İEF 90'ıncı kez  kapılarını açtı

Cumhuriyet ilan edilmeden Ulu Önder Atatürk'ün temellerini İzmir İktisat Kongresi'yle attığı Türkiye'nin ilk fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nın , 90. kez kapıları açıldı 

Güncel 03.09.2021 - 21:59 03.09.2021 - 23:19

 T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve İZFAŞ tarafından düzenlenen fuarın açılış töreni Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşen programa Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek,  Ak  Parti Genel Başkan Vekili Hamza Dağ, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı. Açılış programı Tepecik Flarmoni Orkestrası'nın müzik dinletisi ile başladı. Fuarın tarihçesinin anlatıldığı sinevizyon gösterimin ardından konuşmalara geçildi. 
"İZMİR İHRACAT ÜSSÜ"
Bakan Muş, açılış konuşmasında İzmir Enternasyonal Fuarı mirasını geleceğe aktarmak için çalıştıklarını belirtti. Muş, “Küresel pandemi nedeniyle yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen İEF’nin 90’ıncı açılışını sizinle beraber gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyorum. İzmir, Ege’nin incisidir. İzmir Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde İstiklal Harbinin sembol kentidir. İzmir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yaparak ülkenin iktisadi temellerini atmış olması nedeniyle, gönlümüzdeki yeri ayrıdır. İktisat Kongresiyle düzenlenen yerli malı sergisi İEF’nin ilk adımlarını tesis etmiştir. İlkleri yaşatan köklü fuar İEF 90 yıldır devam ediyor. Bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak için tüm dünyadan ortaklarımızla komşularımızla yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Uzun yıllar ülkemizin iş hayatını hizmet eden bu etkinlik önemli bir buluşma sağlıyor. İnşallah önümüzdeki yıl fuarı geniş katılımlı olarak gerçekleştireceğiz. 
Ülkemiz ihracatının yüzde 7  sinin gerçekleştirildiği ikinci büyük ticaret merkezi ihracat üssü olan İzmir, Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren önemli rol oynamaktadır. Hedefimiz fuar kapsamında İzmir İş günlerini küresel hale getirmek. Kovid 19 salgını nedeniyle uluslar arası resmi temsilcileri ağırlayamadık. Ama İzmir iş günleri seminerlerini online düzenledik. İş günlerinde zengin seminerler gerçekleştirdik. Çevirim içi oturumlarda bu sene odaklandığımız konu iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm oldu. Tüm dünyada etkisini gösteren yangın, sel ve müsilaj gibi afetler hepimizi tehdit etmekte. Doğayla bir hareket etmek üzere hükümetimiz Yeşil Mütabakat eylem planı ile iklim krizi ile mücadele için elimizden geleni yapacağız. Fuarın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gelecek yıl uluslararası konuklar ile birlikte zengin bir şekilde organizasyonu gerçekleştirmeyi diliyorum” dedi. 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İEF'nin fuar olmasından öte Cumhuriyetin izlerini taşıdığı için çok önemli olduğunu ifade etti. Erkek, "Siyası bağımsızlığın yanında iktisadi bağımsızlığımız için bir mihenk taşıdır İEF. Dünyada alanında çok büyük ihtisas fuarlarını İZFAŞ gerçekleştiriyor" dedi.
"İEF ESKİMEYEN AYNA OLDU"
İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Cumhuriyet’in en köklü değerlerinden biri olduğuna vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "17 Şubat 1923. Henüz Cumhuriyet ilan edilmemişti. İzmir İktisat Kongresi toplandı ve Türkiye ekonomisinin temelleri İzmir’de inşa edildi. Yıl 1943. İkinci Dünya Savaşı, insanlığı kasıp kavuruyordu. İzmir’in Fuarı o yıl da kapılarını açtı. O yıllardan bu yana bir çok olumsuz gelişmeye rağmen İzmir Enternasyonal Fuarı, ayakta. Kaybolup gitmek şöyle dursun, fuarımız hiç eskimeyen bir ayna oldu. Dünyada olup biten ne varsa 90 yıldır İzmir’e ve Türkiye’ye yansıtmaya devam ediyor.  İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl yine hepimizi birleştirerek kapılarını açıyor. Pandemiye yönelik tüm önlemleri gözeterek düzenlediğimiz  İEF’ye bu yıl 65 ülke katılıyor"diye konuştu.
Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener Yaptığı konuşmada, "Pandemi nedeniyle bu yıl uluslararası heyetleri fiziki olarak göremesek de tüm dünyadan yabancı bakanlar ve üst düzey misafirler online açılış toplantısında bize konuk oldular. Tüm zorluklara rağmen uluslar arası kültür zirvesini kültürpark içerisinde gerçekleştirerek yabancı kentlerdeki kanaat önderleri kentler için deneyimlerini paylaşacaklar" dedi. 
TİM  Başkanı İsmail Gülle, "Pandemi döneminde sanal fuarları destekledik. Bundan sonra da hem sanal hem de fiziki fuarları desteklemeye devam edeceğiz. İhracatta Ağustos'ta Cumhuriyet tarihi rekorları kırdık. Bu ve benzeri fuarlar ile 200 milyar doları yakalamak ve 300 millyar dolarlık ihracatı yakalamak için çalışacağız" dedi. 
"İZMİR VE EGE'NİN CAN DAMARI"
 İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir Enternasyonel Fuarı, İzmir ve Ege’nin can damarlarından biridir. Fuar, kentimizin sosyo-kültürel ve ekonomik olarak gelişmesinde aktif rol oynamaktadır. İzmir Fuarı’nın organize edilmesinde ve gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Yapılan gösteriler ve konuşmaların ardından  İzmir Enternasyonal Fuarı 90. kez açıldı. Törene katılan davetliler kurulan birbirinden özel standları ziyaret etti.  “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz” ve 
“Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” temalarıyla 90. kez gerçekleşecek İzmir Enternasyonal Fuarı; teknoloji, ticaret, kültür, sanat, spor ve eğlenceyi misafirlerine sunacak.  12 Eylül'e kadar açık kalacak İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecek Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Kültür Zirvesi, 60’ın üzerinde ülkeden katılacak kültür temsilcisini 9 – 11 Eylül'de İzmir'de buluşturacak. 

TİCARET VE SANAT BİRARADA
90. İzmir Enternasyonal Fuarı; teknoloji, ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin her yaş grubuna hitap eden etkinliklerle İzmirlileri karşılayacak. Ünlü sanatçıların sahne alacağı Çim Konserleri, Mogambo Geceleri, 20. Sinema Burada Festivali, Kitap Sokağı ve Yüz Yüze Sohbetler, çocuklar için oyun alanları, spor alanı, bilgi yarışması, özel sergileri, kültürel ve sanatsal etkinlikler konuklara sunulacak. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın tarihini anlatan İEF 90. Yıl Sergisi de ziyaretçileri geçmişe götürecek. İzmir Enternasyonal Fuarı’na renk katacak etkinliklerden birisi de “Belediyeler Sokağı” olacak.
OYUN GİRİŞİMCİLERİ
Modern dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye yaymayı kendine amaç edinen İzmir Enternasyonal Fuarı, değişen dünya koşullarına ayak uyduruyor. Bu sebeple bilişim ve girişimciliğe yatırım yapıyor. Oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilerin başarılı oyun startupları kurmalarını sağlayan ve onları profesyonelleştirerek dünyaya açılmalarına öncülük etmeyi amaçlayan “Next Game Startup Girişimcilik Yarışması”, 12 Eylül'de fuar kapsamında sonuçlanacak. Finale kalan 10 takım sunumlarını yaparak dereceye girmek için yarışacak. Next Game Startup ve Oyun Girişimciliği etkinlikleri kapsamında konsol turnuvaları, Atom Game Jam ve seminerler ile çeşitli etkinlikler yapılacak.
SAĞLIK ÖNLEMLERİ ALINDI
90. İEF’de etkinlikler; pandemi koşulları gereklerine uygun TSE güvenli hizmet belgesi kapsamı ile düzenlenecek. Ziyaretçi girişleri maskeli, kapalı alanlarda HES kodu alınarak ve alan yoğunluğuna göre kontrollü olarak sağlanacak. Fuarın giriş ücretleri; tam 5 TL, öğrenci 3,50 TL olarak düzenlendi. Kültürpark’ın tüm kapılarından giriş-çıkış yapılabilecek. Fuar, 08.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Etkinlikler ise 16.00 itibariyle başlayacak.

Yorumlar