En önemli aksesuarımız olarak gördüğümüz saçlarımızın uzama hızı yapısal olarak kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber hızlı saç uzatma yöntemleri ile yapısal farklılıkların önüne geçilebilir. Hızlı saç uzatma yöntemlerinin başında sağlıklı ve düzenli olarak beslenmek gelmektedir. 

Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız bu süreç içerisinde sabırlı olmalı, özenli ve düzenli bir şekilde saçlarınıza doğru yöntemleri uygulayarak bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Saçlar kişinin bakımı ve yardımı olmadan hızlı ve sağlıklı şekilde uzamaz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus saçların sağlıklı şekilde uzamasıdır. Sağlıklı olmayan saçlar kolay yıpranır ve dökülür. 

Hızlı saç uzatma yöntemleri nedir?

Hızlı saç uzatma yöntemleri iki ana başlığa ayrılabilir. Bunlardan ilki, vücut sağlığı ile doğrudan bağlantılı olan doğal yöntemlerdir. Vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız saçlarınız da bir o kadar sağlıklı olur ve hızlı bir şekilde uzar. İkincisi ise düzenli bir şekilde uygulanması gereken basit ama dikkat edilmesi gereken birtakım uygulamalardır. 

  • Dengeli ve Sağlıklı beslenme tarzı

Vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketmemek; vitamin ve minerallerini eksik bir şekilde almanıza neden olur. Bu durum da saçlarınızda da birtakım sorunlar yaratır. Bu yüzden kısıtlayıcı diyetler yapmamalı, protein bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Son olarak, vücudun en elzem ihtiyacı olan suyu yeterli şekilde kullanmaya özen göstermeliyiz.

  • Takviye ve Vitamin

Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzaması için destekleyici Biotin, C, D, E vitaminleri, çinko, demir, Omega-3 ve omega 6 gibi mineral ve yağ asitleri tüketilmelidir.

  • Bitkisel keratin kullanılmalıdır

Saçlarımızın ana maddesini oluşturan ve saçlarımıza güç veren keratini belirli bir seviyede tutmak bizim kontrolümüzün altındadır. Saç telinizdeki keratin miktarını dengelemek ve hızlı saç uzatma için bitkisel kertainlerden faydalanabilir. 

  • Saç kremi ve şampuan değişimi

Hızlı saç uzatma yöntemlerinin arasında; saçı şampuanladıktan sonra saç uçlarına ve boylarına saç kremi sürülmesi yer almaktadır. Saçı dökmeden hızlıca uzamasını sağlayan, içeriğinde Arginine proteini ve Nutri-Omega içeren şampuanların tercih edilmesi gerekmektedir. Son olarak, soğuk suyla duş almak kan dolaşımın artmasını sağlar. Artan kan dolaşımı sayesinde saçlarda uzamanın gerçekleştiği gözlemlenmektedir.