İngiliz İhracat Kredi Kurumu, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santraline destek verecek

Türkiye'ye yenilenebilir enerji alanında sağlanan kredi imkanları birbiri ardına gelmeye devam ediyor. İngiltere İhracat Kredi Kurumu (UKEF), yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi tesisini inşa etmeye yardımcı olmak için bugüne kadarki verdikleri en yüksek finansal desteği sağlayacaklarını açıkladı.

Türkiye'nin enerji sektörüne duyulan güven artıyor.  İngiltere İhracat Kredi Kuruluşu UK Export Finance (UKEF), Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi projesi için şimdiye kadar ki en yüksek finans desteğini sağlayacaklarını açıkladı. 

Güneş enerjisi tesisini inşa etmeye yardımcı olmak için 217 milyon £ (291.04 milyon $) değerinde hükümet desteği sağlanacak.

2 MİLYON KİŞİNİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK

Kalyon Enerji’deki 1.35GW Karapınar güneş enerjisi projesi, 2022’nin sonlarında tamamlandığında yaklaşık iki milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Uluslararası Ticaret Sekreteri Anne-Marie Trevelyan yaptığı açıklamada, “200 milyon sterlini aşan destekle 2 milyon insanın güneş enerjisi sağlamaya yardımcı oluyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Avrupa Güneş Enerjisi Birliği’nden yapılan açıklamada, santralin yılda 1,5 milyon ton karbon salınımını önleyeceği ve  2022 yılı sonuna kadar güneş enerjisinin Türkiye’nin toplam enerji üretimindeki payına %20 katkı sağlayacağı belirtildi.

UKEF, tesisin sonunda iki milyon insanın ihtiyaçlarına hizmet edeceğini de sözlerine ekledi.