden bunları önlemeye yönelik bir şey gelmiyor. Belediyemizin bu konuda iki arada bir derede kaldığını düşünüyorum. İnsanları üzmek istemiyorlar, işletmeleri kırmak istemiyorlar. Böylesi bir durumda oradaki olumsuzluğu nasıl çözeceklerini aklım almıyor, kestiremiyorum. Çözüm olarak saat 23.00'den sonra kordon'un çimlerine su püskürtülür ve alan ıslak tutulursa iyi olur diye düşünüyorum. Başka türlü işin içinden çıkamazlar. Gerek belediyenin gerekse emniyetin kolluk kuvvetlerinin negatif yaklaşımlara zamanı ve süresi yetmiyor" dedi.  

kordon toroy alp


    EMANETE SAHİP ÇIKALIM
    İzmir Dernekleri Kofederasyonu Genel Başkanı Turgay Yokuş, "Bizler Kordon'u atalarımızdan miras olarak değil çocuklardan emanet olarak aldık. Kordon'un gerçek sahipleri, ancak yarınımız olan gençlerimiz ve çocuklarımızdır. Bizlere emanet edilen Kordon'a gözümüz gibi bakalım ve yarının yetişkinleri olacak neslimize değer kaybettirmeden teslim edelim. Yetkililerimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızı bu değere daha fazla sahip çıkmaya çağırıyorum. Kesin bir çözüm bunana kadar da kutlamaların yapıldığı özel günlerde Belediyelerimizin ve Valiliğimizin ekstra güvenlik tedbirlerini arttırmalarını talep ediyorum" şeklinde konuştu. 

kordon Turgay Yokus

Yorumlar