Dış görünüşün en önemli etkenlerinden biri olan saçların ışıl ışıl, canlı ve temiz gözükmesi özellikle dikkat edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sebeple saç bakımını, en çok zaman ayırdığımız günlük rutinlerimiz haline getirmeliyiz. Her gün saç taramak ise bu rutinin bir parçası olabilir.

Bakımlı ve canlı saçlara sahip olabilmek için saç tipine uygun olan ürünleri tercih etmek de çok önemlidir. Aynı zamanda saçlarınızın daha sağlıklı bir görüntüde olması için, saçın yapısında yer almakta olan doğal yağların da düzenli bir şekilde besleniyor olması gerekiyor. 

Saç şekillendirmek için kullanılan ürünler ve her gün saç taramak gibi işlemler de sağlıklı bir saça sahip olmak için önem taşır. Saç tipinize uygun olarak düzenli kullanılan saç bakım ürünleri, maskeler, vitaminler ve şampuanlar saçın ihtiyacı olan nem ve besin ihtiyacını karşılayarak daha da canlı görünmesine katkı sağlar. 

Saçlarınızı yıkadıktan ve kuruttuktan sonra elektriklenme yaşanıyorsa, her gün saç taramak gibi bir rutin izleyebilirsiniz. Saçınızı nemliyken tarayarak uygun olan bakım kremlerini kullanabilirsiniz. 

·        Nemliyken taranan saçlardaki elektriklenmeyi engellemek saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olur.

·        Her gün saç taramak ya da gün aşırı taramak saçlarınızın güçlenmesine oldukça katkı sağlar.

·        Her gün saç taramak  kadar olan bir diğer konu ise doğru tarak seçimidir. Doğru tarak, saç derisinde yer alan kan dolaşımının artmasını sağlayarak saçların canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasında rol oynar.

·        Saç tipinize uygun olarak geniş yüzeye sahip, sık bölmeleri olan fırçaları tercih edebilirsiniz.

her gün saç taramak

Saçlarımızı tararken dikkat etmemiz gerekenler

Saçlarınıza zarar vermeden, sağlıklı olması için tarama işlemini doğru yapmakta bir o kadar önem taşımaktadır. 

Her gün saç taramak gibi bir rutin oluşturarak ve şu adımları uygulayarak daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz:

·        Öncelikle saçlarınızı taramaya uç ve boy kısımlarından başlayıp kökten uca olacak şekilde taramalısınız.

·        Dipten başlayarak taranan saçlarda kırılma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle saçlar mümkün olduğunca hassas olmayan kısımlardan başlanarak taranmalıdır.

·        Saçlarınızı tarağın yanı sıra elle taramakta oldukça sağlıklı bir yöntemdir. 

·        Saçlarınızı yıkadıktan sonra, ıslaklığını bir havlu yardımıyla almalısınız. Islak saçlar kuru saça göre daha hassas olduğu için bu yöntemle saçlarınızın kırılmasını engelleyebilirsiniz.

·        Nemli saçlarınızı tarak yardımı ile taramadan önce parmaklarınızla açabilirsiniz ve saç derisine masaj uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha da doğal bir görüntüye kavuşur.