08.04.2017, 08:03

Haydi çocuklar spora…

Havaların ısınması, okulların “yaz tatili”ne yaklaşması nedeniyle veliler “yaz spor okulu” veya “yaz spor kampı” araştırmalarını hızlandırdı.
Alt yapısının güçlü olması ve spor okulları yapan kulüplerin her geçen gün mantar gibi çoğalması nedeniyle İzmirli velilerin “spor okulu” tercihi çoğu kez yanılgıyla sonuçlanıyor.
Bir veya daha fazla beden eğitimi öğretmeni, antrenör ve çalıştırıcıların “pastadan pay kapma yarışı” içine girmesi sonucunda kurulan bu tip kulüplerde spora başlamanın avantaj veya dezavantaj olduğu spor bilimcileri tarafından kesinlikle açıklanmalı!
İzmir’de spor tarihine imza atan, geçmişi olan ve ülke çapında başarılarıyla gurur kaynağı olan kulüplerin “Kurumsal kimliği” ve yarışmacı nitelikleri nedeniyle tercih edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi olmalı. Futbola, basketbola, voleybola yatırım yapan ve Türkiye şampiyonluklarına imza atan branş sporlarıyla ilgilenen amatör kulüplerde spora başlamanın avantajı elbette çok fazla.
Veliler spora başlama yaşının her kulübe göre değiştiğini unutmamalı. Ancak en doğru karar yine bilimsel testler ve çocuğun gelişimi olmalıdır. Bunun için de spordaki temel hareketlerin öncelikle öğrenilmesi gereklidir. Sonra yetenek testiyle branş seçimi en doğrusu.
Altay, Altınordu, Karşıyaka, Göztepe, İzmirspor, Bucaspor başta olmak üzere çeşitli profesyonel ve amatör kulüplerimizin futbol branşlarındaki spor okulları tercih edilmeli diye düşünüyorum.
Basketbolda ulusal markamız Pınar Karşıyaka, voleybolda Arkasspor, bayan voleybolunda Karşıyaka, Cimnastikte Şavkarspor, Buz sporlarında İzmir Büyükşehir, hentbolde Karşıyaka Belediyespor, ragbi ve Amerikan futbolunda Bostanlıspor, Bocce’de Konak Belediyespor, bayan futbolunda Besemspor “branşındaki alt yapı” için en iyi örnekler.
Yaz Spor Okullarının yanı sıra, özellikle ara tatil ve yaz tatili dönemlerinde açılan “Spor Kampları” da çocuklarımız için tatil, eğlence, dinlence ve spor için son derece yararlı oluyor. Özellikle deniz kıyısında, 5 yıldızlı otelde son dönemlerde açılmaya başlayan kampların yararı ve zararı tartışma konusu oldu. Ailelerin araştırmadan sonra son derece seçici olması şart.
Bu yıl Bostanlıspor, gelen istek üzerine çeşitli spor branşlarını kapsayan “tam gün spor kampı” organize etme kararı aldı. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlilerin yönlendireceği kampta Bostanlı Gode Cengiz Spor Tesislerinde sabahtan akşama kadar kalacak olan çocuklar hem spor yapacak, hem eğlenecek, hem de tatilini neşeli bir şekilde geçirecek. Kampın en önemli özelliği de çocukların spor branşında yeteneklerini ortaya çıkarmak ve onları yapabilecekleri spor branşına yönlendirmek.
Bu tip kampların her zaman yararlı olduğunu ve ailelerin güvenle bırakabildiğini ifade eden uzmanlar her zaman “sporu doğru adreste yapın” önerisinde de bulunuyor.
Biz de çocuklarımızı spora davet ederek, “haydi çocuklar spora” derken, ailelerin de iyi araştırıp çocuklarına doğru yön vermelerini söylemek istiyoruz…

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@