02.10.2021, 07:00

İletişimde Farkındalık: Ben Kimim?

Bir yaşamın başlangıcı ve sonu arasındaki noktada her an var olmuştur iletişim. Anne karnında başlar birey iletişim kurmaya, annenin düşüncelerinden ve yaşamın içinde varolan her tür unsurdan etkilenir. Bu sebeple denilir ki hamileliğiniz ne kadar rahat geçerse o denli sağlıklı çocuklar getirisiniz dünyaya. Çocuk anne karnında geribildirim vermeye başlar. Dinlediğiniz bir müzik, yaptığınız bir konuşma ya da içinde bulunduğunuz ortamın yarattığı titreşimler bireyi etkiler. Bu durum hayatımız boyunca daha kapsamlı bir şekilde devam eder.

İletişim becerimiz iş ve özel yaşamımızdaki birçok olayın gidiş yönünü etkileyecektir. Bu sebeple hepimizin öncelikle iletişimin ne olduğunu çok iyi kavraması gerekir. Siz kimsiniz? İletişim kurduğunuz kişi kim? Nasıl özelliklere sahip? Nasıl bir ortamda iletişim kuruyoruz? Mekan iletişimi nasıl etkiler? Zaman iletişimi nasıl etkiler? Konunun ifade ediliş biçimi nasıl olmalıdır? Ve benzeri pek çok soru sorabiliriz. Bu soruların her birinin etkisi üzerinde farkındalık oluştukça etkin iletişim kurma becerimiz daha da gelişecektir.

Bu yazımda, “Ben kimim?” sorusunu ele almak istedim. Neden önemli kim olduğumuz diye hemen bir soru belirdi zihninizde. Kişiler, kendi kişilik ve karakter özelliklerine, ilgi alanlarına, hayatı algılama biçimlerine göre iletişim kurmaktadır. İletişimde başarılı olabilmenin birinci kuralı kendinizi tanımaktır. Kendimizle bir yolculuğa çıkmak, yaşadığımız her şeyi dışarıdan izlemek ve neden sorusunu kendimize sormak... Neden bu mesleği seçtim? Neden bu eğitim alıyorum? Neden bu şekilde davranıyorum? gibi… Neden sorusunun cevaplarını vermek her zaman çok kolay olmayacaktır. Başlangıçta özellikle hiç istemediğimiz sonuçların sebepleri hep başkaları olacaktır. Zamanla kişi kendine dönecek ve değişimi başlatacaktır.

Günlük hayat içinde birçok şeye farklı tepkiler veririz. Bazı tepkileri neden verdiğimizin farkında olmayabiliriz. Örneğin neden bir kişinin gülmesi bizi rahatsız eder ya da neden bir konu hakkında konuşmaktan hoşlanmayız. Hiç düşündünüz mü? Dikkat ederseniz, aslında birçok kez düşünmeden davrandığınızı fark edeceksiniz. Düşünmeye başlamak farkındalığınızı arttıracaktır. Bu durumun birçok farklı sebebi olabilir. Özellikle 0-7 yaş arası oluşturduğunuz bilinçaltı kayıtlar sizi etkilemektedir. Çocukluk dönemini takip eden gençlik, olgunluk, yaşlılık dönemleri çoğu zaman çocukluk döneminden etkilenmektedir. Kendinizi tanımaya da bu sebeple çocukluk döneminden başlamak gerekir. Kendi kendinize sorduğunuz sorulara cevap bulamadığınızda içinizdeki çocukla bir konuşmayı deneyin. Çocukluğumuzdan bu yana getirdiğimiz birçok bilinçaltı kayıt nasıl iletişim kurduğumuzun ve neden bu iletişim biçimini benimsediğimizin temel dayanağıdır. Farkında olmadığımızda ise bu durum bizim iletişim biçimimizi etkiler. Yaşantısı hep baskı altında geçmiş, her zaman sen çocuksun diyerek susturulmuş bir çocuk iki yoldan birini seçer hayatta. Ya gerçekten hep susar ve ön plana çıkmaktan korkar ya da hayatta mesleği ile, sosyal statüsü ile, aile içi konumu ile ele geçirdiği güç ile diğerlerini baskı altına almaya başlar. Bu iki durum da kişiyi mutsuz edecektir. Hep susan ve kendisine söyleneni yapan bir birey kendi olmayı başaramazken, kendi olmaya çalışan ama bunu da dengede yapamayan bir birey ise çevresinden gelen tepkilerle yüzleşmek durumunda kalacaktır. Her iki durumda da iletişim becerilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız vardır. İletişim becerilerini doğru kullanmak dengeli iletişim kurabilmemizi sağlayacaktır. Kişinin kendini tanıması güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi ve kabul etmesi ilk adımdır. Bu süreç çok kolay olmamaktadır. Kendimize ilişkin bir bilinç düzeyinin oluşması için kendimizi eleştirebilmeli, objektif bir bakış açısı geliştirebilmeliyiz. Çoğu zaman eleştirileri reddeden bir yapıya sahipsek bunu yapabilmemiz zaman alabilir. Ancak insan iletişim biçimini, çocukluk döneminden başlayan ailesel, çevresel ve kendi karakter özelliklerinin etkileri ile belirler. Önemli olan bu etkilerin neler olduğunu keşfedip, yönetebilmektir.

Yorumlar