Hormonların farklı sebepler ile birlikte seviyelerinin dışında salgılanıyor olmasının sebep olduğu durum hormon bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Hormon bozukluğu kadınlarda ve erkeklerde farklı durum ve belirtiler ile kendini göstermektedir. Bunun nedeni, kadın ve erkek vücudunun işleyişinde yer almakta olan farklılıklardan dolayıdır. Bunun yanı sıra kadınlardaki oluşan risk, erkeklere göre çok daha fazla olmaktadır. Bunun sebebi ise kadınlarda farklı olarak yer alan endokrin organları ve döngülerdir.

Hormonları salgılamakta olan bezler, görevlerini normal bir şekilde devam ettirirken, oluşan farklı durumlar sebebiyle görevlerini devam ettirmekte zorlanabilirler. Buradaki sebepler, normalin dışında olan yaşamsal faaliyetlerdir. Daha farklı ifade etmek gerekirse insanların ani değişimleri, farklı hastalıklar yaşamaları, kullanılan ilaçlar ile birlikte hormon seviyeleri etkilenebilir. Bu durumlar ile birlikte öne çıkanlar ise:

•          Aşırı stres yaşama durumu,

•          Diyabet ve çeşitleri,

•          Dengesiz beslenme,

•          Aşırı kilo almak,

•          Endokrin sisteminin zarar görmesi,

•          Endokrin sistemini etkilemekte olan hastalıklar.

Bahsedilmekte olan sebeplerin dışında, farklı farklı sebeplerde hormon seviyesini etkileyebilmektedir.

Hormon bozukluğu belirtileri

Hormonların salgılanmasındaki en minik değişim, kendisini hissettirecektir. Kadınlardaki hormon seviye değişimi ile birlikte oluşan hormon bozukluğu, farklı belirtilerle kendisini gösterebilir.

Hormon bozukluğu belirtileri ise; vajinada hissedilen kuruluk, göğüslerde oluşan hassasiyet, kabızlık veya ishal, geceleri terleme ile birlikte sıcak basması, osteoporoz, kısırlık, kilo alma, klitoral genişleme şeklinde sayılabilir. Bunun yanı sıra sayılan belirtilerin kişilerin yapısına bağlı olarak da farklı seviyelerde hissedilebileceği unutulmamalıdır.

Hormon bozukluğunun kadınlardaki tedavisinde hormon kontrolü ve doğum kontrolü sebebiyle doğum kontrol ilaçları verilerek tedaviye yardımcı olunur. Vajinal östrojen üzerinde farklılıklar ile ilişkili olan vajinal kuruluk şikayetlerini azaltmak amacıyla krem tedavisi uygulanabilir. Hormon yenileme ilaçlarıyla gece terlemesi ve sıcak basması belirtilerinin şiddetini azaltmak kullanılabilinir. Aşırı kıllanma için de mutlaka ilaç tedavisi gerekmektedir. Kadınlarda annelik şansını artırmada görev alan enjeksiyonlar hormon bozukluğu tedavisi için yer almakta olan bir hastalıktır. 

Hormon bozukluğu tedavisi genel olarak ilaç, krem ve enjeksiyon tedavileri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir doktor gözetiminde yapılan tetkiklerin ardından, gerekli görüldüğü takdirde tedaviye başlanabilir.