Üretimi ve tedarik zincirinde yaşanan büyük krizlerle fiyatları altınla yarışan inşaat malzemeleri, İzmir’de hırsızların yeni gözdesi oldu. Müteahhitler inşaatları korumak için her yolu deniyor.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Türkiye'nin lokomotif sektöründe problemlerin ardı arkası kesilmiyor. Çok sayıda sektöre domino etkisi yapan inşaat sektörü astronomik malzeme fiyatlarıyla boğuşuyor. Malzeme üretimi ve tedarik zincirinde yaşanan sorunlar fahiş fiyatları getirdi. Malzeme fiyatlarının bir çok yatırım aracını geride bırakması güvenlik sorunlarının çıkmasına neden oldu. İnşaat malzeme satıcıları da müteahhitler de özel sistemlerle malzemelerini korumak zorunda kalıyor. Çünkü hırsızların yeni gözdesi inşaat şantiyeleri.

"ALTINDAN DAHA DEĞERLİ"

İnşaat malzemesi fiyatlarının altından bile daha değerli hale geldiğini belirten İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İslam Yıldırım, "Bugün altının gramı bin 20 lira. Eğer altın alacağınıza demir alsaydınız şu anda 4 katı kar elde etmiş olacaktınız. Çünkü geçtiğimiz yıl 4 bin liraya aldığımız demiri bu yıl 15 bin liradan alıyoruz. Altın 2 katına çıkarken demir 4 katına çıkıyor. Sadece demirde değil diğer malzemelerde de durum aynı. Çimento, seramik, vitrifiye ve özellikle mdf de ciddi bir fiyat artışı var. Gene yıl 90 liraya aldığımız zam bugün 400 lira. Hem TÜİK verilerine hem de inşaatçılar çarşısını gezdiğimizde görüyoruz ki bir musluğun fiyatı bile bin 500-2 bin liradan başlıyor. Bir klozet 3 bin lira. Bir daireye en az 4-5 musluk takıldığını düşündüğümüzde 20 dairelik bir inşaatta 300 bin liralık sadece musluk takılıyor. Bizim 300 bin liraya aldığımız bu ürünleri hırsızlar 100 bin liraya elden çıkarıyor. Bu nedenle inşaatlar hırsızlar için cazip hale gelmeye başladı. Artık insanlar gündüz saatlerinde bile malzeme indirip taşırken malzemelerin başında bekliyor" dedi.

"HIRSIZLIK VAKALARI ARTIYOR"

İnşaat malzemesi fiyatlarındaki artış nedeniyle inşaatlardaki hırsızlık vakalarında da bir artış olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "İnşaatlarda bulunan demir, seramik gibi ürünler çok fazla çalınmaya başladı. Bu konuda inşaat firmaları da bazı güvenlik önlemleri alıyorlar. Daha küçük inşaatlarda müteahhitler bekçi tutmayı tercih ederken büyük inşaatlarda güvenlik kameraları taktırıyorlar. Şu da bir gerçek ki; bir yıl önce 85 liraya aldığımız seramiğin metrekaresi bugün 400 liraya yaklaştı. Bir seramik kutusunun içinde 1.4 metrekareye denk gelen seramik var. Bu da bir kutu 500 lira demek. Bir hırsız 5 kutu alsa 2 bin 500 liralık mal çalmış oluyor. Demir çubuklar 12 metrelik oluyor ama gelen hırsızlar demir makasıyla gelerek bu ürünleri de küçültüp satıyorlar. Büyük şantiyeler genellikle kamera sistemleri ile hırsızlık olaylarına çözüm bulmaya çalışırken küçük firmalar bekçi ile sorunu çözüyor. Bu önlemlerin yanında bazı arkadaşlarımız örneğin doğramacı malzeme getireceğinde bir gün içinde montajını yapabileceği kadar malzeme getirmesini istiyor. Çünkü bu ürünler vidalanıp, silikonlanarak sabitlendiği için çalmak daha zor oluyor" diye konuştu.

islam yıldırım YENİGÜN (2)

"İÇ PAZARLARI BALTALAMAYIN"

İnşaat malzemelerine hem iç piyasada hem de dış pazarda ciddi bir talep olduğunu söyleyen Yıldırım, "İç piyasada ciddi bir talep olmasına rağmen Euro ve dolar üzerinden dış pazara satıldığı için üreticilerimiz ve sanayicilerimiz iç pazara çok fazla mal vermek istemiyorlar. Biz kendilerine Türkiye pazarının Avrupa pazarından daha büyük olduğunu bu nedenle onları kaybetmemeleri gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Yapmayın dememize rağmen bazı üretici ve sanayiciler inadına iç pazarı malsız bırakıyorlar. Tabiki onlarda tesislerinde yüzlerce kişi çalıştırarak büyük bir istihdam sağlıyorlar ve kar elde etmek istiyorlar. Biz onlardan dışarıya 150-160 liraya sattıkları ürünü iç piyasaya 120-130 liradan satmalarını ve kendi iç pazarlarını korumalarını istiyoruz. Bunu kendi ülkemize bir yatırım yapmak olarak düşünmeliler. 85 milyonluk bir nüfusumuz var ve ülkemiz genç bir nüfusa sahip. Avrupa'da bizim gibi bir inşaat sektörü yok. O ülkeler altyapı ve üstyapı çalışmalarını bitirmişler. Nüfusları her geçen gün geriye gidiyor. Türkiye'nin talebi Almanya, Fransa, Amerika'nın talebinden kat kat fazla. Bu pazarı sizde elinizle baltalamayın diyoruz. Hepimiz zor günlerden geçiyoruz. Ben herkese söylüyorum elinizde bir para varsa bu parayı bankaya koymayın, insanlara istihdam sağlayın. Zaten paranızı inşaata yatırırsanız o da durduğu yerde değer kazanıyor. 6 ay önce bir milyon lira olan daire bugün 1 milyon 400 bin lira oluyor. Finansman noktasında sıkıntı çekmeyecekseniz kesinlikle inşaatları durdurmayın. Arz sürekli olsun ki fiyatlar bu kadar şişmesin. Hem de vatandaşa fayda sağlasın" açıklamalarında bulundu.

"BİZLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR"

Küçük ve orta ölçekli müteahhitlerin piyasayı regüle ettiğine dikkat çeken Yıldırım, "Küçük ve ortak ölçekli müteahhitler büyük firmalar gibi  2 bin 3 bin konut yapmıyor. Bizler 20,70,80 konut yapıyoruz. Bizler mahalleleri inşa ediyoruz. Samimi olarak söylüyorum bizim gibi müteahhitler olmasa büyük firmalar vatandaşları fiyat konusunda çok zor durumda bırakırlar. Biz sektörde sibop vazifesi görüyoruz. Piyasayı regüle ediyoruz. Bir mahallede bir bina yapıp enflasyon neticesinde paramızı koruyup biraz da kar yaptıysak 'Allah bereket versin' diyoruz. Bugün büyük firmaların 35-40 metrekare 1+0 dairelere 3-4 milyon istediğini duyuyoruz. Ben o fiyata 4-1 daire satıyorum. Neymiş sitede, güvenlikli ve havuzluymuş. Bizim gibi müteahhitlerin ortadan kalktığı ve ülkede sadece büyük firmaların inşaat yaptığını düşünün. Bir ev almak istediğimizde mecburen onlardan alacağız ve onlar bize istediği fiyatı söyleyecekler. Piyasayı kontrol altında tutan bizlerin desteklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Müteahhitler malzeme satıcıları oldu"

İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, "Altın şu an itibariyle yüzde 20 oranında para kazandırırken inşaat malzemeleri yüzde 40'ın üzerinde bir kar getiriyor. Bu kar getirişi ve fiyatların yükselmesinden dolayı gerek depolarımızda gerekse inşaat firmalarının depolarında ve inşaatların malzemelerinin bulunduğu yerlerde bugünlerde çok sık hırsızlık olaylarının yaşandığını duyuyoruz. Mutlaka insanların bu hırsızlıkları önlemek için kamera, alarm gibi güvenlik önlemlerini bulundurmaları gerekiyor. Zaten bu malzemeyi alan inşaat firmaları malzemeyi alıp bir kenara koymalarında bile kar elde ettikleri için çalınma riskini de göze alarak depolamayı tercih ediyorlar. Günümüzde insanların altına yatırım yapmak yerine inşaat malzemelerine yatırım yapmaları daha fazla kar sağlayacak gibi görünüyor ki son dönemde müteahhitler, inşaat malzemeleri satıcılarından bu malzemeleri bolca çekerek inşaat çalışmaları yapan kişilere dağıtıyorlar. Onlarda bir anlamda inşaat malzemesi satıcısı olmaya başladılar. Devletin bir an önce bu inşaat malzemelerinin fiyat artışı önleyecek şekilde tedbir alması gerekiyor. Tedbir alınmadığı takdirde inşaat malzemesi bulunamaz hale gelecek" dedi.

cumhur taşdelen YENİGÜN-1

10 numara ama 5 yıldız değil 10 numara ama 5 yıldız değil

"Güvenlik sistemlerinde patlama yaşanıyor"

Son zamanlara güvenlik sistemlerinde büyük bir patlama yaşandığını belirten İzmir Elektronikçiler Odası Başkanvekili Çetin Akbıyık, "Güvenlik kameraları satışı ve sistem kurulumunda adeta bir patlama yaşanıyor.  İnşaatları olan kişilerde çok fazla güvenlik sistemlerini tercih etmeye başladı. Eskiden insanlar bir bekçiyle güvenlik sorununu çözerken artık yeterli gelmemeye başladı. Ancak şu anda gördüğümüz kadarıyla inşaatın birçok noktasına güvenlik kamerası yerleştirerek, alarm sistemi koydurarak, harekete dayalı ışık yanması, alarm çalması ve uyarı vermesini de içerinde kapsayacak şekilde önlemler alınıyor. Bazı kişiler bu kameraları kendi merkez ofislerinden cep telefonlarıyla takip ederken bazı kişiler ise, bekçi kulübelerinin bulunduğu yerlere monitörleri koyarak bu kameraların takibini sağlamaya çalışıyorlar. Esnafımız bu günlerde güvenlik kamerası kurma sistemlerinde oldukça yoğun. Biz insanların kiralama ya da farklı yöntemleri değil, bizzat pazarlığını yaparak, proje hakkında bilgi sahibi olarak kara gün dostu esnafımızdan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

çetin akbıyık YENİGÜN (1)