İnek sütünün sık tüketilmesi ölümcül hastalıklara, kemik kırılmalarına neden olabileceği gibi akne gibi cilt problemlerine de sebep olabilmektedir.

Süt ürünleri, özellikle tam yağlı sütler, kalp hastalığı riskini artırabilen yüksek düzeyde doymuş yağ içerir. Bu yüksek orandaki yağ insan sağlığına uzun dönemde olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

İnek sütü zararları

Obezite ile bağlantılı

Yüksek süt tüketimi obezite ile yakından ilişkilendirilmektedir. Bir çalışma, günde üç veya daha fazla bardak süt tüketen okul çağındaki çocukların, daha az süt içen yaşıtlarına göre daha kilolu olduğunu ortaya koydu. Diğer çalışmalar, süt ürünlerindeki estron ve peynir altı suyu proteinleri ile kilo alımı arasında bağlantı kurarken, bir kısım çalışma da sütteki kalori oranlarının yüksekliğine işaret ettiği söylenebilir.

Daha fazla kemik kırılmaları

Süt endüstrisinin uzun süredir iddia ettiğinin aksine, karar tartışmaya açık olsa da inek sütü içmek kemik sağlığını bozabilir ve kırık gibi durumlara yol açabilir. Bir çalışma, günde üç bardaktan fazla süt tüketen kadınlarda daha yüksek oranda kemik kırılmasına rastlandı.

Yüksek kolesterol

Tam yağlı inek sütünde bulunan yüksek doymuş yağ seviyeleri nedeniyle, kan kolesterol seviyeleri yükselebilir ve bu da inme ve kalp hastalığı risklerinin artmasına neden olur. Bitki bazlı sütlerin kolesterol içermediği ve bu nedenle kalp sağlığını korumayı hedefleyenler için mükemmel bir seçim olduğu unutulmamalıdır.

Akne sıklığı

İnek sütü zararlarından bir diğeri de birçok insanın dert yandığı aknelerle alakalıdır. Bilim insanlarında süt tüketiminin akneyi tahriş ettiği ve kötüleştirdiği konusunda yaygın bir fikir birliği vardır. Araştırmalar, sütte doğal olarak bulunan hormonların akneyi tetikleyebileceğini gösteriyor. Süt üretimini artırmak için ineklere verilen yapay büyüme hormonlarının yanı sıra sütte bulunan peynir altı suyu ve kazein gibi proteinler de tetikleyici olarak görev yapabilir.

Peki inek sütü yerine ne kullanılabilir?

İnek sütü zararlarından korunmak istendiği halde bitki bazlı alternatif sütler kullanılabilir. Bu alternatifler arasında şunlar yer alır: badem sütü, hindistan cevizi sütü, yulaf sütü, soya sütü, kinoa sütü, pirinç sütü, kaju sütü, kenevir sütü.