İflas pandemisi: Şirketlerde iflas oranları katlanarak artıyor

Ekonomik kriz şirketleri vurmaya devam ediyor. Türkiye genelinde binlerce şirket iflas ederken İzmir'de de yüzlerce firma kepenk kapattı. Sektör temsilcileri ve icra hukukçuları, "Türkiye'nin yeni pandemisi 'iflas' olacak" görüşünde

İflas pandemisi: Şirketlerde iflas oranları katlanarak artıyor
İflas pandemisi: Şirketlerde iflas oranları katlanarak artıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Alper Temiz - YENİGÜN - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 2023 yılı Mayıs ayı, kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayınladı. Mayıs ayında Türkiye genelinde toplamda 2 bin 79 şirket kapandı ve yılın ilk 5 ayında toplam 7 bin 914 şirket kapanmış oldu. Türkiye genelinde 2023 yılı Mayıs ayı kurulan gerçek kişi şirket sayısı bin 387 olurken, kapanan şirket sayısı 2 bin 787'ye dek çıktı. İzmir'de de durum farklı değil. Gerçek kişi şirket sayısında büyük bir iflas artışının görüldüğü İzmir'de; Mayıs ayında 74 şirket kuruldu, ancak buna karşın 241 şirket kapandı.

İflas salgını tüzel şirketleri de vurdu. 2023'ün ilk 5 ayında, 2022'in ilk 5 ayına oranla kapanan tüzel şirket sayısı yüzde 4,2'lik bir artış gösterdi. İzmir'de ise tüm şirket türlerinde, 2023'ün Mayıs ayında 2022'nin aynı ayına oranla şirketlerdeki iflas sayısı, toplamda yüzde 85 artış gösterdi. 2022'de Mayıs ayında 197 şirket kapanırken, bu sayı 2023 Mayıs ayında 365'e dek çıktı.

Konuya dair genel durumu değerlendiren İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, "Şirketler boğulmaya devam ediyor" derken, icra iflas hukukçusu Avukat Recep Söyler ise "2023'ün sonuna doğru birçok büyük ve küçük şirket batağa sürüklenecek" diye konuştu.

"Girdapta Hem Halk Hem Şirketler Var"

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ise, "İnanılmaz bir enflasyon var. Dönüp dolaşıp aynı noktaya geldiğimiz bir sürecin içerisindeyiz. Bunu alt etmenin tek yolu, üretime destek vermektir. Daha önce 'üretim teşvik edilmezse, gerçek ya da tüzel; tüm şirketler boğulur gider' demiştim. Hakeza öyle de olmaktadır. Yine tekrar edeyim, söylediklerimiz teker teker çıkmakta ve kâr eden şirketler değil bankalardır! Ticari krediler alamıyoruz ve alanlar ödeyememekten battı ve 2023'te de bu, sürmektedir. Vatandaş düşünülerek asgari ücretler artırıldı. Acak bu sefer de, asgari ücretteki artış, yine şirketlere yük olarak bindi. Alım gücünün artırılması gerekmekte! Şu anda bir çeşit girdap oluşmuş durumda. Bu girdap gerçek ve tüzel şirketleri içine aldı ve yıl boyunca alabildiği kadar çok şirketi içine alıp büyüyecek" diye konuştu.

Hasan Küçükkurt

Konkordato ve İflas Talepleri Sıçradı

30-40 yıllık şirketler iflas etmemek için konkordato başvurusu yapıyor diyen Recep Söyler , "Yeni kurulan şirketler batıyor diye düşünülmesin. Çok eski şirketler konkordato başvurusu yapıyorlar. Borçlarını yapılandırmak, alacaklarla anlaşmak ve vadeyi yaymak için mahkemeden süre talebinde bulunuyorlar. Ancak alacaklılar da dosyaya dahil oluyorlar. Eğer alacaklı borcu isterse konkodato tutulmuyor. Konkordato kabul edilmezse de, şirketiflas ediyor" dedi. "Şirketler borç batağına düşmesi nedeniyle de iflaslarını kendileri talep ediyor" diyen Söyler, "Artan iflas oranlarında bir de bu durum bulunmaktadır. Borç batağındaki şirketler -ki Türkiye'deki şirketlerin salt çoğunluğu bu durumda- hileli iflas olmaması nedeniyle kendi iflasını istiyorlar. Ben bu işletmeyi devam ettiremiyorum; mallarım, param, depomdaki malım ve fabrikamdaki makinalarım bu borçlarımı karşılamıyor diyerek iflas istiyorlar ve iflasını isteyen şirket sayısında müthiş bir artış söz konusu, 2023 yılını kesinlikle parlak görmüyorum ve bir iflas pandemisi yaşanacak!" diye ekledi.

Recep Söyler

Darbe, Hem İçerden Hem Dışardan

"Hükümet vatandaşı düşünerek asgari ücreti artırdı ama bu, şirketlere pahalıya mâl oldu" diyen Söyler, "Bir de dış darbeler var. Global çapta da elbette bir ekonomik kriz söz konusu. 3 fabrikası olan bir müvekkilim her görüştüğümüzde kan ağlıyor. Bankaların uyguladığı politikalardan bahsediyor. Firmalar Türkiye genelinde neredeyse tamamen bankaların eline düşmüş durumda. Dışarıda ise durum daha feci. Mısır'a ihracat gerçekleştiren bu müvekkilim, ödemesini alamadı çünkü global kriz nedeniyle Mısır'da da dövüz sıkıntısı var devalüasyon nedeniyle giden malın karşılığı gelmedi. Kredi de alamadı bu firma ve hem içten hem dıştan darbe yedi" dedi.

12 Tem 2023 - 07:48 - Yenigün Özel Haberler

Muhabir  Cansu Yüksel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.