“Hükümet karşıtlık üzerinden siyaset yapıyor zararı İzmir görüyor”

 Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Balçova ve Narlıdere ilçelerinde yaptığı çalışmalarda partilileri, vatandaşlar ve esnaflarla bir araya geldi.

Ege 24.06.2021 - 22:25 25.06.2021 - 11:23

Nihat AK/YENİGÜN Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “. İzmir uzun bir süredir merkezi hükümetin ilişkilerini sorunlu olduğu bir il. Bunun farkındayız. Şu andaki merkezi hükümet karşıtlık üzerinden siyaset yaptığı için, hep bir karşı taraf arıyor. Bu karşı tarafında dönem dönem İzmir olduğunu üzülerek gördük.  Bunun çok hızlı bir şekilde telafi edilmesi gerekecek. İzmir'in potansiyeli çok büyük. Tarım, turizm sanayi de başlı başına bir kültür şehri. Çok büyük potansiyel var. Bu potansiyelin kullanılması için çok hızlı çalışmalar yapılması gerekiyor. Özellikle İzmirli gençlerimizin önünü açmak gerekiyor. İzmirli gençlerimizin kendi geleceklerini İzmir'de hayal etmesini sağlamamız gerekiyor.  Bunun için ekip olarak güçlü bir şekilde çalışacağız“ dedi.

 

YENİ YATIRIM GEREKLİ

Kısa zamanda acil konuların çözüme ulaştırılması gerektiğine dikkat çeken DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, “Esnafımızla görüştüğümüzde ‘işler yok’ diyorlar. Tarımla uğraşan arkadaşların maliyetler çok arttı ancak satış fiyatları kendi açılarından aynı, dolayısıyla öncellikle esnafımızın çiftçimizin sorunlarına acil çözüm üretecek adımlar önemli görüyoruz. Bunun dışında ülkenin topyekun zenginleşmesi çok önemli. Bu da ancak Hukuk devletinden ayrılmayan ekonomi yönetimiyle mümkün. Özgürlükler çok önemli. İzmir'de tarım, esnaf, kobi Kemeraltı ve Karşıyaka Çarşı'da bu sorunları görmüştük.  Herhalde en acil konular esnaf ve çiftçilerimizin sorunları. Tabii ki işsiz vatandaşımız çok, bunları çözmek için yeni yatırım gerekiyor, bunun içinde güven ve istikrar gerekiyor.  Nisan sonu itibari ile doğrudan yatırım rakamları eksiye döndü. Yani kendi insanımız gidiyor yabancı ülkeye yatırım yapıyor: Bunun için İzmir'i yeninde kendi yatırımcımız için yatırım noktası olarak gösterebilmek ve bu güven ortamını sağlayabilmek çok çok önemli.  İzmir’in altyapı sorunları bildiğimiz konular. Bunlar bir yandan yerel yönetim ve merkezi hükümetin birlikte iş birliği içinde çözmesi lazım. Ancak İzmir’deki yerel yönetimlerle merkezi hükümetin ilişkilerin bahtı açılmadı. O ilişkilerin bahtı açılmadığı için de hep bir sürtüşmeyle gidiyor. O sürtüşmenin zararını yaşayan İzmirli vatandaşlarımız” şeklinde konuştu.

 

ANKARA’DAN ÇIKAMIYORLAR

İktidarın vatandaşı dinleyerek gereğini yapması gerektiğini hatırlatan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan,“Benim bildiğim kadarıyla onlar fazla bir yere çıkmıyor. Sadece İzmir’e değil. Son gümlerde pek görmüyorum iktidar tarafından sokağa çıkabilme, esnafla ve vatandaşla dertleşebilme gibi şeyler. Kolay değil. Şu anda memleketin sorunlarıyla yüzleşmekten kaçınıyorlar. Sadece İzmir değil. Benim bildiğim Ankara’nı dışına pek çıkmıyorlar. Çıktıkları zaman da bir vaka her zaman oluyor. Biz sorunları dinliyoruz ve dillendiriyoruz. İktidar partilerinin de yapması gereken sorunları dinlemek ve gereğini yapmak. Onlar dinlemiyorlar gereğini zaten yapmıyorlar, yapamıyorlar. Çünkü ellerinde bunu yapabilecek ne bir kadroları var ne bir plan programı var”dedi.

 

RANT GÖZLÜKLERİ TAKILIYOR

İktidarın kentsel dönüşüm ve imarla ilgili duruma sadece İzmir değil Türkiye genelinde rantsal açıdan baktığını iddia eden Babacan, “Genel anlamda kentsel dönüşüm olsun, imar değişikliği olsun. Kanal İstanbul örneğinde olduğu gibi nerede bir inşaat nerede bir gayrimenkul projesi varsa hemen rant gözlüklerini takıp bakıyorlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@