İnternet, gerek gündelik hayatımızda gerekse iş hayatında artık en önemli gereksinimlerimizden biridir. Peki internet hızı nasıl artırılabilir?

Annesi bulunamayan ayı yavrusu 'Haçuvan' hayata tutunuyor Annesi bulunamayan ayı yavrusu 'Haçuvan' hayata tutunuyor

Her zaman için daha hızlı ve kesilmeyen internete sahip olmak oldukça önemlidir. Fiber internet, bu noktada karşımıza çıkabilir. Hız konusunda teknolojik yenilikler her gün artarken yaşanabilecek sorunlar da bir o kadar azalmaktadır. Bu yazıda sizler için daha hızlı bir internete sahip olabilmeniz için bazı öneriler sunacağız. 

İnternet hızını artırmak için neler yapılabilir?

Teknolojik gelişmelere rağmen hız konusunda sorun yaşıyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı teknik noktalar olabilir. Bunlara dikkat edildiği takdirde verimli şekilde interneti kullanmaya devam edebileceksiniz. İnternet hızını artırmak için yapılması gerekenleri aşağıda sizler için listeledik.

  • Doğru yerde ve konumda modemi tutmaya özen gösterin:  Ev içinde veya iş yerinde fiber internete sahip olsanız da bulunduğu konum oldukça önemlidir. Modemin size uzaklığına göre alınan sinyal seviyelerinde bozulma veya çekmeyen kısımlar olabilir. Bu sebeple evde ve iş yerinde açıklık alanda olmasının yanı sıra yüksek bir yerde bulunuyor olmasına da özen göstermelisiniz.
  • Modemin doğru kanalını seçebilmek gereklidir: Modem, Wİ-Fİ sinyallerini belirli kanallar ile dağıtmaktadır. Genellikle de bu durum otomatik gerçekleşir. Bu durumlarda alan içinde daha az kullanılan kanalı bulup Wİ-Fİ yayını alabilmek gerekir. Deneme yolu ile bu yapılabilir.  Bu işlem ile doğru kanalı bulup internet hızınızı artırabilirsiniz.
  • Servis sağlayıcısından alınan hız düzenli olarak kontrol edilmelidir: Servis sağlayıcısı ile daha önce yapılan sözleşme de belirli bir hız seçiliyor. Bu hız düzeyinin hala size sunulup sunulmadığını aralıklarla kontrol etmeniz iyi olacaktır. Eğer hızınızda düşme durumu görürseniz çağrı merkezleriyle iletişime geçmeniz yeterlidir. 
  • Wİ-Fİ bağlantısını bozabilecek cihaz türlerini kaldırın: Çeşitli elektronik cihazlar, yolladığı sinyaller ile sağlıklı bir şekilde sinyal alamamanıza neden olabilir. Bu nedenle sinyal çok olduğunda birbirine karışma riski de bulunur. Modem de bu sinyallerden etkilenebilir. Telefonlara, bebek telsizlerine, kablosuz video yayın cihazlarına ve çeşitli sinyal yayan elektronik cihazlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu cihazlar modeme yakın bulundurmamaya özen göstermelisiniz. 
  • Modemin yazılımının güncel olduğuna dikkat edin: Modemdeki hız problemi, yazılımda bulunan firmware sürümü güncellenerek çözülebilir. 
  • Modem anteninin yönüne dikkat edin: Modem üzerinde bulunan iki çubuğu hareket ettirerek sinyallerde iyileşme sağlayabilirsiniz.