Accor Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin: ''Benim yaptığım işi yapan ve bilen bu sektörde kimse yok''

Accor Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin, turizm sektörünün pandemiden ağır yara aldığına dikkat çekerek, Accor Ticaret olarak bu süreçte ne gibi çalışmalar yaptıklarını detaylı olarak anlattı

Güncel 20.09.2021 - 07:01 19.10.2021 - 14:48

Peyvend ÖKSÜZ/YENİGÜN - Sektörde kendisi kadar işi bilen kimsenin olmadığını gururla belirttiğini vurgulayan Accor Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin, otelcilik sektörünü ve marka pazarlama bilgisine sahip olmak gerektiğine de dikkat çekti.

Sabit Aydın - Yiğit Sezgin - Haydar İnaç - Adil Dilek (Soldan Sağa)


Yiğit Bey kendinizden ve aile hayatınızdan bahseder misiniz?
Tek çocuğum ben, bir tane de kuzenim var yeme-içme sektöründe olanlar bilirler, meşhur şef Batuhan Şef, onunla beraber büyüdük. Babam mimar annem de BP’de 30 sene önce kadar yöneticilik yaptı. Marmaris’te yaşıyorlar. Dedem turizmci benim, ben lise çağlarında okurken dedemin yanına gidiyordum. Eski THY Ceo’su, Havaş’ın Ceo’su, yıllar önce de ticaret başkanlığı yapmış benim gibi. Dünyanın en büyük uçak şirketi dahil satış yetkili acentesiydi. Üç arkadaşlardı. Hep seyahat ediyorduk. Hep hedefim turizm sektörüydü. Hep sevdiğim işi yapmak istedim. O konuda istediğim işi yaptığım için çok şanslıyım. Bir sürü kayıp genç var, istemedikleri ya da mutsuz oldukları işi yapıyorlar. Çok üzülüyorum. Başında oldukça eziyetli günler geçirdim. Gece müdürlüğü yaptım. Arkadaşlarım gezerken ben hep çalıştım.


Peki eğitim hayatınız nasıl geçti?
Bizim zamanımızda öyle özel okullar falan yoktu. Ben Fenerbahçe ve Bağdat Caddesi’nde büyüdüm. Sınıf arkadaşımızın çok idealist ailesi vardı, eğitim kurumları kurdular. Orda okudum. Sonra Boğaziçi ve Harvard. 

Cesme Private Residences_Residences (Medium)-1
BENDEN BAŞKA KİMSE YOK
Accor hikayeniz nasıl başladı Yiğit Bey?
O dönemlerde başa geçen şirketin yönetim kurulu başkanı Sebastian Bazin, çok vizyoner sonuna kadar Fransız, Accor grubu da çok büyük bir Fransız şirketi, mal varlıklarının toplam otellerimizin yüzde 50’sini mal varlıklarına sahip olduğumuz bir yapıdan mal varlıklarını bir fona geçirerek yani mal varlığı olmadan sadece markalarla yönetilen bir şirket haline geçirip çok Fransız tarzından çıkarıp bir şirket haline geçirip çok ciddi bir marka anlaşması yaptılar. Swissotel, Rixos, Fairmont, Mövenpick, life style otellerin markaları var bunlar bazıları. Accorcular bana geldiler. Gururla söyleyebilirim ki; benim yaptığım işi yapan ve bilen bu sektörde kimse yok. Belki bir elin parmakları kadar.

Cesme Private Residences_Cabanas (Medium)-1


Yiğit Bey neyi farklı yaptınız sizce?
Yaptığım iş farklı, böyle bir şirketi alıp satmak değil, bir fon bilgisine sahip olmak gerekiyor. Otelcilik sektörünü ve marka pazarlama bilgisine sahip olmak gerekiyor. Finans dışındaki parayla ilgili her şeyi ben idare ediyorum. Bu kadar farklı şeyi bir paketin içinde yapabilen bir adam yok. 


KESİNLİKLE FRANCHİSE VERMİYORUZ
An itibariyle 42 marka, 5 bin 100 otel, bu otellere bağlı 1 milyon oda var size bağlı, Accor’lar markalarının yönetimini nasıl yapıyorsunuz?
Sizin okuyucularınız için enteresan bir istatistik söyleyebilirim mesela. Ortalama 36 saatte bir otel açıyoruz biz. Her bir buçuk günde bir otel açıyoruz. Minimum 150-200 kişinin çalıştığı bir yapı. Nasıl çalıştırıyoruz? Biz yatırımcıya bütün binayı ve oteli yaptırıyoruz, yaptırırken de destek veriyoruz, mali anlamda değil teknik anlamda, burası böyle olmalı, şu değişirse daha konforlu olur gibi, şimdi burda mesela satınalma şirketi kuruyoruz, çünkü o kadar iyi ürün yapılıyor ki Türkiye’de ucuz aynı zamanda, oteli açtırma seviyesine geliyoruz, iki farklı çalışma sistemimiz var. Biri franchise sistemi diğeri de yönetim modeli. Kendimizin yönettiği otellerimiz var ama çok az. Genelde management. life style markaları kesinlikle franchise vermiyoruz. 

swissotelresidencescesme_genel


Pandemi öncesi ve pandemi sonrası turizm nasıl geçti? Bir de Accor’lara yansıyan etkileri nelerdi?
Ben bu pandemi dönemine uyanış ya da diriliş dönemi diyorum. Çünkü Peyvend  Hanım çok zor bir dönemdi. Hiçbir şirket bu kadar ağır bir darbe yemedi, belli bir yer etkilenir orayı kurtarırsın değil global sıkıntılı bir süreçten geçti dünyadaki her sektör. Teknolojiye döndük. Çok enterasan işler kurduk. Yeni fonlar kurduk. Trendleri takip ettik. Z jenereasyonu büyüyor. Resmi ortamda olmak istemiyorlar. Bizim life style dediğimiz bir grup var onları ayırdık, Londra’daki merkeze geçirdik. Yeni yatırım yapmak isteyenler oraya yapıyor. Bunların içinde de inanılmaz büyük markalar var. Bu portfolyoyü kurduğumuzdan beri çok güzel işler imzaladık. Bu sıkıntılı süreci iki senede atlatacağız.

swissotelresidencescesme_ic
Yiğit Bey insanların sizden beklentileri ne oldu peki? 
Glamping dediğimiz lux çadır resortlarımız var. Onlara daha life style konaklamalar sunmak için çalışmalarımız var. 


QR KODU İLE SİPARİŞ VERİLEBİLİYOR
Yiğit Bey Çeşme Swiss projeniz, sonra da diğer ülkelerde ne gibi ve nerelerde kurumun katkıları olacak?
Evet Çeşme Swiss’i çok güçlü bir aileye verdik, yatırımcıları Dilek Holding. Bina iskelet halinde şu an. Çeşme çok resort bir yer olduğu için konferans tarafından feragat ettik, çok lux recidance kısımları var. Çoğu satılmış zaten. Yan tarafında çok lux resort yapıyoruz. İzmir ve Çeşme’nin öyle bir otele ihtiyacı var.  
Gastronomi alanında sizin otellerinizin mutfakları tartışılamaz zaten ama bununla ilgili çalışmalarınızın da olduğunu biliyorum. 'Ghost Kitchen' yani 'Hayalet Mutfak' adlı bir proje var. Bu da aslında pandemiden kaynaklı digital bir platform online yemek satış hizmeti, biraz da bundan bahsedelim isterim.


İnsanlar telefonu kaldırıp yemek siparişi yerine whatsuptan yazmak istiyor. İnsanların önüne en hızlı şekilde getirme derdindeyiz. Bunu da menüde seçeceğiniz 15 marka ürünüyle yapıyoruz. Bunun için bir platform kurduk. Otellerimizin kullanılmayan mutfaklarını kullanıyoruz. Ses dalgası teknolojisiyle dondurma operasyonu kurabiliyoruz. Bu Rusların geliştirdiği bir sistem. Mars’a gitmek için uğraşırlarken bir teknoloji üretiyor. İki Rus profesör. Biz de nasıl mikrodalgada yemek ısınır, bunlar da Soundwave lerle yemeği soğutuyorlar. Şu an en iyi soğutma sistemi bir Japon sistemi, fakat onda bile yemeği koyduğunuz zaman yemek kristalize oluyor. Kristaller su oluyor. Sonra yemeğin tadı değişiyor. Dünyanın en iyi şeflerine pizzalar yaptırdık, bu makinayla açarak gözlerini bağlayarak test ettiriyoruz. Birbirinden farkı yok. Her ürüne bir marka kullandık dolayısıyla insanlar oturdukları yerden QR kod sistemiyle siparişlerini verebiliyorlar.
Yiğit Bey bize vakit ayırdığınız için size teşekkürlerimiz sunuyorum
Asıl ben teşekkür ederim size ve Yenigün ailesine. 

Cesme-Private-Residences_Cabanas-(Medium)

Yorumlar