Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu “Özellikle doğum günü hediyesi ya da çocuğunu sevindirmek amacıyla bir eşya gibi satın alınan ve daha sonra çeşitli sebeplerle sokaklara terk edilen hayvanlara bu mağduriyeti yaşatmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun hem vicdani açıdan, hem de havyan sevgisi açısından sorumluluğu büyüktür. İnsanlar terk etmek için evlerine süs eşyası gibi hayvan almamalıdır” dedi.

Hayvanların yaşamın bir parçası  olduğunu anlatan Eroğlu bakılamayan hayvanlar için yetkililerle irtibata geçilerek yardım alınmasını önerdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin imzaladığı protokolle hayvanlara  mikroçip takıldığını ve kimliklendirme konusunda önemli adımlar atıldığını anımsatan Eroğlu  “Hayvana takılan mikroçipte  hayvan sahibine ve hayvana ait bilgiler olacak, okutulmak suretiyle kime ait oluğu görülecek, böylece artık  hayvanının sokağa terk edilmesinin önüne geçilecektir. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) ve (HAYTAP) Hayvan Hakları Federasyonu arasında sokak hayvanlarının yaşam kalitesinin artırılması için iş birliği protokolü imzalandı.
Protokol ile; sahipsiz sokak hayvanlarının bulunduğu ortamdan alınıp kısırlaştırılması, aşılanması, sağlık tedavilerinin yapılıp çiplerinin takılarak kayıt altına alınması, bu işlemlerden sonra alındığı ortama tekrar bırakılması ve sahiplendirilmesi, sahipsiz hayvanların daha iyi ortamda ve şartlarda yaşamalarının sağlanması ile bunlara ilişkin eğitim ve iş birliği hususlarında kurumlar arası çalışmalar yapılacaktır” 
diye konuştu.