26.08.2017, 07:53

Heyecan veren proje: Atletizmir…

Son dönemlerde Türkiye Atletizm Federasyonu’nun gerek çocuklar, gerekse gençlere yönelik atletizmi geliştirme ve sevdirme projeleri “Sporların anası” olarak adlandırılan bu spor branşında büyük bir hareketlilik başlattı. Suya atılan küçük bir taşın yarattığı dalganın büyümesi örneğinden yola çıkılmış olunacak ki, “atletizm heyecanı” yurt genelini sardı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komitesi’nde keyifle görev yaptığım değerli meslektaşım, “on parmağında on marifet” olan spor basını ve televizyonunun ustalarından Haldun Domaç’dan sık sık duyduğum ve gururlandığım “atletizm projeleri”ni fırsat buldukça izlemeden de edemedim. TV başında Ay-Yıldızlı gençlerin son dönemdeki başarıları, hele hele göndere “Türk Bayrağımız”ın “İstiklal Marşı”mızın okunduğu an çekilmesi de gözlerimizden akan sevinç gözyaşlarını engelleyemedi… Milli takım formasını 103 kez giyen, kros ve yol koşularında başarısı ile dikkatleri üzerine çeken, Avrasya Maratonu’nda kısa yarış (10 kilometre), Trabzon Yarı Maratonu, Türkiye Kros Şampiyonası gibi yarışmalarda birincilikler elde etmiş bir öğretim görevlisi olan Fatih Çintimar’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Atletizm Federasyonunu tek kelimeyle takdir etmeliyiz. Son dönemlerdeki dünya, Avrupa çapındaki sportif başarılarının yanı sıra ülke çapındaki organizasyonları TAF’yi birkaç adım öne çıkardı. Sağlık alanı ve sosyal hayattaki insanlığa yararlı çalışmalarıyla her zaman alkışı hak eden, hemşerim, kardeşim, arkadaşım Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yıldıray Çığırgil’in peşi sıra durmak bilmeyen başarılı projelerine bir yenisini eklediği müjdesini aldığımdan heyecanlandım. Çeşitli aktivitelerinde yer almış, şahsım, yayınlarımız, spor kulübümüzle “karınca kararınca” destek olmaya çalışmıştık. Bu kez karşıma “Atletizmir Projesi”ni çıkarınca İstanbul seyahatimi bile ilk toplantı nedeniyle bir gün erteledim.
Çalışmalarıyla halkın gönlünde yer edinen, kapısı gibi kalbini de Karşıyakalılara açan Kaymakam Sadettin Yücel’in koordinasyonluğunda oluşturulan güçlü ekibin küçücük bir parçası olmak bile insanı mutlu edeceğinden emindim… Bu düşünceyle gittiğim toplantıda, konunun ne denli önemli ve kutsal olduğu gerçeğine sadece ben değil, herkesin inanmış olması “başlamak bitirmenin yarısı” sözünü masaya yatırdı. Ve; “Atletizmir Projesi” startını aldı… Küçük bir dalgadan başlayan oluşumla atletizm sporunun İzmir’de eski şaşaalı günlerine dönmesi, yeniden patlama yapması, yepyeni rekortmen ve şampiyon atletler yetiştirilmesi için oluşan komite çalışmalarına başladı.
Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel koordinasyonluğundaki çalışma kurulunda Uzman Dr. Bediha Salnur (İzmir İl Sağlık Müdürü), Dr. Yıldıray Çığırgil (Karşıyaka İlçe Sağlık Md.), Mustafa İslamoğlu (Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Md.), Hasan Ayar (Karşıyaka İlçe ME Md. Şube Md.), Necdet Ayaz (Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Koordinatörü), Musa Yelek (Karşıyaka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Md.), Mustafa Egesel (TAF temsilcisi), Ayça Örenel (Ş. Ahmet Oruç Ortaokul Md.), Özlem Gül (AB ve Dış İlişkiler Ofisi), Çağatay Çarsamcaklı (ASPİM Beden Eğitimi Öğretmeni), Avni Erboy (Gazeteci, spor adamı, Bostanlıspor Başkanı), Dr. Zeynep Sofuoğlu, Dt. Alev Ardıç (İl Sağlık Md. ARGE ve İnavosyon Bir.), Dr. Duygu Başkırt, Aynur Candaş (Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü), Psikolog Hülya Kaya (İz. Aile ve Sos. Pol. İl Md. Çocuk Hiz. Şb. Md.), Prof. Dr. Oğuz Karamızrak (Ege Ün. Tıp Fak. Spor Hekimliği Öğ. Üyesi), Yard. Doç. Dr. Ercan Haslofça (Ege Ün. Spor Bil. Fak. Öğr. Gör.), Zeynep Yağmuroğlu (İzmir Valiliği AB ve Dış İliş. Büro Uzmanı), Susan Zeynep Salan, Sibel Tüzün (Dalan Kimya), Zuhal Akalın (TPI Kompozit) yer aldı. Projenin ileri aşamada “İZKA projesi”ne de dönüştürülnesi çalışmaları da yapılacak olması da ayrı bir olay. Heyecan ve görev bilinciyle çalışmalara başlayan heyete Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’In kesinlikle davet edilmesini dilerim. Ayrıca bu oluşumda Karşıyaka Belediyesi adına Spor İşleri Müdürü Gürcan Aşkın ve özellikle de sporun içinde olan başkan yardımcısı Murat Özel’in de yer almasını gerekiyor diye de düşünüyorum.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@