Instagram'da 'yukarı kaydır' seçeneği kaldırılıyor

Instagram gönderilerinde 'yukarı kaydır' seçeneği yerine 30 Ağustos'tan itibaren bağlantı çıkartmaları kullanılmaya başlanacağı duyuruldu.

Bilim-Teknoloji 26.08.2021 - 17:25 26.08.2021 - 17:33

Yukarı kaydırma özelliği artık olmayacak. Instagram, The Verge tarafından keşfedilen özellik ile Instagram tarafından onaylanan bir bildirime göre, insanların yukarı kaydırarak harici web sayfalarını ziyaret etmelerini sağlayan özelliği 30 Ağustos'tan itibaren kullanımdan kaldırmayı planlıyor. Instagram, yukarı kaydırma bağlantısı yerine, insanların tam olarak göründükleri gibi bağlantı etiketlerini kullanabileceklerini söylüyor: kullanıcıları harici web sitelerine götüren hikayelerdeki dokunulabilir çıkartmalar aktif olacak.

Şirket, kendi GIF kategorisini ortaya çıkaran bir özellik olan yukarı kaydırmayı, "hikaye oluşturma deneyimini kolaylaştırmak" ve daha fazla "yaratıcı kontrol" sunmak için kullanımdan kaldırdığını söylüyor.

Bu güncelleme ile, şirketin bu yaz başında başlattığı bir teste dayanıyor. Haziran ayında Instagram , yalnızca kaydırma ayrıcalıklarına sahip kişiler için değil, çeşitli kullanıcılar için bu çıkartmaları test etmeye başladı. (Kullanıcıların yukarı kaydırmaya erişebilmesi için doğrulanması veya en az 10.000 takipçisi olması gerekir.)

Test sırasında, Instagram'ın eski ürün müdürü Vishal Shah, The Verge'e çıkartmaların insanların şu anda platformu kullanma şekline daha uygun olduğunu söyledi. Ayrıca amacın çıkartmaları daha geniş bir alana yaymak olduğunu söyledi. İki özellik arasındaki bariz jest farkı dışında temel fark, izleyicilerin bağlantı çıkartması olan hikayelere yanıt verebilmeleri, ancak hikayeleri yukarı kaydırmaya yanıt verememeleridir.

Instagram, şimdilik yalnızca yukarı kaydırma ayrıcalıklarına sahip kişilerin çıkartma seçeneğini alacağını, ancak bunu daha fazla kullanıcıya sunmayı “hâlâ değerlendirdiğini” söylüyor. The Verge'e konuşan bir sözcü, bu güncellemenin "daha fazla kişiye erişimi genişletmeden önce bunun doğru karar olup olmadığını belirlememize yardımcı olacağını" söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@