Instagram, TikTok'a özendiği gerekçesiyle eleştiri topladığı bazı yeni özellikleriyle ilgili değişikliğe gideceğini duyurdu.

Instagram CEO'su Adam Mosseri, perşembe günü yaptığı açıklamada "Risk aldığımız için memnunum. Eğer arada bir başarısız olmazsak, yeteri kadar büyük ya da cesur düşünmüyoruz demektir. Fakat kesinlikle büyük bir geri adım atıp kendimizi toparlamamız lazım. Birçok şey öğrendik. Yeni bir fikirle geleceğiz" dedi.

Meta'nın çatısı altındaki sosyal medya platformu, geçen hafta getirdiği yeni özelliklerle kullanıcılardan tepki toplamıştı.

Platform, yeni bir algoritma hazırlamış ve kullanıcılara takip etmedikleri içerikleri de bir öneri sistemi içinde sunmaya başlamıştı. Ayrıca uygulamanın ana sayfasındaki videolar tam ekranda görüntülenebilir hale gelmişti.
Instagram'dan yapılan açıklamada, önerilen içerik sayısının ciddi şekilde azaltılacağı, algoritmanın geliştirileceği, tam ekran özelliğinin de kaldırılacağı belirtildi.

Yıllardır fotoğraf paylaşımı özelliğiyle ünlenen platformun son dönemde video içeriklere yönelmesi, Instagram'ın rakibi TikTok'a benzediği eleştirilerini de getirmişti.

Instagram'a tepkiler, 24 yaşındaki Kylie Jenner ve 41 yaşındaki ablası Kim Kardashian'ın eleştirileriyle de gündem olmuştu.

Jenner ve Kardashian, pazartesi günü @illumitati adlı bir hesabın "Instagram'ı yeniden Instagram yapın. TikTok olmaktan vazgeçin. Sadece arkadaşlarımın şirin fotoğraflarını görmek istiyorum" gönderisini paylaşmıştı. 

Mosseri ise salı günü hesabından paylaştığı gönderide, platformun zaman içinde video içeriğe daha da fazla yöneleceğini söylemişti. Instagram CEO'su, daha sonra Jenner ve Kardashian'ın eleştirisinden haberdar olmadan bu gönderiyi paylaştığını savunmuştu.

Tom Hanks kimdir? Kaç yaşında? Neler yapmıştır? Tom Hanks kimdir? Kaç yaşında? Neler yapmıştır?

Jenner, 361 milyon takipçiyle platformun en çok takipçi sayısına sahip üçüncü kullanıcısı. 326 milyon takipçiye sahip Kardashian ise 7'inci sırada. Birinci sıra, 471 milyon takipçiyle futbolcu Cristiano Ronaldo'ya ait.