Mutlu Duman'ın 4 Ağustos 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Futbolda Süper Lig hasreti bu hafta sonu oynanacak maçlarla diniyor. Yeni sezonun ilk düdüğü yarın İstanbul’da çalacak. Süper Lig’in yeni takımı İstanbulspor son şampiyon Trabzonspor’u konuk edecek… Futbolda yeni sezonun başlamasına saatler kala takımlarımız son hazırlıklarını yaparken bir yandan da transferlerine devam ediyor. Birçok kulübün, önce pandemi sonrasında da ekonomik krizle boğuştuğu ortamda kulüplerin içlerinde bulunduğu koşullar da çok parlak değil…

Eski günlerde olduğu gibi kulüplerin onlarca isimle anlaşmak yerine daha az transfer yaparak sezonu bir şekilde idare etmenin peşinde olduğunu biliyoruz. Döviz kurundaki çalkantılar, kulüplerin gelirlerinin istikrarsızlığı, yayıncı kuruluştan gelecek olan paranın azalmış olması nokta transferlerin önemini bir şekilde hatırlatıyor…

Süper Lig’deki birkaç kulübün dışında hemen hemen birçok takım transferde temkinli bir süreç yaşıyor. Bazı kulüplerimiz transferin son haftasını beklerken, oyuncu fiyatlarının da düşmesini bekliyor.

Süper Lig’de bu sezon temsilcisi olmayan İzmir ise bu heyecanı buruk bir şekilde takip edecek. Geçen sezon küme düşerek ağır yara alan Göztepe ve Altay’ın gerek yönetimi gerekse teknik heyetinden tutun da oyuncu kadrosuna kadar birçok isimi artık kadroda yer almıyor.

Sil baştan yepyeni bir maceraya girecek olan İzmir kulüpleri de böylesi zorlu ekonomik koşullarda hem ayakta kalmaya çalışacak hem de Süper Lig’e geri dönebilmek için ter dökecek.

Sadece sahada değil, saha dışında da zorluklarla mücadele eden İzmir takımları yeni sezona hazır mı peki? İşte bunu bize zaman gösterecek… Hakem hatalarının daha az konuşulduğu, olayların daha az olduğu, sadece futbolun güzelliklerini konuşacağımız bir sezon olması dileğiyle tüm takımlara başarılar.