Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2021 yılı seçimli Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

FADİME ALTANHAN / YENİGÜN - Yeni seçilen Başkan Muhammet Öztürk, “Bundan sonraki süreçte de ihracatımızı 1 milyar doların üzerine taşımak için çalışacağız” dedi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci’nin 4 yıllık başkanlık görevini tamamlayarak bıraktığa koltuğa oturmak için iki aday yarıştı. Terci döneminde başkan yardımcılığı görevini üstlenen Muhammet Öztürk, ve Ayhan Ömeroğlu yarıştı. Genel kurul sonunda üyelerin 49’unun oyunu alan Muhammet Öztürk birliğin yeni başkanı seçildi. Diğer aday Ayhan Ömeroğlu ise 44 oyda kaldı.

“İhracatımızı 1 milyar doların üzerine taşıyacağız”

Yeni dönemdeki en önemli görevlerinin ana ihraç maddelerinden olan yağ ve unda yaşanan yasağın kaldırılması yönünde çalışacaklarını söyleyen yeni Başkan Muhammet Öztürk, “ Temennimiz bir an önce bunun kalkması. Diğer önemli bir ürünümüz de haşhaş tohumu. Bunlar bizim önemli ihraç ürünlerimiz. Bununda bir an önce açılması için elimizden geleni yapacağız. 4 yıl önce bu yönetim geldiğinde ihracatımız 300 milyon dolar civarındaydı. Bugün 700 milyon dolar civarında. Bundan sonraki süreçte de ihracatımızı 1 milyar doların üzerine taşımak için çalışacağız. Çalışmalarımız bu yönde devam edecek” dedi.

“Pandeminin zorluklarına rağmen üretime devam ettik”

Toplantıda veda konuşması yapan Başkan Mustafa Terci, 4 yıllık görev süresinde pandeminin yarattığı zor şartlara rağmen üretmeye devam ettiklerini söyledi. Terci, “Yönetim Kurulu olarak, bizlere layık gördüğünüz 4 yıllık görev süresini tamamlamış bulunmaktayız. 2 yıllık dönemi pandemiyle geçti. Pandemi hepimizin hayatını zora sokmakla birlikte gıdanın ne kadar stratejik olduğunun her kesim tarafından farkına varılmasını da sağladı. Zor şartlara rağmen gerekli önlemler alınarak üretim devam etti. Pandeminin damga vurduğu 2020 yılından bu yana hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü özelinde gıda arzı çok daha önemli bir yer aldı. Üyelerimize verdiğimiz eğitimler, zaman kaybetmeden organize ettiğimiz ve başarılı sonuçlar aldığımız sanal fuar ve ticaret heyetleri ve Turquality projesi ile bir adım önde olduğumuzu gösterdik. Bu tip faaliyetlerle yüz yüze görüşmelerin mümkün olmadığı süreçte ticari faaliyetlerimizin de sürekliliğini sağladık” dedi.

“İhracatımızı 770 milyon doları yükselttik”

Türkiye’nin, 2021 yılında Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve mamulleri sektöründe özellikle ihracatta başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten Terci, “2020 yılında 7 milyar 292 milyon dolar olan ihracatımız, 2021 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 26’lık artışla 9 milyar 156 milyon dolara çıktı. 2022 yılının ilk çeyreğinde ihracattaki artışımız devam etti ve 10 milyar dolar sınırına geldi. Bitkisel yağ sektörünün domine ettiği Ege Hububat Bakliyat Yağlı

Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimizin 2020 yılında 505 milyon dolar olan ihracatını, 2021 yılında yüzde 35 arttırarak 683 milyon dolara taşıdık. 2022 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızdaki artışı devam ettirerek son 1 yıllık dönemdeki ihracatımızı 770 milyon dolara yükselttik. Yönetim Kurulumuzun görev yaptığı 4 yıllık dönemde Birliğimizin ihracatında yüzde 142’lik artış yakaladık ve Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında ihracatını en fazla artıran birlik olduk” diye konuştu.

Hububat Birliği’nde Öztürk Dönemi yenigün

“Bitkisel yağ ürünleri ihracatına kısıtlama getirildi”

Limanlarda bekleyen ihraç partilerine izin verilmesi için henüz bir çözümün getirilmediğini vurgulayan Terci, “Birliğimizin 2021 yılındaki ihracatına en büyük katkıyı 385 milyon dolarlık tutarla bitkisel yağ ihracatçılarımız yaparken, Küspeler ve Hayvansal Yem ihracatımız 74 milyon dolar, çikolata şekerleme ihracatımız 46 milyon dolar, yağlı tohumlar ihracatımız 41 milyon dolar ve gıda müstahzarları ise 33 milyon dolar ihracata tekabül etti. Diğer yandan Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle zorlu bir süreç yaşıyoruz, Tarım ve Orman Bakanlığımızca dahilde işleme rejimi kapsamında yapılacak ihracat başvuruları dahil, ayçiçek yağı başta olmak üzere bitkisel yağ ürünlerinin ihracatına kısıtlama getirildi. Öncelikli olarak limanlarda bekleyen ihraç partilerine izin verilmesi için henüz çözüm getiremedik ancak konuyu her platformda dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Gözden kaçırmayın

"Sürdürülebilirliğin İyi Uygulamaları" etkinliği gerçekleştirildi "Sürdürülebilirliğin İyi Uygulamaları" etkinliği gerçekleştirildi

“Yukarıdaki yöneticilerimizi alttakiler aldatıyorlar”

Bugün Türkiye’nin işlenen ayçiçeği yağı miktarının ayda 175 bin ton civarında olduğunu söyleyen Divan Başkanı Ramazan Abay, “Türkiye ayçiçeği yağı ihracatının 700-800 bin ton civarlarına ulaştığını belirtmek isterim. Ancak Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan olayların sonucu ithalat kapıları kısmen kapanmış olsa da ayda 175 bin yağ işleyen bir ülkede ‘15 Nisan’a kadar yağımız var sonrasında açız, açıktayız’ diye ifade etmek tamamen cehaletin eseridir. Açıklamanın yapıldığı gün depolarda olması gereken ham yağ miktarı minimum yaklaşık 450 bin ton. Türkiye ayda 75 bin ton yağı kendisi tüketiyor. Bu süre içinde diğerlerini ne yapacak Stoklarımızda tutuyoruz, müşteri kaybediyoruz. Yukarıdaki yöneticilerimizi alttakiler aldatıyorlar. Yarın yine ‘Aldandık’ diyecekler” dedi.

“Konteynırlar limanda bekliyor”

‘Limanlarda bekleyen konteynırlarımız var’ diyerek konuşmasını sürdüren Ramazan Abay, “Konteynırlar için para vermeye devam ediyoruz. İki aydır para ödeyen arkadaşlarımız var. Limana girmek kolay limandan çıkmak zor, çıkamıyorsunuz. Depolarımızda müşteri adına ambalajlı mallarımız var. Maliye ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen denetmenler diyorlar ki, ‘Etiketleri değiştirin iç piyasaya sürün.’ Bu çok kolay mı Bunlar bugün için ülkenin içinde bulunduğu çıkmazda, ekonomik sıkıntılarda ihracatçının önüne her geçen gün bir engel daha konulmaya devam ediyor. İhracat gelirlerimizin yüzde 25’inin TL’ye dönme zorunluluğu getirdiler. Türkiye’de ihracatın dahilde işleme izin belgesi kapsamında yapılan ithalatlarla arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Biz hammadde fakiri bir ülkeyiz. Yağ dışarıdan geliyor. Bizim kendi üretimimiz 1 milyon 150 bin ton ayçiçeği çekirdeği. Bunun yüzde 40 hesabıyla çarparsanız 450-500 bin ton ham yağ üretirsiniz. 450 bin ton rafine, piyasaya sürülecek yağ

olur. Biz bu çerçeve içerisinde ihracatın önünü açarız ama ihracatın önünü tıkamamamız lazım” diye konuştu.

“Dövize el kayma yüzde 40’a çıkıyor”

İhracatçının yaşadığı zorluklara bir yenisinin daha eklendiğini belirten Abay, “Yüzde 25 olan dövize el koyma yöntemi yüzde 40’a çıkıyor. Bu çerçeve içinde ihracatçımızı özellikle Ege İhracatçı Birlikleri Hububat birliğinin ortak yönetim kurulu toplantılarında bu tür konuların ele alınarak yumruğun bir yere vurularak iş çözümlenmesi konusunda gayret göstermelerini diliyorum. Bugünde birlik ve beraberlikle çok şeyin önünün açılacağına inanıyorum. İhracatçının önü açılsın, ihracatçıya yön verecek insanlar bilgili, ehil insanlar olsun yeter ki” açıklamalarında bulundu.