Mesut VARLIK/YENİGÜN - 16-19 Kasım 2021 tarihinde kapılarını açmaya hazırlanan IF Wedding Fashion İzmir bilgilendirme toplantısı sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, fuar için en uygun tarihin seçildiğini vurgulayarak, “Doğru bir çalışma ile pandeminin negatif etkisini tersine döndürebiliyoruz. Sizlerin karşısına nitelikli ziyaretçi getirebiliyoruz. Bu fuarımızda da nokta atışı ziyaretçiyi sizlere getireceğiz” diye konuştu.

canan karaosmanoglu alıcı

“Stantlarımız standart tek tip olacak”

Karaosmanoğlu Alıcı, “Son 1,5 yıldır sektörümüzün yüzü gülmedi. Fuarımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Son 2,5 senedir ‘Fuarımızı nasıl geliştirebilir?’ sorusunu kendimize sorduk. Online toplantılarda 150 kişilik ekipler ile buluştuk. Bazen saatler süren değerlendirme toplantısı yaptık, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki 16-19 Kasım en iyi tarihti.  Hiçbir masraf ve bütçeden kaçınmadan hazırlıklarımızı tamamladık. En önemli taleplerden birisi ise standart stantlardı ve bunun için çalıştık. Fuara yakışacak stantları yapmak bizim görevimizdi. Numune stantlarımız birkaç gün içinde kurulmuş olacak, orada gelip görebilirsiniz” diye konuştu.

Karaosmanoğlu Alıcı, Marble İzmir’in mermer sektörünün en büyük alıcısı olan Çin katılmayan gerçekleştirildiğine de değinerek sadece Çin değil; Hindistan, İran’dan da alıcı gelmediğini aktardı. Sektörün fuar yaparken tedirginlik yaşadığını söyleyen Karaosmanoğlu Alıcı, “Yapmak ve yapmamak arasında büyük tedirginlik yaşadılar. Biz bir gün bile vazgeçmedik ve düşüncemiz ‘Katılan kazanacak, katılmayan kaybedecek’ oldu. Güzel bir ziyaretçi ile nokta atışı yaptık. Bu fuarda ilk defa ticaret yaptığımız ülkeler oldu” dedi.

Avcı, “Bu süreçte sıkıntılar yaşadık; ama ayakta kaldık”

Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Avcı, “Bütün tanıdıklarımla görüştüm ve Fuar için İzmir’e çağırdım. Özellikle veresiye ya da açık hesap ile hareket etmemelerini rica ettim. Fuarımız inşallah hayırlı uğurlu olur. Biz pandemide çok sıkıntı yaşadık; ama yine de ayakta kalmaya çalıştık” dedi.

Salkım, “30 metrekare teşvik vereceğiz”

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Salkım ise konuşmasında, fuarda İzmir Ticaret Odası desteğine değinerek, verilen teşvikin 9 metrekareden 30 metrekareye çıkartıldığını söyledi. Salkım, bunun sadece İZTO tarafından yapıldığına dikkat çekerek başvuruların fuar açılmadan 10 gün önce bildirilmesi gerektiğini altını çizdi.

Ertuğrul, “Çarşıdaki insanların yüzde 72'den fazlası mağdur oldu”

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul ise; “Geçen yıllara baktığımızda stant alanı yaklaşık 20 bin metrekarelerdeydi bu sene de 20 bin metrekarelerde. 2019 ve 2020 yılı için yapılan çalışmalar şu an yapılan çalışmaları gölgesinde kaldı. İZFAŞ o kadar güzel çalışmış ki herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizde üzerimize düşen neyse elimizden geldiğince her türlü çalışmaları yapıyoruz. Pandemi gerçekten hepimiz sıktı. Özellikle gelinlik damatlık abiye sektörü bundan çok büyük yara aldı.  Belli bir süre düğünler yapılmadı, etkinler durdu, okullardaki mezuniyet törenleri, sünnetler durdu. Çarşıdaki insanların yüzde 72'den fazlası mağdur oldu.” Dedi.

Sertbaş, “İnsanların fuarlara hasret olduğunu düşünüyoruz”

Son olarak söz alan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, “Fuarlara hep korkarak yaklaştık ve ziyaretçi sayıları düşük; ama kalitesi yüksekti. İnsanların fuarlara aç olduğunu düşünüyoruz. Ben en başından beri dijital fuarların bizim sektörümüze uygun olmayacağı yönündeydi. Katılımcılar fiziki fuar seviyor. Ticaret Bakanlığı'nın teşvikleri devam ediyor. Bunlardan yararlanmamız lazım.  Renk katmak amacıyla tasarım yarışmamızı geçen sene online gerçekleştirmiştik, bu yıl bunu fuara taşıdık ve defile yapacağız. Bu sefer fuardan gerçekten umutluyum” açıklamasını yaptı.