İLK KEZ BİRARAYA GELDİLER

İLK KEZ BİRARAYA GELDİLER

İLK KEZ BİRARAYA GELDİLER

İLK KEZ BİRARAYA GELDİLER
16 Nisan 2018 - 17:28

İZTO (İzmir Ticaret Odası) seçimlerine 12 saat kala  başkan adaylığından çekilen İZTO Eski Başkanı Ekrem Demirtaş ile İZTO'nun yeni Başkanı Mahmut Özgener seçimlerden sonra ilk kez yan yana geldi. 


Bilindiği üzere İZTO'nun 14 Nisan tarihindeki başkanlık seçimlerinde Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Mahmut Özgener ile İZTO'nun 26 yıllık Başkanı Ekrem Demirtaş karşı karşıya gelmişti. Demirtaş'ın seçime 12 saat kala adaylıktan çekilmesi ile Özgener seçime tek liste oalrak girip İZTO'nun yeni başkanı olmuştu.

Demirtaş ile Özgener gergin seçim sürecinden sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin kuruluş yıldönümünde ilk kez yan yana geldi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin 17’nci kuruluş yıl dönümü törenine İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, eski İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO eski Meclis Başkanı Rebii Akdurak, İTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.


HEDEFLER VE PERFORMANSLAR
Üniversite'nin hedefleri ve performansları hakkında değerlendirmede bulunan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, ''Tüm dünyada ekonomi tarihini incelediğinizde ticarette, üretimde, borsaların oluşmasında yaşanılan tarihsel süreç olarak ele aldığımızda ortaya net bir gerçek çıkacağını göreceksiniz. Ekonomi akademilerle, üniversitelerle başladı. bölgede ekonomik olaylara odaklanmış bir üniversitenin bulunması birçok gelişimi de şüphesiz beraberinde getirir. Kurumsallık için üniversiteler önemlidir. Dağınık ticaret ve üretim faaliyetleri akademisyenlerin çalışmalarıyla modernleşir, kurumsal bir yapıya kavuşur. Bilimsel gelişim içinde üniversite çok önemlidir. Üniversiteler bilgiyi, veriyi, istatistiği takip eden,üreten, bölge ekonomisinin önde gelen kurumlarıyla ve kamuoyuyla paylaşan yapılarıyla ekonomide bilimsel bir gelişimin temel taşlarıdır. Uzmanlaşma içinde üniversite büyük önem taşır. Tüm dünyada bölgedeki eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun ihtisas alanları doğru belirlenmediği, gençlerimiz alanlarında uzmanlaşmadığı taktirde gelişimin önü tıkalı ve tabiki gençlerimiz için üniversite çok mühimdir. Önlerine yeni bir yaşam ve hedefler sunulurken gençlerimizde kendilerini yetiştirirken de bölgeyi ve ekonomisini ileriye taşır. Her iki tarafın kazandığı bir gelişim süreci ortaya çıkar. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin hedefleri de performans kriterleride bana göre bu saydığım dört madde olmalıdır. Bölgede ekonominin kurumsallaşması için neler yapacağız? Bilgiyi, veriyi, istatistiği nasıl üretip yayacağız. Uzmanlaşma konusunda nasıl programlar oluşturacağız. Gençlerimize sunduğumuz geleceği nasıl dönüşümleyebileceğiz. Üniversitenin ardında onların hayatlarını nasıl kolaylaştıracağız''dedi.

''DEĞİŞİMİ BİRLİKTE BAŞARALIM''
Özgener konuşmasına birlik ve beraberlik içinde haraket etmeye dikkat çekerek, ''İzmir Ekonomi Üniversitesi'ni gençlerimizin gelip okuyup sonra da hayata atılmaları için başka arayışlara girdiği bir yer olmasını planlamıyoruz. Olmadığını da bugünkü verilerle birlikte büyük bir memuniyetle görüyoruz. Araştırma üretmeliyiz, veri bankaları... İzmir'in gücünü dünyaya anlatmak, tüm dünyayı anlayacak, istatistikler üretmeliyiz. Staj programları, okul sonrası takip sistemleri üretmeliyiz. Gençlerimizin çizdikleri yol haritalarının hayatları boyunca bir parçası olmalıyız. Uzmanlaşmak için yeni modeller, Türkiye'de ilk defa denenen programları da ortaya çıkarmalıyız. Belirttiğim gibi bundan daha önce neler yaşandığı, ekonomik tablonun hangi hedeflere göre şekillendiği önem taşımıyor. Hepimizin biraraya gelerek tartışarak konuşarak İzmirimiz için bölgemiz için ülkemiz için belirleyeceğimiz performans kriterlerine göre ilerlememiz gerekiyor. Önümüze rakamsal hedefler koyarak ne kadarını başardığımızı her yıl değerlendirmemiz gerekiyor. Geçmişte yapılan tüm değerlerin İzmir için önemli çalışmaları gerçekleştiren tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Önümüzde yeni bir dönem var. Herkesin aklında oluşan İzmir Ekonomi Üniversitesi kentimizin geleceğinde nasıl konumlandırmaya rol alacak? Sorularını birlikte yanıtlamalıyız. Yeni yönetimimiz, komitelerimiz, meclis üyelerimiz ile birlikte hayal etmeli, değişimi birlikte başarmalıyız. Üniversite hayal edilen bir yerdir, sonra bu hayalleri bilgiyle, veriyle destekler, projelendirir ve toplumun tüm bileşenleri ile biraraya getirerek gerçeğe çevirir. Gençlerimizin de hayatlarını kolaylaştırır, hedeflerine ulaşmasını sağlar. İzmir Ekonomi Üniversite'sinin her bileşenini dinlemeye, komitelerimiz ile birlikte değerlendirmeye, hiç zaman kaybetmeden gerçeğe dönüştürmeye açığız, hazırız. Birlikte çalışmalar başlatalım. Vizyon konferansları, değişim olçaklarını başlatalım. Burada yer alan her akademik, ekonomik ve idari kadromuza yeni yönetim olarak çağrımız; geleceğe ve değişime kendimiz için yenilenmiş bir vizyonu olan, bugünden itibaren önümüzde beyaz bir sayfa açıldı. Birlikte hayal edelim, birlikte çalışalım. İzmir olarak İzmirliler olarak değişimi birlikte başarırken, her önemli başlangıç ve dayanak noktamız İzmir 
Ekonomi Üniversitesi olsun. Üniveristemiz kuruluşunda çok önemli rol oynayan Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Ekrem Demirtaş'a ve kıymetli rektör hocamız ve geçmişte emeği geçmiş tüm rektör hocalarımıza, tüm akademik kadroya teşekkürlerimi sunuyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin kuruluş yıldönümü kutluyor, sizleri sevgi ve saygı ile kucaklıyorum''şeklinde konuştu.

''BEN BAŞKAN OLUNCA YARDIMLAR BAŞLADI''
Üniversitenin kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ise konuşmasında, üniversiteyi kurma fikrinin 30 yıl önceki 1988 yılındaki hayali olduğunu söyleyerek, o tarihte üniversite kurmak için İzmir Ticaret Odası Üyeleri Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nı kurduğunu dile getirdi. Vakfın uzun süre eğitim ve sağlık faaliyetlerini yürüttüğünü anlatan Demirtaş, "1992 yılına kadar hiç yardım almadan eğitim faaliyetleri yaptık. Daha sonra, benim Başkan olmamla birlikte İZTO yardımları başladı. 1988 – 2017 arasında toplam 6.714.855 TL yardım aldık. Yıla bölersek, yılda 223.829 TL. Tabii TL bir fikir vermez ama bu para, üniversitenin kurulması ile her yıl eğitim için ve zorda olan üye çocuklarına yardım olarak harcandı. Bu büyük başarı hikâyesinde, üniversitemizin kuruluşunda elbette ilk yardım yapan, güncellenince 4 milyon 150 bin Dolar ile Ticaret Odası’dır. Sonra baykuş yuvası olan eski kumarhane otelini bize kiralayan merhum Ahmet Prişitina’dır. Bağış yapmadı ama vadeli ödemeye olanak sağladı. 5 yıl sonra da 18 milyon dolar bedelle satın aldık" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde
İşsizlik oranı yüzde 10,8 seviyesinde
Bakan Albayrak: 'Enflasyon ve faiz denen iki prangadan ekonomimizi kurtaracağız'
Bakan Albayrak: 'Enflasyon ve faiz denen iki prangadan ekonomimizi...