İlkleri başarıyor tarihe iz bırakıyor

Gıda sektrönde kurduğu zincir işletmelerle büyük başarılara imza atan iş insanı Güzide Aslan, Biyoloji Öğretmenliği'nden Girişimci ve Lider Kadın Ödülleri'ne ulaşan hayat hikayesini anlattı.

Güncel 18.08.2021 - 07:00 23.09.2021 - 11:47

Nihat AK/YENİGÜN - Subay bir babanın evladı olarak dünyaya gelmenin gururunu yaşadı ama çok sürmedi. Babasının vefatıyla 2 yaşında yetim kalan Güzide Aslan hayata sımsıkı tutundu. Aslan, o dönemi şöyle anlattı: “Babam ben iki yaşındayken vefat etti. İmkanlarımız sınırlıydı. Benim gerek eğitimim gerekse iş yaşamımda mutlaka başarılı olmam gerekiyordu. Çünkü ‘B planım’ yoktu. Hedeflerim vardı. Ben başarılı olmak zorundayım. İstediğim hayat standartlarına ulaşmam için başarılı olmam gerektiği ile ilgili kendimi motive ediyordum. Başarılı bir öğrencilik hayatım oldu. Ortaokuldan itibaren okuldan kalan zamanlarda hep çalıştım. Yüncüde de çalıştım. Daktilo ile çok sayıda tezlerin yazılması işini de yaptım. Dokuz Eylül Üniveristesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği bölümünü derece ile bitirdim. Üniversitede bir yıl kadar asistan olarak görev yaptım. Öğrenim sürecinde aldığım eğitim hayat çizgimi belirledi. İnsanlarla kurduğum sıcak iletişim, ölçme değerlendirme, analiz yapma, planlı çalışma gibi güzel davranışlar karekterim oldu” dedi.

BİR SEKTÖRE ÖNCÜLÜK ETTİ

Küçük yaşta çalışmayı avantaja dönüştürdüğünü dile getiren iş insanı Güzide Aslan, “Orta  okul seviyesinde çalışmaya başladım. Farklı farklı iş kollarında çalıştığım için hayatı daha iyi anlama fırsatını yakaladım. 1987’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel öğrenci yurtlarına müdür olarak girdim. Oradaki tecrübemle ve özgüvenimle kendim yurt açtım. 1989’da 60. Yıl Anadolu Lisesi Kantin İşletmecisi oldum. O dönemde bugünkü sistem yoktu. Okul yönetimleri Okul Aile Birlikleri ile Kantin İşletmecilerini belirliyorlardı. Bir Biyoloji Öğretmeninin kantin işletmecisi olmak istemesi biraz yadırgandı. Mesleki olarak sanki daha alt seviyemdeki insanlara hizmet vermemin ne kadar doğru olacağı açısından değerlendirmeler yapıldı. İşime dört elle sarıldım. Öğrencilerle, velilerle ve eğitimcilerimizle sıcak ve seviyeli bir iletişim kurduk. Eğitimciliğimin bana kazandırdığı avantajlarla kantincilikte önemli yenilikler gerçekleştirdim. Kantin işletmelerinin daha iyi hizmet verebilmesi için tek yürek olmamız gerektiğini dillendirdim. Sorunların ve çözüm önerilerimizin dikkate alınması için sektörü temsil eden bir kuruma ihtiyaç olduğu fikrini ortaya koydum. Ben ödemelerini yaptım. Benim ofisimde 12 arkadaşımızla birlikte  İzmir Kantinciler Derneğini kurduk.  Sektördeki işletme sahipleri ve çalışanlarıyla güçlü bağlar kurduk. Kantinci buluşmalarına kendi işletmelerimde ev sahipliği yaptım. Maddi manevi katkıda bulundum. İzmir Kantinciler Esnaf Odamızın kuruluşuna öncülük ettim” şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİ VE LİDER KADIN SEÇİLDİ


Kendisinin aday olmadığı iki farklı dalda ve yıllarda ödüle layık görülen Güzide Aslan, “İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yerel Gündem 21 ve EBSO’nun ortaklığında yürütülen “İzmir’in Lider Kadınları” projesi kapsamında, 1. seçildim. İzmir’in Lider Kadınlar Projesi, Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Türkiye Yerel Gündem 21 işbirliği ile oluşmuş bir program. Temel amaç; kadının karar alma mekanizmalarında rolünün arttırılması için etkin bir grup yaratıp, etkileşim ağı oluşturmak. Kadının liderlik vasıflarını bir takım çalışması ruhu ile gelişmesini sağlamak. Başarılı 15 kadınımızla birilte bir yıl süreyle özel bir eğitim aldım. Farklı bir yıl yine aynı kurulun Girişimci Kadın yarışmasında birinci seçildim” diye konuştu. 

“Yoruldum demedim”


Aslan, “Yine bir yıl süre ile girişimcilik alanında özel eğitimler aldım. Kadınlarımızın eğitimi, titizliği, akıl ve becerisi ile çok başarılı olduklarını biliyorum. Kantin işletmelerimizin yarısına yakını kadınlarımızın üzerine kayıtlı. Çalışanlarının ise 3’te ikisi kadınlardan oluşuyor. İş hayatında kadınlarımızın hak ettiği yere ulaşması adına girişimci ve lider kadınlara daha fazla ihtiyaç var” dedi. Kendisini başarıya taşıyan en önemli unsurları Aslan şu sözlerle dile getirdi, “Beni başarıya taşıyan en önemli şey hayatta hedeflerimin olmasıdır. Çok çok çalışmak. Mevcut olan şartlarımı o hedefe gidebilecek şekilde yorumlamam ve değerlendirmemdir.”    
Gıda sektöründeki başarılarının peş peşe gelmesinin altında büyük bir özverinin yattığına dikkat çeken Güzide Aslan, “Her gün yükselen başarılı bir ivme yakaladık. Bizden hizmet alanların bize gösterdiğ büyük ilgi ile Mavi Yeşil Restorantlar zincirini kurduk. İzmir’in dört bir yanında dünya standartlarının üzerinde bir hizmeti sunduk. Anadolu Lisesi kantin işletmesindeki kalitemiz bizi üniveriste kantinciliğine taşıdı. Aynı anda 5 farklı üniversitenin kantinini işlettik. Lise, üniversite kantinleri, Mavi Yeşil Restorantlar zincirine düğün, etkinlik organizasyonlarını da ekledik. Çok çok yoğun bir iş hayatının içinde mücadele verdim. Gün kantinde başlar, restorantta devam eder, bir organizasyonda biterdi. Gece 3’te işten döner, bir iki saat sonra kantin işletmemizde çalışmaya başlardım. Uyumazdım, sızardım. Bu kadar yoğun iş hayatımda bir günden bir güne ben yoruldum demedim” diye konuştu. 

''Kariyerini kendin planlamalısın''

Kişinin sevdiği işi yapmasının başarıda etkili olduğuna da vurgu yapan iş insanı Güzide Aslan, “Ben bu kadar eğitim ve başarı belgelerime rağmen hayat boyu eğitime devam ediyorum. Rezonans tedavisi alanında önemli eğitimler aldım. Gençlerimiz kendi kişiliklerine uygun yapmaktan zevk aldıkları işleri yapmalıdırlar. Ailelerin dayatmasıyla sen doktor olacaksın sen mühendis olacaksın avukat olcaksın söylemleriyle değilde kendi yapmak istedikleri alan üzerinde yürürlerse başarılı olmamaları için hiçbir sebep görmüyorum. İnsanlar kendi şanslarını kendileri yaratırlar. Kendi hedefiniz doğrultusunda yürürken kapıdan kovsalar bacadan girecek girişimleri yapmak gerekir. Hedef ve amaçta asla taviz vermeden sürdürülebilir hale getirmek gerekir. Çok çalışmak gerekir ama programlı çalışmak daha yarar sağlar. O programda gencin ve öğrencinin kişiliğine göre değişiyor. Kimi sessiz bir ortamda ders çalışmayı tercih ederken kimi de müzik dinleyerek çalıştığı dersi daha iyi anlayabiliyor. Çocukluğunda bazı şeylerin eksikliğini yaşayanlar daha hırslı olabiliyorlar. Dezavantajlarını avantaja dönüştürebiliyorlar. Küçük yaşlarda iş hayatına atılanlar sistemde daha başarılı oluyorlar. Bolluk içinde yaşayan çocuklar kendisine sunulunların aslında çok farkında olamayabiliyor” şeklinde konuştu. 

BİZ KURDUK BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Çok sayıda başarıya imza atan iş insanı Güzide Aslan, büyük bir vizyonla önemli bir hedefin arefesinde görünüyor. Aslan o hedefin heyecanını şu sözlerle paylaştı, “Eğitim hayatımızın önemli bir paydaşı olazsa olmaz bir parçası olan kantin işletmeciliğini çok seviyorum. Daha kaliteli bir hizmeti öğrencilerimize sunmak ve meslektaşlarımızın da hak ettikleri yere ulaşmalarını arzu ediyorum. İzmir Kantinciler Derneği ve İzmir Kantinciler Odası benim ofisimde bizim tarafımızdan kuruldu. Yıllarca bizi temsil eden odamızın daha başarılı olması için maddi ve manevi destek verdim. Çok çok yoğun olduğum için yönetimde görev almadım. Gerek pandemi gerekse değişen ürün yelpazesi nedeniyle meslektaşlarımız zor bir döneme girdi. Bu zor dönemde kantin işletmelerimizin iyi temsil edilmesi gerekiyor. Sorunlarının çözüm önerileriyle birlikte ilgili makamlara anlatılması gerekiyor. Sektörümüzün önde gelen temsilcilerinin, derneğimizin ve odamızın kuruluşunda annelik ettiğim kurumu geleceğe güçlü bir şekilde taşımam için önemli bir teklifleri oldu. Kendi işlerinde başarılı olan Güzide Aslan’ı meslektaşlarımız İzmir Kantinciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görmek istiyor. Bugüne kadar ne bir işten ne bir görevden kaçtım. Gelen yoğun isteği değerlendirdim. İzmir Kantinciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına adayım. İlkleri başarmayı tarihe iz bırakmayı seviyorum. Cumhuriyet tarihinde kadın bir başkan olarak bir ilki gerçekleştirmek istiyorum. Sorunları ve çözüm yollarını bilen bir ekip oluşturduk. Biz kurduk birlikte yönetmek istiyoruz. Yeni normal süreçte öğrencilerin kaliteli hizmet alabilmeleri, kantincilerimizin de hak ettikleri yere ulaşabilmeleri için önemli projeleri hayata geçirmek istiyorum. Kantin kiralarının makul seviyelere çekilmesi, kantinlerde satılacak ürünlerin planlanması, en uygun fiyatlara tedarik edilebilmeleri, uygun şartlarda finansman ve krediye ulaşmaları, verimlilik ve kalite eğitimlerinin verilmesi, devir haklarının olması, çalışma esaslarının yeniden ele alınması konularındaki çalışmalarımızı, ilçe ve büyükşehir belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret ve Milli Eğitim Bakanlıklarımız  ile birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@