Aycan Pırasalar Yaşar'ın 25 Nisan 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Bayram havası almak hepimize iyi geldi. Uzun süredir ekonomik çalkantılar, siyasi gerginlikler ve tabi ki bir parçasıymışcasına bizi etkileyen savaş gibi etkenler nedeniyle toplum olarak gerginliğimiz hat safhada. Böylesi yorucu gündemlerin arasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın atmosferini solumak biraz olsun nefes almamızı sağladı. Çocuklara armağan edilmiş de olsa bizlere de çocuk olduğumuz günleri hatırlatması bakımından önemlidir 23 Nisan. Bütün çocukların ve çocuklara karşı sorumluluğunu bilen çocuksu büyüklerin bayramı tekrardan kutlu olsun...

Satın almak hayal mi oluyor?

Bir çok alanda tüketicinin satın alma yönündeki tercihleri ve öncelikleri değişiyor. Cep telefonundan otomobile kadar bir çok ürünle ilgili satın alma eğilimleri yerini kiralamaya bırakıyor. Yenigün sayfalarında otomobil piyasasındaki son durumu mercek altına aldığımızda gördük ki kiralık araç kullanma eğilimi her geçen gün artıyor. Özellikle yaklaşan Ramazan Bayramı tatili kiralık araç piyasasını bir hayli hareketlendirmiş görünüyor. İkinci el otomobil fiyatlarının yüksek olması nedeniyle araç almaktan vazgeçen vatandaşlar bayram tatiline gitmek için şimdiden kiralama firmalarını araştırmaya başladı.

İkinci el otomobillerde yaşanan hareketliliği noterlerden takip ettiklerini söyleyen İzmir Oto Galericileri, Oto Kiralamacıları Odası Başkanı Zafer Dursun, “Hem esnaftan hem de noterden aldığımız bilgilere göre ikinci el otomobil satışlarında herhangi bir hareketlilik yok. Esnaf kan ağlıyor. Bir bayram öncesi hareketlenme söz konusu değil. Eskiden insanlar bayrama gitmeden ya da yaz tatiline çıkmadan önce araba satın almak için araştırma yaparlardı. Aldıkları araçları da yaz aylarından sonra satarlardı. Şimdi kimse bu maceraya girmiyor” dedi.

panorama 3-1

Siber tehditlere dikkat

Türkiye’nin bilgisayar ve internet kullanımında ilk beşte yer alan İzmir, hackerların iştahını kabartıyor. Kişilerin ve kurumların siber avcılara kolay yem olmaması için okuyucularımızın dikkatini bu konuya çekmek istedik. 
İzmir’deki internet kullanıcı sayısının artışına paralel olarak siber saldırı oranlarının da arttığına vurgu yapan İzmir Elektronikçiler Odası Yönetimi Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Akbıyık, “Günümüzde bilişim sistemlerinin hayatın her alanında kullanılmaya başlaması ile siber saldırı şikâyeti kavramı ön plana çıktı. İnternet, gündelik yaşamdan devlet kurumlarına, ekonomiden ticarete, bankalardan hastanelere kadar geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bilgisayarlar saniyeler içinde siber saldırıya maruz kalıyor. İzmir’deki her 10 bilgisayardan 7 tanesi virüslü. Kalan 3’ü ise her an risk altında" diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Oyalanmak istemiyorlar!

Emeklilerin ikramiyesine ve asgari ücretlilerin maaşlarına zam yok, EYT gündemde değil açıklamasına tepki gösteren İzmir’deki asgari ücretli, emekli ve EYT’liler büyük şok yaşadı.
Asgari ücretli, emekli ve EYT’lilerin haftalardır beklediği açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Umutları yerle bir eden açıklamaya tepkilerse gecikmedi.

 İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5. talimatının EYT olduğunu söylemişlerdi. Yaptıkları çalışmaları bittikten sonra 2022’de gündeme alacaklarını ve çözeceklerini belirmişlerdi. Biz bugüne kadar çok açıklama gördük. Yaptık yapıyoruz, çalışıyoruz gündeme aldık alıyoruz söylemlerine artık Resmi Gazete'de görmeden inanmama konumuna geldik. Bu ve benzeri söylemleri ne zamana kadar yapabilirler? Bizi en fazla ne zamana kadar oyalayabilirler? Bizi seçime kadar oyalayabilirler. Zaten iktidarda olanlar mevcut hükümet. Yapacak olanlarda bunlar, yapmayacak olanlar da bunlar. Artık bizim değil bu söylemleri üretenlerin kaybedecekleri şeyleri var. Bu günkü açıklama bize daha önceden yapılan açıklama ile çelişki içinde. Kendileri bilirler. Biz sandıkta gerekeni yaparız" dedi.

Pandemi bitti mi, bitiyor mu, bitecek mi?

“Pandemi bitti bitiyor, sıkı tedbirler askıya alınsın, salgın kesin bitti endemiye geçtik” gibi söylemler İzmir’deki sağlık çalışanlarının temsilcileri tarafından ciddi tepkiyle karşılandı

Açık alanda maske, HES kodu ve karantina gibi uygulamaların gevşetilip kaldırılmasının yanlışlığını savunan sağlık sektörü çalışanları önümüzdeki günlerde İzmir’de vaka artışının olabileceği uyarısını yaptı. Sağlık Temsilcileri, Bilim Kurulu’nun aldığı kararlarda mesleki örgüt ve odalarında görüşlerinin dikkate alınmasını gerektiğini vurgularken, alınan kararların sahada ki gerçeklerle de örtüşmediğini dile getiriyorlar.

panorama 2-1

Engellilerin hayatları kabusa dönmesin

Engelli vatandaşın hayatını kolaylaştıran ayağı kolu bazen işiten kulağı olan araç ve cihazların fiyatları her geçen gün artış gösterirken devlet katkı payının aynı kalması engelli vatandaşları ve yakınlarını isyan ettirdi. Yıprandığı için sık sık  değişmesi gereken engelli araç parçaları ve tekerlekli sandalyelerin 15 bin TL ile 50 bin TL arasında değişen fiyatlarını karşılayamayan engellilerin kalitelerini düşürüyor.

Konak Kent Konseyi Engelli Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Seyit Çelebi "2 yaşında çocuk felci geçirdim. Ortopedik engelliyim. Daha sonra damarımın ince olmasından dolayı damar tıkanıklığından ayağım kesildi. Şu anda protez takıyorum. 2019 yılında protezi ilk aldığımda 5 bin TL di. 3 bin TL'yi devlet karşıladı Protezi yeni değiştirdim. Bu kez 9 bin TL'ye aldım fakat devlet yine 3 bin TL'sini karşıladı. Protez fiyatları 15 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Bunlar Dolar ve Euro ile alınıyor. Fiyatlar artsada devlet katkısı aynı kalıyor. 5 senede bir protezimi yenilemem gerekiyor. Ya devlet katkısı artsın ya da bir önlem alınsın. İlaçlar konusunda sıkıntılar var. İlaç paralarımız da arttı. Avrupa'da böyle değil. Vatandaş orada engelli olduğu dakikada devlet ona hemen maaş bağlıyor. Bunun engelli olmasının sebebi benim diyor. Engelli vatandaş çalışıyorsa ayrıyeten bir maaş veriyor. Miş gibi yapmaktansa adam gibi bir şey yapılsın. Neresinden tutarsanız yok. Engellilere özel günlerde anılırız. Ama uygulamalarda hep gerideyiz. Bunu ben çözerim çözmem gerekiyor diye programına koyan da yok. Engellilere sosyal güvence verilecek dediler ama yok" şeklinde konuştu.

panorama 1-1

Bayramlar...

Kurtuluş ve kuruluşun sembol kenti İzmir’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 102. yılında da şehrin dört bir yanında birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı. Bizi bekleyen bir diğer bayram da Ramazan Bayramı. Bayram tatilinin 9 güne tamamlanıp tamamlanmayacağı bugün belli olacak. Hem ekonomiye katkısı hem de toplumsal olarak psikolojik etkisi bakımından önemli olacak olan bu bilgi belki de siz bu yazıyı okuduğunuz saatlerde netleşmiş olacak.


Bayram coşkusunun her günümüzü sarması dileğiyle bu haftaki Panorama'nın da sonuna geldik. Mutlu kalın...