29.09.2021, 07:00

Huzursuz Bacak Sendromu

Gecenin bir yarısı sanki birisi bacağınızı çekiyor gibi bir hisle uyanıyor musunuz? Ya da sürekli bacaklarınızı hareket ettirme hissi ile uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Ne yazık ki huzursuz bacak sendromu (HBS) düşündüğünüzden daha yaygındır ve çok sinir bozucu olabilir.

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu (HBS), esasen bir uyku bozukluğudur. Bacaklarınızı hareket ettirmek için güçlü bir dürtüye sahip olduğunuz için uykuya dalmakta zorlanıyorsanız HBS’niz olabilir.

Huzursuz bacak sendromunun tanımlayıcı semptomu, genellikle karıncalanma, kaşınma, zonklama, ağrı veya elektrik çarpması gibi rahatsızlık hissi nedeniyle bacakları hareket ettirmeye yönelik karşı konulamaz bir dürtüdür. Çoğu zaman bu hisler uzanırken veya uzun süre oturduktan sonra ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu her yaştan insanda görülebilir ancak huzursuz bacak sendromunun nedeni kişiden kişiye farklılık gösterir. Huzursuz bacak sendromu olma riski, yaşlandıkça önemli ölçüde artar. Ayrıca huzursuz bacak sendromu olan bir akrabanız varsa daha fazla risk altındasınız.

Huzursuz bacak sendromuna eşlik eden yaygın semptomlar:

Arabada, uçakta veya sinemada uzun süre oturduktan sonra kötüleşen duyumlar. (Bacaklarınızda tam anlamıyla huzursuzluk hissetme…)

Germe, bacaklarınızı sallama veya yürüme gibi hareketlerle geçici olarak rahatlarsınız.

Belirtileriniz geceleri daha kötüleşir.

Gece bacak seğirmesi.

Gece uykusuzluğuna bağlı baş ağrısı.

Odaklanma problemi ve konsantrasyon eksikliği.

Semptomlar bir süreliğine ortadan kaybolabilir ve sonra geri gelebilir.

Kalıcı bir çözüm bulmak için semptomların temel nedenine gidilmelidir.

Huzursuz bacak sendromunun en yaygın 7 sebebi:

1. Dopamin dengesizliği

2. Böbrek hastalığı

3. Demir eksikliği

4. Diyabet

5. Romatoid artrit

6. Gebelik

7. Beslenme

Huzursuz bacak sendromu, bilinen bir rahatsızlık sonucunda ortaya çıkmamış ise genellikle rahatsızlığa sahip kişilerin yaşam tarzını değiştirmeleri önerilir. Uyku düzenini oluşturmak, düzenli spor yapmak, kahve ve çay gibi kafein içeren içecekleri gün içerisinde daha az tüketmek bu değişiklikler arasındadır.

Huzursuz Bacak Sendromunun tedavilerinde psikoterapiler olumlu ve iyi sonuçlar vermiştir. EMDR terapisi ve bilişsel-davranışçı terapiler huzursuz bacak sendromunda etkili sonuçlar veren psikoterapi kuramlarıdır.

Yorumlar