Hurma, kendine has tadıyla ve zengin besin ögeleriyle birlikte birçok kişinin oldukça tercih ettiği bir meyve çeşididir. Antioksidan özelliğiyle hastalıklara karşı korur, yorgunluğu yok eder ve enerji verir. Kısacası faydaları saymakla bitmeyen bu besinin; diyet uygulayan kişiler tarafından da sıklıkla kullanıldığı görülür. Bu şifalı meyve, faydaları sebebiyle birçok kişi tarafından evde de yetiştirilmek istenir. Ancak evde nasıl yetiştirileceği de merak konusudur.

Hurma yetiştirmek için çekirdekler kullanılmalıdır. Çekirdekler öncelikle birkaç gün sıcakta bekletilerek kurutulur. Arından ılık bir suya alınan çekirdeklerin çimlenmesi sağlanır. Çekirdeklerin şiştiği gözlemlendiğinde, filizlenme başlamış demektir. Sudan alınan çekirdekler toprağa ekilir. İlk filizler çıkana kadar toprak hep nemli tutulmalıdır. Yaklaşık bir ay süren bu süreç sonunda, çekirdekten filiz çıkacaktır. Ardından filizin büyüme oranına göre saksı boyutlarında değişikliğe gidilebilir.

Hurma yetiştirmenin püf noktaları

Hurma yetiştirilmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Meyve ağacının tepesinden güneş, kökünden nem eksik olmaması gerektiği söylenir. Ancak güneş ışığının nasıl geldiği de oldukça önemlidir. Eğer bitki ev ortamında yetiştiriliyorsa; özellikle 1 yaşına kadar direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.1 yaşından sonraki süreçte ise bol güneş ışığı gereklidir. Ayrıca, ağacın nemli kalması da oldukça önemlidir. Verilen su ise oda sıcaklığında olmalıdır.
Hurma, sıcağa ihtiyaç duyan bir bitkidir. Soğukta yetişemez. Bu sebeple meyvenin yetiştiriciliği sıcak iklimlerde yani genellikle de Orta Asya bölgesinde yapılır. Ülkemizde de Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde yetiştirmek mümkündür. Özellikle kışların ılıman geçtiği Antalya, Mersin ve Adana gibi kıyı şeritlerinde yetiştirilebilir. Arap yarımadası ve Türkiye, bu meyvenin en çok tüketildiği yerlerdir. Ülkemizde hem ithal edilen, hem de yerli üretim hurmaları bulabilmek mümkündür.

Hurma meyvesinin faydaları ise oldukça fazladır. Bu popüler meyve; içerisinde A, C, B1 ve B2 vitaminlerini bulundurur. Bol miktarda lif içerir. Bu özellikleri sayesinde tam bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt güzelliğini korur. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır. Yaşamı düzenleyen bu meyve ayrıca; sinir sistemini düzenler, kansızlığa iyi gelir ve kan üretimi sağlar.