1972’den beri verilen ödül, Türk edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ege Telgraf Gazetesi muhabir ve yazarı İGC Üyesi Mazlum Vesek 2022 yılında 51’incisi düzenlenecek olan Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal adına verilen roman armağanı jürisine dahil oldu. 1972 yılında ilki gerçekleştirilen yarışmada Yılmaz Güney’in “Boynu Bükük Öldüler” romanı ödül aldı. Aradan 50 yıl içinde Vedat Türkali, Yaşar Kemal, Samim Kocagöz, Rıfat Ilgaz, Selim İleri, Erhan Bener, İnci Aral, Hasan Özkılıç gibi Türk edebiyatının önemli isimleri ödüle layık görüldü. Bu yıl 50’incisi gerçekleştirilen yarışmada seçici kurul HerkülMillas’ın “Aile Mezarı” adlı romanı ödül aldı.

Orhan Kemal Roman Armağanı Türk edebiyat dünyasının kesintisiz verilen en saygın ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor.

2022 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu Nâzım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Tahir Şilkan, Seray Şahiner, Gürsel Korat ve Mazlum Vesek’ten oluşmaktadır.

MAZLUM VESEK KİMDİR?

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitiren Vesek, üniversite yıllarından beri edebiyat ve sinema tarihi alanında çalışıyor. Özellikle Orhan Kemal ve Yılmaz Güney üzerine Türkiye’nin farklı kentlerinde sunumlar gerçekleştiren Vesek, edebiyat, sinemanın sosyolojik yansımaları üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Orhan Kemal Edebiyat Festivali, Uluslararası Altın Koza Film Festivali gibi etkinliklerde görev alan Vesek, İzmir’de de Türk edebiyatı ve sinemasının ustalarının anlatıldığı “Babalar ve Oğulları-Babalar ve Kızları” adlı etkinlik serisinin de yürütücülüğünü yaptı.

2014 yılında Orhan Kemal’in 100’üncü yaşı etkinlikleri kapsamında yazarın “Bereketli Topraklar Üzerinde” romanının eleştirel baskısını (Everest Yayınları) hazırladı. Kültür Bakanlığı tarafından basılan “Orhan Kemal Anı ve Armağan Kitabına” bir makale ile katıldı. İlk romanı “Semra: Küçük-Esmer-Uzak” (Mona Kitap) ile okuyucuya ulaşan Vesek, “Kansız Bir Gökyüzü İçin” (Derleyen: Şükran Yılmaz-Dersim Yayınları), “Şair ve Taifesi” (Hüseyin Köse, Ayrıntı Yayınları) kitaplarına da yazı ve röportajlarıyla katkıda bulundu. Uzun bir süre Adana ve Mersin’de gazetecilik yapan Vesek, mesleğine İzmir’de devam ediyor. Gazetecilik alanında çeşitli ödüller alan İGC Üyesi Vesek aynı zamanda İGC Kültür-Sanat Komisyonu’nda da faaliyet yürütüyor.