Çocuğunuzun şimdi sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olursanız, yaşamının geri kalanı için de sağlıklı alışkanlıklar edinir. Sebzeleri sevmek de bunlardan biridir. Aşağıdaki ipuçları ve sevdirme yolları, çocuklara daha fazla sebze yedirmenize yardımcı olabilir.

Çocuklara sebzeleri sevdirme yolları

  • Sebzelerle iyi bir örnek olun

Çocuğunuz yiyecek seçimlerini sizden öğrenir; bu nedenle çocuğunuzu sebze yemeye teşvik etmenin en iyi yollarından biri, çocuğunuzun siz yemek yerken sebzelerden zevk aldığınızı görmesine izin vermektir. Ailece yenen yemekler, çocukların sebze gibi sağlıklı besinleri yemeyi öğrenmesi için iyi bir zamandır. Çocuğunuz sizin ve kardeşlerinin tabaklarını sebzelerle doldurduğunu görürse, muhtemelen aynısını yapmak isteyecektir.

  • Sebzeleri denemeye devam edin

Çocukların bazı sebzeleri ilk tattıklarında sevmediklerini söylemeleri normaldir. Çocuğunuz belirli bir sebzeyi sevmiyorsa, az miktarda sebzeyi çocuğunuzun sevdiği başka bir sağlıklı yiyecekle sunmayı deneyin. Ayrıca çocuğunuzu sebzeleri denemeye ve tatmaya teşvik etmeyi sürdürün. Çocuğunuz muhtemelen sebzelerle ilgili fikrini sonunda değiştirebilir. Bazı çocukların yeni bir besini kabul etmeden önce 10 defaya kadar denemeleri, beğendiklerine karar vermeden önce de 10 defa daha denemeleri gerekir.

  • Çocuğunuz sebze yediğinde onu övün

Çocuğunuzu her sebze yediğinde veya sebzeyi denediğinde onu övmek sebzeleri sevdirmenin yollarından biridir; böylelikle çocuğunuzun tekrar sebze yemesi daha olasıdır. Övgü, çocuğunuza tam olarak neyi iyi yaptığını söylediğinizde en iyi sonucu verir.
Yine de övgünün yemeğin odak noktası olmasına izin vermemeye dikkat edin. Amacınız, çocuğunuz sizden övgü ve ödül alması değil ona sebzeleri sevdirmektir. Çocuklar sebze yemediğinde de onları cezalandırmak yanlıştır. Bu hareket sebzeleri çocukların gözünde kötü bir besine dönüştürebilir. Çocuğunuz sebzelerini yemeyi reddederse, konuyu büyütmemeye çalışın ve başka bir zaman tekrar deneyin. Çocuğunuzun yemeğini önünden yaklaşık 20 dakika sonra veya herkes yemeyi bitirdikten sonra almak en iyisidir.

  • Sebze çeşitliliğine önem verin

Farklı şekillerde, renklerde, dokularda ve tatlarda sebzeler seçmeye çalışın; çeşitlilik ne kadar fazlaysa, çocuğunuzun yemeye ilgi duyduğu bir şey bulması o kadar olasıdır. Çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerle birlikte yeni sebzeler sunuyorsanız, yemeğin tüm odak noktası yeni sebzeler olmayacağı için çocuğunuzun sebzenin de tadına bakması çok olasıdır.