Kuraklığın her geçen gün kendini hissettirdiği günümüzde çevreci yatırıma imza atan İAOSB İzmir’e 3 milyon metreküp suyu geri kazandıracak

Üretim ve istihdam kapasitesi ile Türkiye ekonomisinin öncü merkezleri arasında yer alan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, kaynakların verimli kullanılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Kurulduğu günden bu yana “çevre ile barışık üretim” misyonu doğrultusunda hareket eden İAOSB, “Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı” projesi ile yılda 3 milyon metreküplük atık suyun tekrar kazanılmasını sağlayarak, Bölge katılımcılarının hizmetine sunmayı planlıyor.

5 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Sınırlı su kaynaklarının verimli değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan proje ile İAOSB’nin mevcut Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış atık suyun, ileri arıtma işleminden geçirilerek şebeke suyu kalitesinde tekrar kullanılması hedefleniyor.

“Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi” kapsamında hazırlanan ve 5 milyon euroluk yatırımla gerçekleştirilecek olan çalışmanın ardından Bölgedeki atık suyun yüzde 70’inin tekrar kazanılması öngörülüyor.

İzmir'de dev çevre projesi 3 milyon metreküp su tasarrufu gazeteyenigun (3)

BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Kaynakların her geçen gün azalmasının ardından gelecek nesilleri tehdit eden enerji, su ve gıda kıtlığına yönelik ülkemizde ve dünyada yürütülen çalışmaların hız kazandığına dikkat çeken İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Kentimizin de ülkemizin de su kaynakları kısıtlı. Katılımcılarımıza sunduğumuz suyu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden alıyoruz. Kullanılan suyu arıtma tesisimizde arıttıktan sonra deşarj ediyoruz. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı Projemizin hayata geçmesinin ardından deşarj ettiğimiz suyun yüzde 70’e varan kısmını geri kazanıp, ayrı bir dağıtım şebekesi ile rekabetçi bir bedelle tekrar katılımcılarımızın kullanımına sunmayı hedefliyoruz. Projemiz hazır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayının ardından bir yıl içerisinde çalışmamızı tamamlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 5 milyon euroluk bir yatırımla hayata geçirmeye hazırlandığımız proje ile kullandığımız yıllık 4 milyon metreküp civarındaki suyun yüzde 70’ini geri kazanmayı hedefliyoruz. Böylece her yıl şehir şebekesinden 3 milyon metreküp daha az su tüketerek, sınırlı su kaynaklarımızın verimli kullanımı konusunda önemli bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

İzmir'de dev çevre projesi 3 milyon metreküp su tasarrufu gazeteyenigun (2)

İZMİR’DE YEŞİL SANAYİ BÜYÜYOR

Gözden kaçırmayın

Türk kahvesi ve şekere dev zam geliyor! Türk kahvesi ve şekere dev zam geliyor!

Projenin gerçekleştirilmesinin ardından İAOSB katılımcılarının girdi maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanacağına da dikkat çeken Uğurtaş, “Katılımcılarımızın büyük bir kısmı İZSU’dan aldığımız suyu, su hazırlama ünitelerinden geçirdikten sonra kullanabilmektedir. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı tesisimizden elde edeceğimiz su ile su hazırlama ünitesi ihtiyacı da büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. İAOSB Yönetim Kurulu olarak hayata geçirdiğimiz projelerimizde katılımcılarımızın güncel gelişmelere yönelik farkındalığını artırarak rekabet güçlerine destek olmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Arıtılmış Atık Suyun Geri Kullanımı projemiz de katılımcılarımızın dünya ölçeğinde “yeşil” kavramının avantajlarını kullanmalarını teşvik edecektir. Bu çalışmalarla birlikte güçlendireceğimiz yeşil altyapımız bir yandan katılımcılarımıza hammadde, elektrik, su ve atık bertarafı harcamalarının azaltılması konularında destek sunarken, diğer yandan gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma konusunda çevresel fayda sağlayacaktır” dedi.