Profesyonel Turist Rehberi ve Ege Gastronomi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, 'Her şey dahil Türkiye Hariç' yeni kitabının imza gününde okuyucuları ile buluştu.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN-Serdar Çelenk, kitabının ilk imza gününü İzmir Alsancak’ta bulunan Yakın Kitabevinde yaptı. Çok sayıda kitapseverin katıldığı etkinlikte imzalanan kitapların geliri turizm ve gastronomi öğrencilerine burs olacak. İzmir’de gerçekleştirilen imza gününün ardından Çelenk, 20 Mayıs'ta Frankfurt’ta, 26 Haziran'da Berlin’de, Temmuz ayında da Viyana’da okuyucuları ile bir araya gelecek.

imzayenigun2

Gelirleri burs olacak

Kaleme alınan turizme dair tüm eserlerin kendisi açısından önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Serdar Çelenk, “Uzun yıllardır kaleme aldığım köşe yazılarından derlenen bu kitap gelecekte turizmde yer almak isteyen gençler içinde, farklı bakış açılarını kazanmaları yönünden önem taşımakta. Kitabın içeriğinde başta İzmir olmak üzere gastronomi, sürdürülebilirlik, yerel halk, doğa, müzecilik, rehberlik, Antik Çağ gibi birçok konu yer alıyor. En önemlisi ise kitabın gelirini turizm ve gastronomi öğrencilerine burs olarak vereceğiz” dedi.

Övgüler yağdı

Kitabın arka kapağında ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, E. Samos-Karlovasi Belediye Başkanı Panayiotis Limperis, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Haluk Özsevim, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Av. Ulvi Puğ, Turist Rehberleri Birliği Başkanı Hakan Eğinlioğlu ve Viyana Avusturya Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Dr. Çınar Sözer’in kitapla ilgili yorumları yer alıyor.

Kitabın arka kapak yazıları ise şu şekilde:

 Tunç Soyer (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı)

 Serdar Çelenk, planladığı turlarla İzmir turizmine katkı sunan deneyimli bir rehber.

 Deneyimlerini paylaştığı bu metinler İzmir’e ve İzmir turizmine sunduğu katkının bir göstergesi.

 Firuz Bağlıkaya (TÜRSAB Başkanı)

 “Yarım asra yakın süredir turizme hizmet veren Serdar Çelenk’in "Her şey dahil Türkiye hariç" kitabı, turizmin güzelliklerini paylaşan sorunlarını kendisine dert edinen, sektörün yaşadığı sıkıntılara kendi penceresinden çözümler bulmaya çalışan üretken bir insanın bakışını yansıtıyor. Turizme ve turizm algısına eleştirel bir gözle yaklaşan Çelenk’in bu kitabı, okuyanı da turizm üzerine düşünmeye yönlendiriyor. Zihnine, emeğine, kalemine sağlık…”

 Haluk Özsevim (TUYED – Turizm Yazarları ve Gazetecileri Der. Başkanı)

 Değerli üyemiz Serdar Çelenk’in kaleme aldığı ve farklı konu başlıklarıyla turizmde gündem yaratan yazılarından oluşan bu eserin tüm turizm paydaşları tarafından dikkatle okunması gereken öğretici, düşündürücü ve eleştirel yazılar olduğunu düşünmekteyim. Turizmci genç nesillere örnek olması dileğiyle.

 Dilek Gappi (İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)

Gözden kaçırmayın

Notre Dame'ın Kamburu İzmir'de sahnelenecek Notre Dame'ın Kamburu İzmir'de sahnelenecek

 Yılların profesyonel rehberi, bir turizm elçisi, tanığı, uyaranı, yol göstereni Serdar Çelenk’i turizm gönüldaşlığı ve başarılı yazıları nedeniyle kutluyor, nice kitaplarla turizm meşalesini hep elinde tutmasını diliyorum.

 Mesut Ergin (Ayvalık Belediye Başkanı)

 Ege Turizmi ve gastronomisi konusunda yapmış olduğu çalışmaların bölge turizmine önemli katkısı oluyor. Bir Ayvalık dostu olan Serdar Çelenk’in yaptığı çalışmaları önemsiyoruz.

 Panayiotis Limperis (E. Samos-Karlovasi Belediye Başkanı)

 Adamızın tanıtım filmlerinin yanı sıra, düzenlediği rehberli turlar ile iki ülke halklarının yakınlaşmasına katkı sağlayan arkadaşımız Serdar Çelenk'i tebrik ederiz.

 Av. Ulvi Puğ (İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı)

 Hani, cevap soruda gizli derler ya, burada kitabın içeriği adında apaçık duruyor. Bilgi ve deneyimin harmanlandığı, hafif ateşte demlenmiş çok güzel bir kitap olmuş.

 Hakan Eğinlioğlu (TUREB – Turist Rehberleri Birliği Başkanı)

 Meslek kuruluşlarımızda da yöneticilik yapan, çalışkan, deneyimli, birikimli bir meslektaşımdır. Özellikle gastronomi alanındaki çalışmaları, bu alanın turizmin bir parçası olmasına katkı sunan başlıca kişilerden biri olması bakımından ayrıca çok değerlidir.

 Dr. Çınar Sözer (Viyana Avusturya Lisesi Mezunlar Der. Başkanı)

 Türk turizminin son savaşçılarından Serdar Çelenk'in kitabını okumanızı şiddetle öneririm.. Öneri ve çözümlerini seveceksiniz, eminim.