Yemek yemeye bağlı olarak oluşan karın ağrısı ve doygunluk hissinden gelen semptomların tamamıdır. Pek çok kişi hazımsızlık yaşayabilmektedir. Hazımsızlık nedenleri arasında sayılabilecek birçok unsur bulunmaktadır. Bazı kişilerde normal düzeyde seyrederken bazılarında ise gündelik hayatını olumsuz anlamda etkileyecek düzeye ulaşabilmektedir.  

Sindirim hastalığının bir belirtisi olarak hazımsızlık ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmamışsa da günlük hayatta yapılan bazı rutin değişiklikler ile hazımsızlık sorunu çözülebilir. Bu kişilerde hazımsızlık durumunu tetikleyen şey ilaçlar, yiyecekler ve içecekler olabilmektedir. 

Hazımsızlık nedenleri nelerdir?

Yaygın olarak görülen hazımsızlık nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

-Fazla yemek veya da hızlı yemek 

-Çok yağlı gıdaların veya da kızartmaların tüketilmesi

-Fazla alkol tüketimi, sigara kullanımı, gazlı içecekler, hazır gıdalar

-Kaygı bozuklukları ve buna bağlı psikolojik ilaçların kullanımı

-Ağrı kesici, demir takviye ilaçları

Hazımsızlık nedenleri arasında görülen bu tip belirtiler yanında çeşitli hastalıklara bağlı olarak da nedenler ortaya çıkabilmektedir. 

Hazımsızlık tedavisi için neler yapılabilir?

Bu rahatsızlığın tedavisi için öncelikle hazımsızlığın nedenleri araştırılmalıdır. Hazımsızlığın ileri boyutu için doktor kontrolü gerekli olabilmektedir. Ancak ileri olmayan boyutları bazı değişiklikler ile bu rahatsızlık ortadan kaldırılabilmektedir. Doğal yollarla hazımsızlık sorununu evde kendiniz çözebilirsiniz. Peki, bunu yaparken nelerden yardım alınabilir?

İlk olarak tarçının hazımsızlık için oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Hazımsızlık belirtileri, şişkinlik, karına giren kramplar gibi sorunları hafifletmede tarçın kullanılabilir. Yarım çay kaşığı tarçını bir fincan suya ekleyerek çay gibi tüketebilirsiniz.

Mide asitlerinin dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkabilen hazımsızlık sorununa karbonat iyi gelebilmektedir. Karbonatın asit dengesini düzenleyici bir işlevi vardır. Ilık suya bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyerekiçebilirsiniz. Ancak bu yöntemin çok fazla kullanılmaması önerilmektedir. Özellikle de yüksek tansiyona sahip bireyler karbonattan uzak durmalıdır.

Hazımsızlık için bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Bu tür çayların sindirimi kolaylaştırıcı, yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Günde iki bardak tüketilen bitki çayı ile midede rahatlama yaşadığınızı sizler de fark edebileceksiniz. 

Zencefilin geçmişten günümüze mide sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Zencefil çayını mide yanmalarına, şişliğe, hazımsızlık belirtilerine karşı kullanabilirsiniz. 

Hazımsızlık probleminde düzenli su tüketimi ve egzersizler de oldukça önemlidir. Genellikle yanlış beslenmeye ve hareketsiz bir yaşama bağlı olarak hazımsızlık sıklıkla seyretmektedir.