Hindistan cevizi yağı, hem bir tohum hem bir meyve hem de bir kuru yemiş çeşidi olan hindistan cevizinden elde edilmiş olan yemeklik bir yağdır. Ancak cilt, saç gibi pek çok kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Sağlığa faydalarıyla birlikte cilt ve saç bakımında da etkili olarak kullanılmaktadır. Ancak içerisinde yüksek oranda doğmuş yağ olduğu için miktar olarak  fazla kullanılmamalıdır. Vücudu iltihaba karşı koruyan hindistan cevizi yağı bu yönüyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlığa yararlarının yanı sıra saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve beslenmesi için de kozmetik alanında hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. 

Hindistan cevizi yağı faydaları

Hindistan cevizi faydaları saymakla bitmez. Ciltten bağışıklık sistemine kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Bu faydalar bazıları şu şekildedir: böbrek sağlığını korur, tiroid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar, parazit oluşumunu önler, reflüye iyi gelir, kronik yorgunluğa iyi gelir, kalp ve damar sağlığını korur, hormon düzenleyicidir, saçları ve cildi besler. Özellikle kuru ciltleri onarır. Doğal yollarla nemlendirir ve egzamayı önler. Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklar için günde iki kez karın bölgesine sürülmesi önerilir. Şampuandan sonra saç uçlarına sürülen yağ 5 dakika bekletilir ve durulanır. Düzenli kullanım sayesinde saçlar güçlenir. Saçlarda meydana gelen protein kaybını da azaltır. 

hindistan cevizi yağı neye iyi gelir

Hindistan cevizi yağı nerede kullanılır?

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda cilt, kirpik, saç, yüz ve sivilceler için kullanılmaktadır. Kozmetik ürünlerde de sık sık tercih edilen hindistan cevizi yağının kilo vermeye de yardımcı olduğu gözlenmiştir. Hindistan cevizini herhangi bir kimyasal kullanmadan makyajınızı temizlemek için tercih edebilirsiniz. Yağı gargara olarak kullanmak ağız enfeksiyonlarını da önleyebilir. Cildi hasarlara karşı korumak, nemlendirmek, ağız sağlığını iyileştirmek için hindistan cevizi yağları tercih edilebilir. Bu yağı saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için de tercih edebilirsiniz. Yine kepek sorunu yaşıyorsanız bu yağ tercihleriniz arasında yer alabilir. Saçınızı normal bir şekilde şampuanladıktan sonra yağı kökten uca kadar sürerek 5 dakika bekletin ve durulayın. Düzenli bir kullanımdan sonra saçlarınızın eski sağlığına kavuştuğunu görebilirsiniz. Yağı gece boyu saçınızda bırakıp sabah şampuanla arındırabilirsiniz.