Paleolitik dönemlerden günümüze iletişim hayatımızın çok büyük bir kısmını kapsamaktadır. İlkel insanlar iletişimi kendilerini ve kabilelerini korumak için kullanırlarken günümüzde iletişim yöntemleri sayesinde iletişim farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Dilin gelişimiyle iletişim değişmiştir. İletişim nedir, sorusunun en temel yanıtı ise iletilmek istenen mesajın kodlanarak alıcıdan göndericiye bir kanal aracılığıyla aktarılmasıdır. Günümüzde ise farklı iletişim yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ikna edici iletişimdir. Peki, ikna edici iletişim nedir? 

İkna edici iletişim, son derece bilinçli yapılan bir iletişim çeşididir. İkna edici iletişim kullanılarak kişi ya da kişilerin duygu durumu kontrol atına alınır veya değiştirilir. İkna edici iletişim, ikna etmeye dayanır yani karşı tarafı manipüle etmeye ya da zorla fikir kabul ettirmeye dayalı bir yöntem değildir. 
İkna edici iletişim kurmak istiyorsanız, ikna edici iletişim nasıl olmalı sorusunu sormanız gerekmektedir.  

İkna edici iletişim nasıl olmalı?  

İkna edici iletişim için önce karşı tarafa ileteceğiniz bir mesajınızın olması gerekmektedir. Bu mesajı aktarırken tek taraflı olmamasına önem göstermeli içinde karşı tarafı tetikleyecek ve psikolojisini etkileyecek unsurlar barındırması önemlidir. Aynı zamanda sunumunun da etkileyici yapılması gerekmektedir.  

  • İkna edici mesaj, karşı tarafın neye dikkat ettiğine göre oluşturulmalı ve empati kurabildiğinizi göstermelidir. 
  • İkna edici mesajın sunumu, spesifik ve katı bir perspektif ile sunulmamalı farklı bakış açılarını kapsayacak şekilde sunulmalıdır. Bu durum, karşı taraf mesaja önyargılı olsa bile farklı bakış açıları sayesinde ön yargısını kırmaya yaklaştıracaktır. 
  • Mesajın duygusal ve rasyonel sunumu da oldukça önemlidir. Mesaj ne çok duygusal ne de çok rasyonel olmalıdır. İçinde ikisini de dengeli bir şekilde barındırmalı bütünsellik içersin de olmalıdır. 
  • Aynı zamanda ikna edici iletişim kurmak için izleyebileceğiniz iletişim yöntemleri de vardır.  

İkna edici iletişim yöntemleri nelerdir? 

  • Aristotales yöntemi: 

Aristotales’e göre ikna edici bir konuşmada; lagos (akıl yürütme), pathos (duygu) ve ethos (kaynak güvenirliği) unsurları yer almalıdır. Mesajınızda bu üç unsur yer aldığında karşı tarafı ikna etmeniz kolaylaşır. 

  • Yale etkileme modeli: 

Harold Caswell’in ‘kim, neyi, kime, hangi etkiyle söylemektedir? ’soruları ile şekillenen ikna yöntemidir. Mesajınızı karşı tarafın bu sorulara ne yanıt vereceğini düşünerek oluşturduğunuzda karşı tarafın psikolojisini ve neye ne yanıt cevap vereceğini bilmiş olursunuz. Bu sayede karşı tarafı iyi analiz etmiş olur ve onu ikna etme sürecinizi kontrol altına almış olursunuz..