Hibiskus, ebegümecigiller familyasına ait bir bitki çeşididir. Amber çiçeği, nar çiçeği, medine gülü gibi farklı isimlerle de anılan Hibiskus, Afrika kökenli olmasının yanı sıra yoğun olarak Tayland, Çin, Meksika, Hindistan gibi birçok ülkede yetiştiriliyor. Hibiskus bitkisinin sarı, kırmızı ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Hibiskus, yüksek oranda su tutma kapasitesine sahip bir bitki olarak da biliniyor. 

Hibiskus, dünyanın dört bir yanında ilaç, kumaş, ip yapımında ve gıda olarak kullanılıyor. Tayland, Çin gibi ülkelerde turşulara, salatalara ve yemeklere baharat olarak konuluyor. Türkiye’de de kullanılan bitki, ilaç yapımında yer almasının yanı sıra günlük yaşamda yaygın olarak çay olarak tüketiliyor ve aktarlarda kurutulmuş halde bulunuyor. Ekşi bir tada sahip olan hibiskus bitkisinin çayı, ekşi çay olarak da akıllarda yer ediyor.  Hibiskus çayı, soğuk ve sıcak olarak tüketilebilir. Çay, bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı hibiskus katılarak demleme yöntemi ile hazırlanıyor. Mayhoş bir çay olduğu için içine bal ya da şeker konularak içiliyor. Aynı zamanda kuşburnu, kızılcık, ıhlamur, elma gibi meyve ve bitkiler ile birlikte de tatlandırılabilir. Hibiskus çayı birçok faydasıyla öne çıkıyor.  

Hibiskus bitkisinin faydaları

Hibiskus bitkisinin faydalarından yoğun olarak çay şeklinde tüketilerek yararlanılıyor. Bu faydalardan biri, kan basıncını dengeleyerek kolesterolü düzenlemesidir. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür. Bunun yanında yüksek tansiyona da iyi gelir. Karbonhidrat emilimini yavaşlatır, karaciğer için dosttur. Kan şekerini dengeler. Yapılan araştırmalarla kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile antidepresan etkisi gösterir ve sinir sistemini rahatlatır. Bunun yanı sıra yaşlanmayı da yavaşlattığı biliniyor. 

Hibiskus, yüksek oranda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırdığı için hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara iyi gelir ve ateş düşürücüdür. Böbrek taşı oluşumunu da engellediği biliniyor. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile vücudun temizlenmesinde rol oynar.

Hibiskusun bilinen en önemli faydalarından biri kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Hibiskus, yağ emilimini düşürür ve metabolizmayı hızlandırır. İştahı kesmesi sebebiyle de zayıflamak isteyen insanlar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda ödem ve şişkinliği de önler.