Temizlik malzemelerinin gerek çevreye gerekse insanlara verdiği çeşitli zararlar herkesçe bilinir ancak temizlikten de vazgeçilmez. Bu duruma çözüm olarak temizlik aşamasında farklı doğal yöntemler karşımıza çıkar. Bu temizlik yöntemleri neler ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda ise bu yazı sizler için hayat kurtarıcı olacak!

Temizlik için doğal yöntemler neler?

Çamaşır suyu ve çeşitli kimyasalları içeren pek çok temizlik malzemesi kullanılır. Bu kimyasal içerikler yerine yaşamımızda oldukça popüler olan ve sıklıkla kullanılan bazı doğal yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler ile çevresel ve kişisel sağlığınızı da daha güvence altına alabilmektesiniz. Peki, bu yöntemler neler?

  • Limon

İlk olarak ev içi temizlik için en pratik ve basit olan yöntemlerden biri limon kullanımı oluyor. Limon, içindeki asit dengesi ve özellikleri ile etkilidir. Cam silerken suyunuza, çelik eşyaların parlatılmasında, çıkmayan lekeler üzerinde kolaylıkla limon kullanabilirsiniz. 

  • Zeytinyağı

Zeytinyağının da temizlikteki faydaları azımsanmayacak kadar azdır. Ahşap ve deri yüzeylerde, tozlu yerler ve yıpranmış ürünlerin temizliğinde etkili kullanımı söz konusudur ve bu ürünleri adeta ilk görünümüne kavuşturabilir niteliktedir. 

  • Gün ışığı

En organik temizlik güneş ışınlarında bulunur. Beyaz renkteki çamaşırların lekeleri belli ettiği gibi, bunları çıkarırken güneş ışığından yararlanmak önemlidir. Kirlenmiş eşyanın üzerine limon sıkarak güneşte bekletin. Güneş bu lekeyi ağartıcı etkiye sahiptir. 

  • Organik deterjan

Organik çamaşır deterjanlarınızı da kendiniz yapabilirsiniz ve doğal temizliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir çorba kaşığı kadar çamaşır sodası, boraks ve yarım çorba kaşığı kadar da karbonatı karıştırıp makineye koyabilirsiniz. Zeytinyağı sabunu rendesi de ekleyerek deterjanı güzelleştirebilirsiniz.

  • Organik yüzey temizleyici 

Duvarları ve camları silerken 4-5 litre kadar suyun içine iki kaşık boraks karıştırarak organik yüzey temizleyici hazırlayabilirsiniz ve Sünger yardımı ile kirlenmiş yüzeyleri silerek tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. 

  • Halı temizleyici

Organik şekilde halıları da temizleyebilmek mümkün; bunun için iki fincan kadar karbonat, on- yirmi damla kadar lavanta yağı, bir fincan sirke, dört fincan ılık su ve yarım fincan da sabun rendesi kullanılabilir. Bu karışım ile organik bir halı deterjanı hazırlayabilirsiniz. Kuru fırçalama ardından halıyı süpürüp, bu karışımla halıyı silin ve ardından ayrı bir kova suya beyaz sirke karıştırarak halıyı temizleyebilirsiniz.

  • Fırın ve ocak temizleyici

Fırınlardaki zorlu lekeleri temizlemek için sıklıkla deterjanlara başvurulur ancak doğal yöntemler ile de bu zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz. İki çorba kaşığı sabun rendesi, iki çorba kaşığı karbonatı, bir tatlı kaşığı limonu ve güzel kokması için portakal yağını, yardım fincan kadar da sıcak suyu karıştırın. Bu karışım ile fırının iç kısımlarını silip yarım saat bekletin. Sirkeli su ile en son temiz bez yardımıyla fırını silebilirsiniz.