Hidroponik tarım, bitkileri zengin besin içeren maddeler ile topraksız bir ortamda yetiştirme yöntemidir. Bu yöntem ile bitkiler, toprak içerisinde bulunan besinler yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallere solüsyonlar sayesinde sahip olur. Hidroponik tarım yapımı, su ve hava ile desteklenerek yapılır. Herhangi bir toprak kullanılmaz. Bu yöntemde bitkilerin yetiştirilmesi, geleneksel tarım yöntemleri ile değil; perlit, vermikülit, iri kum, hidroton ve kaya yünü kullanılarak yapılır.

Hidroponik tarım nedir sorusu bu şekilde en basit haliyle yanıtlanır.  Fakat bu yetiştirme ortamının bitki için besin kaynağı olmadığını; bitkiler ve kökleri için destekleyici olduğunu unutmamalısınız. Son zamanlarda popülerliğini artıran hidroponik tarım, insan sağlığı açısından da sorun teşkil etmez. Bu nedenle de yükselen trendler arasında su ve havaya dayalı tarım yapma fikri yaygınlaşır. 

Hidroponik tarımın avantajları

Hidroponik tarımın yapımı, avantajları açısından oldukça kullanışlı bir yönteme sahiptir. Bu sistem içerisinde gelişen bitkiler, nem ve besin oranları açısından tatmin edici bir seviyeye gelirler. Bununla beraber toprak içerisinde yetiştirmeye bağlı böceklenme ve hastalık en aza indirgenir. Bu tarımın çeşidinin faydaları arasında sayılacak bir diğer unsur ise kök hacminin küçük olması, dolayısıyla da daha fazla bitkinin yetişmesine olanak sağlamasıdır. 

Gübre ve ilaçlamaya gerek duymadan yapılan bu tarım yönteminin faydaları, saymakla bitmez. Özellikle bu yöntem ile besin ve neme daha hızlı ulaşan bitkiler, %50 oranında daha hızlı büyürler. Hidroponik tarım yapımı ile ilgileniyorsanız güneş ışığı olmadan yapay ışıklandırmayla da bu işi yapacağınızı notlarınızın arasına almanız tavsiye edilir. 

Hidroponik tarımın özellikleri

Hidroponik tarım nedir sorusunu daha iyi cevaplamak için özelliklerini iyi kavramanız son derece önemlidir. Bu tarım yöntemi, araziden tasarruf etmenizi sağlar. Çünkü daha az kök yayılımı ile sonuçlanan bu tecrübe aynı zamanda su tasarrufu etmenize de ön ayak olur. Bu sistemin özellikleri, sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Bitkinin ihtiyacı olan besin ve neme kimyasal ürünler kullanmadan erişmek ve daha hızlı büyümelerini sağlamak da özellikleri arasında sayılır. Yabani otlar ve böceklenme ihtimalini de en aza indirgeyen bu tarım yöntemi, kullanışlılık ve sürdürülebilirlik açısından oldukça sağlıklıdır.