İngiliz diyeti iki farklı aşamadan oluşmaktadır. İlk aşaması İngiliz çayından ilham alınarak hazırlanan sıvı ile beslenmedir. Bu süreç bir detoks özelliği taşımaktadır. Sıvı tüketimi ile temel amaç vücutta tutulan su miktarının diğer bir isim ile ödemlerin atılmasıdır. Böylece vücut asıl diyet sürecine hazırlanmaktadır. Sıvı tüketiminin ardından sebze ve protein ağırlıklı bir beslenme programına geçiş sağlanmaktadır. İngiliz diyetinin sadece ilk aşamasını gerçekleştiren bireyler de bulunmaktadır.

Bu noktada iki günlük sıvı tüketiminin ardından vücuttan atılan ödem ile birlikte tartıda azalma görülmesi muhtemeldir. Fakat bu azalma vücuttaki yağ oranından olmamakla birlikte kalıcı bir azalmayı da işaret etmemektedir. Yağ oranında kayıpların görülüp kas kütlesindeki artışın sağlanması ancak sağlıklı bir beslenme düzenine geçiş ile mümkündür. Bu durum da İngiliz diyetinin ikinci aşamasını işaret etmektedir.

İngiliz diyeti nasıl yapılır?

İngiliz diyeti toplamda 20 günlük bir süreyi kapsamaktadır. İlk olarak 2 günlük sıvı tüketimi gerçekleştirilmektedir. Tüketilecek içecek için gerekli malzemeler; yeşil çay, sıcak su, süt, tarçın ve zencefildir. Hazırlanan karışım iki saatte bir bardak olmak üzere tüketilmelidir. Ara öğünlerde ise meyve ve kuruyemiş tüketimi önerilmektedir. Bu süreç içerisinde çay karışımı ana öğün yerine geçmektedir. Ara öğünlerde tüketilen meyve ve kuruyemiş dışında katı gıda tüketimi söz konusu değildir. Kimi bireyler İngiliz diyetinin ilk aşamasını uygulayarak sonlandırmaktadır.

Sıvı tüketimi süresinin 2 günden fazla olmaması gerekmektedir. Uygulanan sıvı diyetinin uzun vadede sürdürülmesi sağlık için olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Diyetin bundan sonraki günlerinde sebze ve protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulanmaktadır. Sebze günleri ve protein günleri oluşturularak dengeli bir besin tüketimi sağlamak amaçlanmaktadır. Fakat İngiliz diyeti dendiğinde ilk akla çay karışımı ile detoks niteliği taşıyan arınma süreci gelmektedir. Sıvı tüketimi ile 2 gün gibi kısa bir sürede 5 kiloya kadar azalma görülmesi beklenmektedir.

İngiliz diyeti yararları

İngiliz diyetinin faydası en başta vücut için bir detoks etkisi oluşturmasıdır. Bu sayede vücut içerisinde arınma durumu söz konusu olmaktadır. Arınma süreci ile birlikte vücuttaki şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra çay karışımı antioksidan özelliği taşımaktadır. Sıvı diyeti ile sürdürülen 2 günlük süre vücudun yenilenmesini sağlamakla birlikte asıl diyet aşamasına temel hazırlamaktadır. İngiliz diyeti herkes tarafından uygulanabilir olarak görünse de her birey için diyet süreci farklılık göstermektedir. Çeşitli maddelere ilişkin geliştirilmiş olan hassasiyetler göz önüne alınmalıdır. Bu bağlamda diyet süreçlerinin profesyoneller ile birlikte yürütülmesi önerilmektedir.