Düzenlenen bu festival ise bazı kişiler tarafından uygunsuz bulunarak Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayet edildi. İlber Ortaylı, festivalin MEB’e şikayet edilmesine sert çıkıştı.
‘Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir süredir yapılan roman kahramanları festivali bu sene MEB’e şikayet edilmesiyle gündeme geldi.
Ancak bir kesim bu festivalden rahatsızlık duyarak Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki ‘Roman Kahramanları Festivali’ni MEB’e şikayet etti.
Edilen şikayette 'Milli Eğitim’in amacı ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir' ifadeleri yer aldı.

İLBER ORTAYLI SERT ÇIKTI

Hürriyet Gazetesi yazarı ünlü tarihçi İlber Ortaylı konuyla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı. İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı yazıda şu ifadeler yer aldı:
“SAKARYA Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir zamandır yapılan roman kahramanları festivali var. Öğrencilerin roman okumasını teşvik etmek, asıl önemlisi de romandaki kişilikleri dikkatlice ve içsellikle (eminent) benimsemek için bir yol bulunmuş; dramatik unsur. 
Belirli bir roman karakterinin kılığına girilecek ve o dekorda çalışılacak. Bu okulun bütçesinden de değil. Öğrencilerin kendi imajı, bilgisi ve gayretiyle çizeceği karakterler, ısmarlayacağı kostümlerle oluyor. Edebi söyleşiler ve yazarların ziyareti de günü tamamlıyor.


“ORTALAMA BİR VATANDAŞ BÖYLE Mİ YETİŞTİRİLİR?”

Bunu yapmak bir başarıdır; tertipleyene de ödül verilir. Lakin bütün kasabalarda olduğu gibi çok bilmişlere burada da rastlanıyor. Kasabalarda 19. yüzyılın Rus ve Fransız romanlarından da çok iyi bildiğiniz bazı ilginç(!) tipler çıkar. “Lise talebesine böyle roman öğretmek neyin nesi? Ortalama vatandaş böyle mi yetiştirilir?” gibi zırvalarla seslerini yükseltirler. Bu ortalama vatandaştan kastedilen nedir? Bu da bir tartışma konusudur.


“DERİNLİK GÖREMEDİM”

Sosyal Bilimler Liseleri’nin kuruluş safhalarına katıldım. Maalesef kurucularda büyük bir derinlik görmedim. Hatta bazı tekliflere çok gülünç itirazlar ileri sürdüler. Eski Yunanca seçmeli ders olsun dediğimde, birisi, “Yunanca başka bir medeniyetin dilidir” dedi. Adamın kastettiği ortaçağ Avrupa medeniyetinin mensuplarının, İslam dünyası temel Yunanca tercümeleri yaparken, daha ağaçların arasında, ormanda, kulübede yaşadığından haberi yoktu.


“HEYECANLARINI ÖLDÜRMEYİN”

Halen de bu liselerde okuyan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da, birtakım öğretmenlerden de daha heyecanlıdır. Onların heyecanını öldürmeye de kimsenin hakkı olmaması gerekir. Hiç şüphesiz eğitim sorunlarıyla ilgilenmek ve söz söylemek herkesin hakkıdır. Ama “hödüklük” ile yapılması gerekmiyor. Merhum Cemil Meriç’i tanıdım, okurdum da. Herhalde kendisi bu olayları görse çok üzülür, kahırlanır ve acı acı gülümserdi."