Popüler sosyal medya platformu Instagram, kullanıcıların kalbini fetheden bir özelliği başlattı. Kullanıcılar, bugünden itibaren ana sayfanın en üstünde bir bildirimle karşılaştı

Instagram, ‘Playback’ isimli yeni bir özelliğini tanıttı. Bugünden itibaren Türkiye’deki kullanıcılarda da görülen özellik, 2021’e veda için piyasaya sürüldü. Playback ile 2021’in önemli anlarını hatırlayabilirsiniz.

Playback’i kullanmak isteyen kullanıcılar, arşivlerinde yer alan hikayeler arasından en fazla 10’unu seçebilecek. Ardından da tek bir gönderi şeklinde bu anılarını takipçileriyle yeniden paylaşacak.

INSTAGRAM, YILIN ENLERİNİ HATIRLATIYOR!

Instagram, Playback’i bir blog yazısında tanıttı ve bugün tüm dünyada kullanıma açtı. Sosyal medya devi açıklamasında, “Şubat ayında başlayan karantina sürecinden, Temmuz’da arkadaşlarla tekrar bir araya gelmeye, Eylül’deki seyahatinize kadar bu yıl hem anlamlı hem de sıradan anılarınız oldu” dedi.

Instagram Playback özelliği Instagram Playback özelliği

Kullanıcılara anılarını hatırlatmak istediklerini belirten şirket açıklamada “Instagram Stories’te bu yılı ve anılarını hatırlatma şansı verecek yepyeni bir yıl sonu özelliğini (Playback) getirdik” ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte, Playback’i kullanmak isteyenlerin hızlı davranması gerekiyor. Çünkü bu özellik sadece birkaç hafta kullanımda olacak, daha sonra kaldırılacak.

YENİ GÜNCELLEME DE YOLDA

Bu arada, Playback’in tanıtılmasından kısa süre önce sosyal medya devi önemli bir güncelleme yapacağını duyurdu. 2016 yılından beri Instagram’ın benimsediği algoritmik beslemenin yerini yeniden kronolojik besleme alacak.

Peki, kronolojik besleme nedir? Bu özellik esasen ana sayfada karşımıza çıkan içeriklerin en yeniden en eskiye doğru sıralanması. Uzun süredir Instagram kullanıcıları ana sayfada içerikleri karışık olarak görüyordu. Kullanıcıların karşısına ilk sırada çıkan gönderiler genellikle daha çok etkileşimde oldukları profillerin ya da sayfaların oluyordu.