Konak’ta bulunan özel bir hastanede anjiyo olan hasta, 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Aile, gerekli tedavinin yapılmadığını ve zamanında müdahale edilmediğini öne sürdü.

Konak’ta bulunan özel bir hastanede 24 Haziran’da anjiyo olan 56 yaşındaki Abidin Karataş, beyninde yaşanan bir sorundan dolayı operasyondan 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Gerekli tedavinin yapılmadığını ve zamanında müdahale edilmediğini iddia eden aile, ölümde hastane yönetimi ve doktorların kusuru olduğunu iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. 


Abidin Karataş’ı 22 Haziran gecesi acile götürdüğünü söyleyen Av. Karataş, “Göğüs ağrısı vardı, kan tahlilleri, MR, tomografi, EKG… Hepsi temiz çıktı. 23 Haziran’da kardiyolojiden sıra aldık. Holter ve EFOR’a bakıldı ve doktor yine gayet sağlıklı olduğunu, kontrol amaçlı anjiyo yapacağını söyledi” dedi.

Babasının 24 Haziran’da anjiyoya alındığını söyleyen Av. Karataş, saat 11.00’de yapılması planlanan anjiyonun 16.20’de başladığını öne sürdü: “12 saat aç kalması söylenmişti. Uzun süre aç kalınca doktora gerekirse erteleyelim dedik. Önlemlerin alındığı söylendi ve anjiyo yapıldı. 30-40 dakika sürmesi gereken işlem daha uzun sürdü. Doktor stent takıldığını ve babamın '10 yıl gençleştiğini' söyledi. Bir süre sonra doktorlar yeniden içeri girdi. Babamın bağırma sesi geliyordu; ‘Başım, ölüyorum’ şeklinde. Korkulacak bir şey olmadığı söyleyerek beyin tomografisine aldılar. Tomografinin de temiz çıktığı söylendi."

"NÖROLOG YA DA BEYİN CERRAHI YOKTU"


Birkaç saat sonra anjiyo yapan doktorun hastaneye geri gelerek beyin MR’ı istediğini söyleyen Karataş, “Babam o sırada solunum cihazına bağlıydı. MR için evrak imzalatılmak istendi ama üzerinde işlem yazmıyordu, ‘Doktor işlem kısmını dolduracak’ dediler” dedi.

Doktorun MR sonrası kendilerine “Beyninde bir sıkıntı var, nörolog ile telefon üzerinden konuştuk. Beyninde pıhtı, plak, beyin kanaması olabilir” dediğini iddia eden Av. Karataş, o sırada hastanede nörolog ya da beyin cerrahı olmadığını söyledi.


Nörolog ayarlanması talebini iletmek için uzun süre hastane yönetimine ulaşmaya çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Av. Karataş, dışarıdan doktor getirtebileceklerini söylediklerinde ise bu talebin karşılanmadığını ifade etti.


Müdahale edilmemesi nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Av. Karataş, babası entübe olduktan 11 saat sonra hastaneye gelen nöroloğun ise kendilerine beyinde kanama, pıhtı ya da plak olmadığını, anjiyo için verilen sıvı nedeniyle tüm beyin damarlarının kanadığını söylediğini iddia etti.


"2 BİN 500 LİRA İÇİN BABAMI ÖLDÜRDÜLER"

Ek ödeme taban ödemelerinin revize edilmesi isteniyor Ek ödeme taban ödemelerinin revize edilmesi isteniyor


Gereksiz yere yapılan anjiyo nedeniyle babasının öldüğünü iddia eden Av. Karataş, “2 bin 500 lira daha fazla alabilmek için babamı öldürdünüz. Ölümü sonrası adli vaka diyerek otopsi istediler. Ama babam muayene hastası olarak girdi, adli vaka değildi. Ayrıca ölüm nedeninin beyin kanaması olduğu bize sözlü olarak söylense de yazılı evrak istediğimizde bu da verilmedi” dedi. 


Babası Abidin Karataş’ın sağlıklı bir şekilde girdiği hastanede hayatını kaybettiğini iddia eden Av. Karataş, “Hastane ticari olarak bakıyor hastaya. Devlet hastanesinden sıra bulabilseydik özeli tercih etmezdik ama mecbur kaldık. Bu da babamın hayatına mal oldu. Hem hastane yönetimi hem de doktorlardan şikayetçiyiz” diye konuştu.