Bizler kendimizi ağırlıklı olarak konuşarak ifade ettiğimizi düşünürüz. Kurduğumuz cümleler, düşüncelerimizin birer yansımasıdır. Ancak ilettiğimiz mesajın anlaşılma sürecinde birçok farklı unsur rol oynar. Hadi gelin bu hafta bunları ele alalım. Sizce üzerimizdeki kıyafet iletişim sürecini etkiler mi?

Çoğu zaman kendimizi iyi hissettiğimiz kıyafetleri ya da renkleri tercih ederiz. Kimimiz çok neşeli olduğu dönemlerde daha renkli kıyafetler giymeyi tercih ederken, kimimiz ise her daim daha koyu renkler üzerine yoğunlaşır.

Hangi kıyafeti, neden seçeriz? Neden elimiz dolabımız açtığımızda bu renklere gider? Tarzımızı belirlememizde etkili unsurlar nelerdir? Bu seçimler bir farkındalık içerir mi içermez mi? Gün içerisinde düşünmemiz gereken konulardan bir diğeri de bunlardır.

Kıyafet ve aksesuar seçimimiz iletişim esnasında etkilidir. Bir kişi ile ilgili ilk izlenim yüz yüze iletişimde ilk saniyelerde oluşur. Burada en etkili olan unsur ise giyimimiz, duruşumuz, kişisel bakımımız, kullandığımız aksesuarlardır. Karşımızdaki kişiler bizim tarzımıza göre hakkımızda bir izlenim edinir. Siyah bir takım elbise ciddiyeti ifade ederken, renkli takım elbiseler bizim daha enerjik, esnek ve iletişime açık olduğumuz algısı yaratabilmektedir. İlk kez girdiğimiz ortamlarda, iş görüşmelerinde, seçtiğimiz tarz karşı tarafa bir mesaj iletir. Henüz konuşmaya başlamadan bizim hakkımızda bir düşünce edinmelerini sağlar.

İş görüşmelerinde kıyafet seçimlerimiz, işin tanımına, başvurduğumuz pozisyonun gerekliliklerine, kurumun kültürel yapısına vb. unsurlara göre değerlendirilir. Başvurduğumuz kurum hakkında önceden bilgi sahibi olmak gerek seçeceğimiz kıyafet gerekse iletişim tarzımıza yön verecektir.

Günlük hayatımız içerisinde ise kıyafetlerimiz ve renkleri, içsel iletişim açısından kişinin kendi ruh halini ve de karşımızdaki kişinin yaklaşımını etkilemektedir. Kendimizi yorgun ve moralsiz hissettiğimiz zamanlarda canlı renkler giymek bize enerji ve neşe verebilir. Renklerin kişilerin ruhsal durumları üzerinde de büyük bir etkisi bulunmaktadır. Karşımızdaki kişiler üzerinde ise bizimle iletişim kurma isteği yaratabilir. Bunu deneyimlemek için seçtiğimiz kıyafetlerin renkleri ve tarzımızı değiştirerek karşımızdaki kişilerin bizlerle hangi durumda nasıl iletişim kurduğuna dikkat etmemiz bir başlangıç olacaktır. Koyu renkler mesafeli bir iletişim süreci ile sonuçlanırken, canlı renkler daha pozitif sonuçlar doğurabilir. Ancak buradaki püf nokta her zaman koyu renkleri ya da renkli olmayı tercih etmek değildir. Amaç ve içeriğe göre tarzımızı ve kıyafet renklerini belirlememizdir. Önemli olan o an içinde bulunduğumuz iletişim ortamına göre tarzımızı seçimlerle şekillendirmektir. Doğru seçimler, bize olumlu avantajlar yaratabilir.

Burada seçilen kıyafetin tarzı da oldukça önemlidir. İş hayatı içerisinde daha klasik bir tarzı kullanabilirken, günlük hayatta daha sportif bir tarz sergileyebiliriz. Kullandığımız aksesuarlar ve giyim tarzımız da tıpkı renkler gibi ister iş hayatında ister günlük yaşantımızda katılacağımız etkinliğe, toplantıya ya da organizasyona göre belirlenmedir. Seçimlerimizi bir farkındalık içerisinde yapmak iletişim süreci üzerinde etkili olacaktır.