03.05.2021, 07:42

İduğ nereye koşuyor?

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ 2019 yerel seçimleri sonrasında koltuğa ilk kez oturan belediye başkanları arasında bulunuyor.  İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın belediye başkanlığı döneminde meclis üyesi olan İduğ aynı zamanda iş dünyasının da yakından tanıdığı bir isim. Özellikle Ege Otomotiv Derneği’nin uzun yıllar başkanlığını yapan İduğ içinden geldiği camia ile de bağlarını hiç kopartmadı. Otomotiv yedek parça ve petrol ürünleri işi yapan İduğ’un İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ürün tedarik etmesi konusu gündeme gelince konu tartışmalara neden olmuştu. Başkan İduğ geçtiğimiz günlerde bir gazeteye yaptığı ziyarette ‘büyükşehir belediyesine ait alanları da asfaltlayacağını, faturasını da keserek harcamanın tahsilatını yapacağı’ çıkışında bulundu. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den ise, ‘hiç kimse belediyeye fatura kesemez, herkesin yetki ve sorumluluğu bellidir’ açıklaması geldi. Parti kaynaklarından edindiğim bilgiye göre Başkan Soyer’in, bu sözler nedeniyle hop oturup hop kalktığını öğrendim. Hatta, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının ardından yapılan başkanlık seçimi için İzmir’e gelen Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da konuya oldukça odaklanmış. Soyer’in şikayetinin (!) ardından İduğ’a çıkışan Torun bu konuda hassas davranılması talimatını vermiş. Bu gelişmeler ışığında dikkat çeken bir durum daha yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Ticaret Odası’nın organizasyonunda iş dünyasıyla bir araya geldi. Aynı zamanda İzmir milletvekili de olan Kılıçdaroğlu’nun online toplantısına milletvekilleri, parti yöneticileri ve büyükşehir belediye başkanı da katıldı. İZTO Başkanı Mahmut Özgener toplantıda belediye-iş dünyası ilişkisinden bahsederken konuyu Bornova Belediye Başkanı İduğ’a getirdi. Konuşmasında, ‘ailemizden biri olan, değerli dostumuz’ diyerek tanımladığı İduğ ile birlikte; işveren ile iş arayanı buluşturan sistem olan ‘altın bilezik’ uygulamasını hayata geçireceklerini anlatan Özgener’in övgü dolu sözleri ise dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun Özgener anlatırken not aldığı, altını çizdiği, pür dikkat dinlediği proje için CHP’li belediyelere “siz de hayata geçirin” talimatı gelir mi bilinmez ama henüz iki yıl geçmesine rağmen başkanların 2024 hedefleri şekil alıyor gibi görünüyor!

SİYASETİN GÜNDEMİ TORBALI

Torbalı’da Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatından sonra yapılan başkanlık seçimi mahkemelik oldu. Millet İttifakı’nın 18 olan üye sayısı Cumhur İttifakı’nın 12 olan sayısı karşısında ‘gizli oylamada’ üstünlük sağlayamayınca bu kez ‘fotoğraflı kanıt’ taktiği yürürlüğe girdi. Whatsapp mesajları, oluşturulan gruplar, fotoğraf çekip kanıtlama isteği gibi konular gizli oylamanın ruhuna ters olduğu gerekçesiyle Cumhur İttifakı’nın adayı Özgür Erman Çağlar tarafından yargıya taşınmış oldu. Menemen’de koltuğu AK Partili Aydın Pehlivan’a kaptıran CHP burada sıkı önlem alsa da ‘seçimlerin iptali’ meselesinde kararı yargı verecek. Pandemi ve tam kapanma, mahkemelerin durumu gibi nedenlerle kararın en az iki haftada çıkması bekleniyor. Çünkü deliller incelenecek ve karşılıklı savunmalar yapılacak. Uygur sonrasında koltuğu devralan CHP’li Mithat Tekin ise süreç nedeniyle pek de rahat görünmüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in milletvekilleriyle yaptığı Torbalı çıkarmasında ‘yanındayız’ mesajı sürecin stresini üzerinde yaşayan bir kişi açısından oldukça anlamlı görünüyor. Siyaseti yakından takip eden toplumun önemli bir kesiminde yargı sürecine müdahale edilip edilmeyeceği sorusu var. Diğer yandan TBMM’de Anayasa değişikliğinde gizli oylama şartı olmasına rağmen milletvekillerinin kabine birlikte girmesi, oy zarfını göstere göstere sandığa atması da Millet İttifakı’nın önemli savunma argümanları arasında yer alıyor. Başta Uygur’un ailesi olmak üzere; ilçe başkanlığı, parti örgütü ve sistemin devamını isteyenler seçimde başkan seçilen Tekin’in emanetçi olmasını istemişti. Menemen gibi parti içinde ciddi bir kriz yaşanmasa da Torbalı seçimleri de siyasetin gündemini bir hayli meşgul edeceğe benziyor .

FOÇA’YA ARAPLAR MI GELECEK?

İzmir’in tatil bölgesi, şirin ilçesi Foça’nın simgelerinden Fransız Tatil Köyü (Clup Med) Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihaleye çıkartıldı. 1967 yılından 2005’e kadar bölgeyi yurt dışına tanıtan ülkemizin ilk tatil köyü uzun süredir atıl ve harabe şekilde bekliyordu. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz başta olmak üzere turizmciler de bu alanın değerlendirilmesi taraftarıydı. Beklenen oldu ve ihale süreci tamamlandı. Sürpriz bir şekilde ihaleyi Arap ülkesi Bahreyn merkezli bir şirket kazandı. Şirkete yaklaşık 140 milyon TL’ye mal olan ticaret sonrasında bu kadar da yatırım planlaması yapılacak. Uzun süredir Arap sermayesinin gözdesi olan Türkiye’de farklı bölgelerde yatırım projeleri vardı. Kanal İstanbul Projesi’nden sonra Ege Bölgesi de Araplar için cazip olmaya başlamıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Çeşme Projesi’nde gündeme gelen Arap yatırımcılar yetkililer tarafından yalanlansa da Ege kıyılarının radara girdiği kesinleşmiş oldu. Amerika ve İngillere gibi ülkelerin banka merkezi haline gelen, otelleri, lüks yaşamıyla öne çıkan ada ülkesi Bahreynli yatırımcı nasıl bir konsept geliştirecek herkes merak ediyor. Görünen o ki İzmir’de bundan sonra Arap turistler daha çok olacak. Foçalılar Araplar’a foku, Foça taşını, balığını ve doğal güzelliklerini tanıtacak.  

Yorumlar