İyonyalı Homeros'un yaşadığı tahmin edilen Evka-4 şimdi 5 bin 500 konuta ev sahipliği yapıyor. İzmir’in uydu kentlerinden biri olan alanın yapımına 1994 yılında başlandı ve üç yılda tamamlandı.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Uydu kentleri oluşturmakta en büyük gaye oluşturulan bölgelerin ana kente bağlantılı olarak kurulması ve bağlı olduğu kentin yükünü azaltmasıdır. Uydu kentleri gecekondu bölgelerinden en büyük ayrımı rastgele değil alt ve üst yapılarıyla tasarlanarak yapılmış olmalarıdır. Uydu kentte yaşayanlar genellikle çalışmak için ana kente giderler. Çalışan nüfusun yoğunluğu fazla olması, yeşil alanların geniş yer kaplaması ve geniş bir arazi üstüne kurulur, Bulunduğu araziye göre az nüfusa sahip olması da sokakların yoğunluğuna yansıyor. İzmir’de metrekare başına 368 insan düşerken, Evka-4’te ise metrekare başına yalnızca 168 insan düşüyor. Bölgede bulunan ilkokul, itfaiye, spor kompleksi, basketbol ve futbol sahaları, onlarca park ve yeşil alan, içinde esnafı barındıran alışveriş merkezi de bulunuyor. Avrupa Birliği’nin de fon sağlayıp desteklediği ve yapımı devam eden bir ilkokul daha bulunuyor. Bölge halkının ihtiyaçlarına cevap verecek birçok ihtiyaç düşünülmüş olsa da bu durum yine de bölge sakinlerinin beklentilerinin olmadığı anlamına gelmiyor. Bunların en başındaysa gençler ve ailelerin zaman geçirebilip oturabilecekleri bir kafe ve benzeri yerlerin olmayışı. Unutmadan Evka-4 deyince her daim rüzgârlarını da unutmamak gerekiyor. Rüzgarlar, kış ayların zorlayıcı olsa da, şehir merkezinde yaz aylarını geçirebileceğiniz en güzel noktalardan biri olduğunu da aşikardır.

HOMEROS VADİSİ

İyonyalı ozan Homeros, Batı Edebiyatı'nın ilk büyük eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı veya derleyicisi olduğu kabul ediliyor. Homeros’un, Smyrna (İzmir) bölgesinde de yaşamış olduğu düşünülmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 bin metrekarelik alan ve 7 km uzunluğa sahip Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı 2008 yılında açılmıştı. Halkın inancına göre Bornova Çayı’nın aşağı kısmında bir mağara ve kaya kitlesinin bulunduğu ve burada İzmirli olduğu bilinen ünlü ozan Homeros’un yaşadığı varsayıldığı için uygulanan proje ile bu vadinin dünya insanlığı için bir çekim merkezi olması sağlanmaya çalışılmış ve adı da Homeros Vadisi olarak konulmuştu. Mitolojik bir efsaneye göre Homeros, vadideki mağarada yaşamıştı. Eğer, Homeros’a ve yaşadığı döneme ilişkin arkeolojik buluntular ortaya çıkarılabilirse, Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı, dünyada çekim merkezi olabilir. İlyada ve Odessa’nın yazarı Homeros ile ilgili buluntular elde etmek, tüm dünyada ses getireceği de aşikârdır.

"Geleceğin Manhattan'ı olacağız" "Geleceğin Manhattan'ı olacağız"

muhtar (9)-1

'Kendine has bir doku oluşturdu'

Proje bittikten sonra mahalleye taşınan ve yaşayan ilk kişilerden olan Evka-4 Mahalle Muhtarı Süleyman Ferah, “1997 yılında Evka-4 projesi tamamlandıktan sonra buraya taşınan ilk kişiydim. 25 yılı aşkın süredir de ikamet etmeye devam ediyorum. Daha öncesinde de bölgeye çok yakın olan Osmangazi’de ikamet ediyordum. İki bölge arasında tabi belirgin farklar vardı. Bunların en başında Evka-4 yeni oluşturulmuş ve herkesin birbirini ilk defa görüp tanıdığı bir yerken, Osmangazi’deyse bunun tam tersini bir durum söz konusuydu. Bu durum ilk başlarda bir dezavantaj gibi dursa da aradan geçen 25 yılda artık böyle bir durumdan söz edemeyiz. Kozmopolit yapısı nedeniyle zamanla beraber oturan komşuluk ilişkileri ve yaşantıyla kendine has bir dokusundan bahsedebiliriz” dedi.

muhtar (8)-1

'Halkın beklentilerine cevap verilmeli'

Daha önce belirlenen ve yer ayrılan imar planları dışında uydu kent olması nedeniyle bölgeye sonradan başka bir yapının yapılamayacağını söyleyen Muhtar Ferah, “Bölgemiz çok sayıda geniş ve boş araziler bulunuyor. Bu yerlere halkın talep ve isteği doğrultusunda kullanılması için dilekçeler verdik. Daha önce mahallemizde bulunan ve sonradan kaldırılan büfeler vardı. Bunların tekrar aynı yerlerinde faaliyet göstermesini istiyoruz. Ayrıca başta gençlerimiz olmak üzere ve ailelerinde zaman geçirip çay, kahve içebilecekleri bir kafemiz yok. Evka-4 konumu itibariyle tüm körfez ve İzmir’e hâkim olması manzara açısından gerçekten inanılmaz bir görsel şölen sunuyor. Başka ilçelerin bu tarz yerlerinde belediyenin hizmete açıp sunduğu yerlerde var. Bunun en güzel örneklerinden biriyse Bayraklı Belediyesi’nin Teras kafesini örnek verebiliriz. Buraya yapılacak bir yatırım ile hem çevre esnafı hem de vatandaşların kazanabileceği bir durum yaratılabilir" diye konuştu.

muhtar (5)-6

ATM'LERE ULAŞMAK ZOR

Eğlence, yemek ve benzeri etkinlikleri için vatandaşlarımız Bornova merkeze gitmek zorunda kaldığını belirten Ferah, "Benzer bir durumu özellikle bankacılık işlemlerinde de görebiliriz. Tek bir noktaya toplanılan (bölgede bulunan alışveriş merkezi) ATM’lere ulaşmakta zorlanıyoruz. Mahallemiz coğrafi yapısı gereği dik ve yokuşlardan oluşuyor. Bu nedenle yokuş inmek ya da çıkmak yerine insanlar nakit ihtiyaçlarını acil bir durum yoksa en yakın merkez olan Bornova’da hallediyorlar. Alt ve üst yapı gibi sorunların olmayışı ve yaşanabilir bir çevreye sahipken büfe, ATM, kafe gibi konularda sorunlar yaşıyoruz. Bunun en büyük nedeniyse bölgenin uydu kent olarak tasarlanması ve sonradan değişiklik yapılamamasıdır. Zamanla beraber günümüz ihtiyaçlarına da cevap verilmesi gerekilmektedir. Çözüme ulaşmak adına bizlerde halkın taleplerini her fırsatta gündeme getirmeye çalışıyoruz” dedi.

muhtar (3)-4