Ekin Arık Özer'in 4 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Geçmiş yazılarımdan biratıf yaparak başlamak istiyorum. 30 Ocak tarihli yazımın bir bölümünde şöyle demişim ‘Biraz iddialı gelebilir ama bizler, belediye başkanını seçmiyoruz. Başkan seçiyoruz gibi gelse de aslında başkanın vizyonunu, kadro kurma becerisini, iyi bir orkestra şefi olduğu inancıyla seçim yapıyoruz.’. O zaman İzmir’deki orkestra şefinin gençlik için bastığı notalardan bahsedelim. Hazırsak başlayalım.

Askıda Öğrenci başlıklı yazımda bilet fiyatlarının öğrenciler için cep yakan durumda olduğunu dile getirip bir kampanya başlatmıştım. Bu kampanya sonrasında hedeflediğimizin çok üstünde bilet almış ancak talepleri karşılayamaz noktaya gelmiştik. Bu noktaya gelince de durumun vahametini anlatan bir videoyla siyasi partilere, siyasetçilere ve bütçesinden 1 bilet de olsa alabilecek herkese seslenmiştim. Sayın Başkan Tunç Soyer, bu çağrıya kulak verip bilet alıp memleketine giden genç arkadaşlarımıza dönüş bileti için düğmeye bastı. Bu desteğe şaşıranınız var mı bilmiyorum ama ben şaşırmadım. Neden şaşırmadın Ekin, derseniz; aynı Tunç Bey evlerini taşımakta güçlük çeken öğrencilere taşınma desteği, aynı Tunç Bey Gençlik Çadır Kampı etkinliğiyle gençlere sosyalleşme olanağı sunma, aynı Tunç Bey 35 bin etkinlik bileti dağıtma, aynı Tunç Bey üniversitelerin yakınında çamaşır yıkama merkezleri açma gibi daha fazla uzatmayacağım somut projeler yaparak gençlerin yanında olduğunu tescilleyerek çalışmalarına devam ediyor. Sayın Başkan’a, tüm genç arkadaşlarım adına teşekkür ederek yazının diğer kısmında biraz da durum değerlendirmesi yapalım.

Sloganlarda(!) yarınların emanet edileceği gençlerin sadece ve sadece 1 otobüs bileti için kampanyaya ihtiyaç duymasını konuşmayacak mıyız? Bu sorunlardan sadece birisi sevgili okurlar. Mesela diğer bir sorun barınma. Asgari ücrete yapılan %30 zammın finansörü KYK yurtlarında kalan öğrenciler oldu, farkında mısınız? Neden derseniz;  KYK yurtlarına %80 zam geldi. 450 TL olan yurt şuan 800 TL oldu. Zamla beraber 850 TL olan KYK bursuyla geçinen öğrenci arkadaşlarıma sadece ‘barınabilirsin’ veya ‘KYK bursundan artan 50 TL’yi güle güle harca’ demek değil de nedir bu? ‘Ben sana 850 verdim sen bana 800’ü geri ver.’ Çocukların oyun oynarken mızıkçılık yapması gibi geldi bana. Üniversiteler eğitim ve sosyalleşme yuvasıyken, somut durumda ‘dışarıda part time çalışan’, ‘içeride part time okuyan’ öğrencilerle dolacaktır üniversiteler. KYKyurtlarına yapılan zam, sadece orada barınan öğrencileri etkilemiyor. Mesela fiyatlarını KYK yurduna endeksleyen özel yurtlar, öğrenciye verilecek evlerin kira bedellerini belirleyen ev sahipleri de bu durumdan etkileniyor.

Başlatmış olduğumuz kampanya bir kısım çevreler ve gençlerin sorunlarına duyarlılığı konusunda şüphemin olmadığı Başkan Tunç Soyer tarafından sahiplenilse de siyaset üstü olması konusunda hemfikir olmalıyız. Bu sadece bir sorundu. Her sorunda kampanyaya başvurma alışkanlığı oluşmaması da en büyük temennimiz olmalıdır. Ha, bu arada sayısı 600 olan Sayın vekillerimize de maaşlarındaki zam netleştikten sonra gençlerin sorunlarına hafif de olsa bir göz gezdirmelerini tavsiye ederim. Ofise gelen müvekkillerime hep, sen vekalet veren asilsin, diyerek vekil olduğumu ve konumumu  bildirmişimdir. Mesaj alındıysa ben kaçtım!