Av. Ahmet Tamer'in 27 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Ekonominin çöktüğü, bir çok hanede tencerelerin kaynamadığı bir sır değil ancak 'Bu devran bu devran zalim bu devran, taşımaz yükümü bir garip kervan' diye hayıflansak da 'Bu hep böyle gitmeyecek' diye umutlansak da bu iktidar bu dertleri çözmekten çok uzak. Ne zaman işler kötüye gitse, ya bir düşman ilan ediliyor ya da her atılan adıma reform süsü veriliyor. Süslene süslene tanınmaz hale gelen ekonomimiz ise Reis'i aratmıyor.

Bu ekonomik tabloda millet tam manasıyla perişanken televizyonlarda sanki tek kaynaktan çıkma, birbirinin kopyası toz pembe benzer haberler, tartışma programlarında her konuda filozof kesilen hep aynı karakterler, lüks ve şatafat içinde toplumsal yaşamdan ve sorunlardan uzak diziler filan derken kafayı tırlatmadan rahmetli Levent Kırca'nın skeçlerindeki karakterleri aratmayan bakanlarımızdan herhangi biri, her hafta illa ki imdada yetişiyor ve istemsiz de olsa tebessümler kızgınlıkla birlikte yerini alıyor.

Ülkede ekilecek arazi bulmakta zorlanan(!) ve dünyanın öbür ucu Venezuela’ya tarım arazisi bakmaya giden Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişci, Venezuallı mevkidaşına “Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numara olmalısınız. Biz hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımıza sanki pizzacıdan pizza, burgerciden burger ısmarlayıp dışarıdan yem alıp yediriyoruz. Burada her şey hazır” diye övgüler yağdırayım derken sanki muhalefet lideri edasıyla Reis'i ve hayvancılık uygulamalarını eleştirmez mi?

Gülerrrrr misinnnn, ağlarrrr mısınnnn? Tabi, yiğidi öldür ancak hakkını ver, diyen atalarımızı da unutmayarak Reis'i de tebrik etmek lazım. Özellikle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na atadığı isimler tam bir efsane... Tam 11 kez değişiklik yapılan Bakanlık’ta, bir önceki Bakan’ın efsane repliklerini de hatırlayalım mı?

'-Ülkemizde son 1 yılda %342 artan gübre fiyatı ile dünyada yaşanan fiyat artışının altında kaldık...

-Kepek az ise bu sene kepek ekin...

-Fındıkta, kirazda, incir ve kayısı üretiminde dünya lideriyiz...

-Küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında Avrupa birincisiyiz...

-Su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa'da liderliğe yükseldik...

-Tarım kesimi Türkiye'de en çok kayrılan kesim...'

Yaz yaz bitmiyor ama deliye her gün bayram misali bunlara da her gün güllük gülistanlık... Hayvanlarımız bile pizza ve hamburger yer gibi besleniyor.  Kabine değil 'Hisseli Harikalar Kumpanyası'...

Öz cümle ve nihayet; Aydınlık ve güneşli günlerin yakın olduğu düşüncesiyle  rahmetli Cem Karaca'nın arşivinden gelsin;

'Yol dediğin yol gibi

Ulaşmalı bir yere

Biz, dön baba dönelim

Geliyoz aynı yere...

Bu döngü kısır döngü

Başı varda sonu yok

Dönüyom dönemiyom

Sonunda bir çıkış yok...

Amanieyynn

Bindik bir alamete gideyoz kıyamete'