HPV ile mücadele edilmesi noktasında karşımıza genellikle HPV aşısı ortaya çıkmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen bu aşı virüse birebir benzeyen bir yapıda oluşturuluyor. Virüsün bu sebep ile hastalığa yol açma potansiyeli olamıyor. Virüsün kimliği, öncesinde vücuda tanıtılarak bağışıklık sisteminin de bu virüse özel savunma sistemi geliştirmesini sağlıyor. 

Vücudun bu virüsü tanıması yoluyla daha öncesinde hazır olduğu savunma mekanizması ile etkilenmeden yok etmesi mümkün olabiliyor. Bu sayede birçok rahatsızlığın engellenmesi sağlanıyor.

Rahim ağzı kanserinin çoğu HPV bağlı olmaktadır. HPV aşısı da jinekolojik muayene, rahim ağrı kanseri taramaları sırasında vakaların azalmadığı yönünde tespitlerde geliştirilmiştir. HPV aşısı türlerinde koruyucu olan ve tedavi edici olan iki türü bulunmaktadır. Ancak bu aşıların %100 koruyuculuğu bulunmamaktadır. 

HPV aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

HPV aşısı bazı sebeplerle uygulanmaması gereken nedenler doğurmaktadır. Bunlar arasında dörtlü aşının mayaya alerjisi bulunan kişilere uygulanmaması gerekmektedir. Sebebi ise aşının içeriğinde maya bulunmasıdır. Bunun yanında ikili aşının üretim tekniğinden dolayı kişilerde lateks duyarlılığı bulunuyorsa uygulanmamaktadır. Kişide yüksek ateş varsa bu rahatsızlık durumunun geçmesi beklenerek aşı uygulaması yapılabilmektedir. Son olarak ise hamilelikte bebek doğduktan sonra yapılması önerilmektedir. Emziren anneler ise rahatlıkla HPV aşısı yaptırabilmektedir.

HPV’nin neden olduğu hastalıklar nelerdir?

HPV’nin 30- 40 türü genital bölgelerde siğillere sebep olabilmektedir. Vajinanın içinde veya da kenarlarında, anüste, vulvada, peniste bu siğillere rastlanabilir. Tedavisi yapılmadığı takdirde ise gitgide yayılır. İleri evresinde ise kansere yol açabilmektedir. 

HPV aşısının cinsel aktivitelerin başlamadan öncesinde yapılması öneriliyor. Özellikle 11 yaş çocuklar için uygun bir yaş aralığı olabilmektedir. İskandinavya ülkelerinde HPV aşısı okullarda çocuklara ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Aşının belirtileri olduğu konusunda endişe duyulmamalıdır. Aşı olunan yerde sadece basit kızarıklık, kaşıntı ve şişlik yan etkileri arasında sayılabilir.

HPV aşısı genellikle 6 aylık periyotlar halinde 3 doz olacak şekilde uygulanmaktadır. İkinci doz için 2 ay beklenirken, üçüncü doz aşıda ilk dozun 6 ay sonrasına uygulama tarihi verilmektedir. Aşılama yapıldığı takdirde ilk 5 ile 8 yıl aralığında koruyuculuğu oldukça yüksek düzeydedir.