Güven Güneş/YENİGÜN - Anne ve babasını kaybettikten sonra 27 yıldır tek başına yaşam mücadelesi veren 72 yaşındaki Şerife Yalman, elektriği, suyu olmayan, çatısı dökülen baba yadigarı evinde kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünüyor. Mutfak tüpüyle ısınmaya çalışan Şerife teyze, bir yandan evine giren hırsızların korkusu, bir yandan da duvardan dökülen sıvalarla ne yapacağını bilemiyor. Yalman, “Üşüyorum ve korkuyorum. İnsanca yaşamak istiyorum” diyerek diyerek yetkililerden yardım beklediğini belirtiyor.

Şerife teyze uzatılacak yardım elini bekliyor yenigün gazetesi (19)

1950 yılından beri Konak, Aziziye Mahallesi’nde bulunan evde yaşayan Şerife Yalman, 1992’de önce babasını 1994 yılında da annesini kaybettikten sonra oturdukları aile evinde tek başına kalarak yaşamını sürdürmeye devam etti. 27 yıldır yalnız yaşayan Şerife Yalman, yıkılmaya yüz tutmuş evde bir yandan yaşama tutunmaya çalışırken diğer yandan da evine giren hırsızlar ile uğraşıyor.

Şerife teyze uzatılacak yardım elini bekliyor yenigün gazetesi (33)

KORKUYORUM

Güpe gündüz evine hırsızların gelip bahçe kapısını çaldığını belirten Şerife Yalman, “Doğduğumdan beri bu evde ailemle birlikte yaşadım. Babamı ve annemi kaybettikten sonra ise yalnız yaşamaya başladım. Hiç evlenmedim ve çocuğumda yok. Oturduğum ev eski bir yapı olduğu için zamanla tadilat ihtiyacı oluyor. Fakat ben maddi olarak bunu karşılayamadığım için yaptıramadım. Şu anda iki odadaki çatı çökmüş durumda. Yağmur yağdığı zaman direkt evin içine su giriyor. Kiremitler, düşüyor. Duvardaki babamın fotoğrafı dışında bir eşyam yok. Yerde yatıyorum ama akşamları çok soğuk olduğu için üşüyorum. Bir tane paltom var onu giysem bile ısınamıyorum. Isınmak için bir tane küçük tüp aldım. Ellerimi ve ayaklarımı ısıtmak için fakat yeterli olmuyor. Evde su ve elektriğim olmadığı için duş alıp, yemek yiyemiyorum. İhtiyaçlarımı dışarıdan karşılamaya çalışıyorum. Yakın zamanda sol elimden ameliyat olduğum için kısmi olarak sol elimdeki parmaklarımı da kullanamıyorum. İhtiyaçlarımı karşılama konusunda da zorluk çekiyorum. Uzun zamandır yalnız yaşadığımı bilen hırsızlar gündüz vakti gelip bahçemdeki demir kapımı çaldılar. Bazı gecelerde kapıyı zorlayıp eve girmeye çalışıyorlar. Gücümün onlara yetmeyeceğini bildikleri için çok cesaretli davranıp hiç korkmuyorlar. Evimin tadilat edilip insan gibi yaşamak istiyorum. Elektriğim, suyum olsun istiyorum. Çatımın büyük bir kısmı çökmüş durumda ve geri kalanı da üstüme düşecek diye geceleri korkarak uyuyorum. Burası bana anne, babamdan yadigâr. Buradan ayrılmak istemiyorum. Kış ayına girdik ve yakında yağmurlarda başlayacak. Çatıda ki tahta kalaslar yağmur suyundan dolayı çürüdü. Daha fazla dayanacaklarını da düşünmüyorum. Lütfen biri sesimi duysun bana yardım etsin. İnsan gibi yaşamak istiyorum” diye konuştu.

manşet yenigün

UYKULARIM KAÇIYOR

Aziziye Mahallesi Muhtarı Özlem Kanmetin, “Şerife teyze uzun zamandır bu ağır şartlarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Sağlık sorunları yaşıyor. Sol omzunda bir ur var. Her geçen gün büyümeye devam ediyor ve ameliyat olması gerekiyor. Fakat ameliyat olsa bile döndükten sonra temiz ve sağlıklı bir yerde yaşaması gerekecek. Biz gerekli birçok yere başvurduk. Hem bu evin bir tadilattan geçmesi hem de Şerife teyzenin daha sağlıklı bir şekilde yaşaması için evine eşya almak için müracaatlarda bulunduk. Şu ana kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 5 bin TL gibi bir destek aldık. Ama bu evin tadilatı veya ev eşyası için yeterli bir miktar değil. Şu anda en büyük korkum çatının üstüne çökmesi. Çünkü gerçekten ev harabe ve yaşanılamaz durumda. Ama gidecek bir yeri olmadığı için mecburen burada yaşamak zorunda kalıyor. Kendisi 72 yaşında bir insan, bu şartlarda yaşaması daha ne kadar mümkün onu da bilmiyoruz. Gündüzleri sokaklarda oluyor. Çevre esnafı sağ olsun yardım ediyor. Fakat çoğu zaman bir kaldırım köşesinde öylece oturup akşam olmasını bekliyor. Akşamları da yatmaya gidiyor. Yatmak dediğimde bir tane çürümüş ve kirli ince bir minder. Acilen Şerife teyzeye yardım edilmesi gerekiyor. Hem yaş itibariyle hem de yaşadığı ortam gereği. Şerife teyze acaba şimdi ne yapıyor, nerede diye düşünmekten geceleri uykum kaçıyor. Belediye, Valilik veya Sosyal Yardımlaşma vb. gibi kurumların bu durumu görmezden gelmeyeceğine inanıyorum. Önümüzdeki günlerde yağmur yağacak ve bu kadının bir çatısı bile yok. Kaybedilecek bir dakika bile yok. Ne kadar kötü şartlarda yaşamak istediğini görmek isteyen olursa bana ulaşabilir. O eve bizzat ben götürüp göstereceğim. Kendileri de görünce eminim ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaklardır. İzmir büyük bir şehir ve eminim bu büyük şehir bu kadına sahip çıkıp onu yalnız bırakmayacaktır” ifadelerini kullandı.