Küresel salgın ile birlikte iş yapış şekilleri değişirken, tüketicilerin satın alma davranışları ve haliyle de alışveriş şekilleri de dijitale kaymakta. Buradan hareketle işletmeler kendilerini dijitale entegre etmeleri ve bu süreci doğru bir şekilde yönetmeleri gerekmekte. Çünkü internetten, özellikle de banka kredi kartı ile yapılan alışverişler bize bunu söylüyor.

NASIL MI?

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) açıkladığı verilere göre 2020 yılının ilk altı ayında kartlarla toplam 500 milyar TL tutarında ödeme yapılmış. Bu toplam içerisinde, internetteki kartlı alışverişlere bakarsak;

  • 2020 yılının ilk altı ayında toplam 107 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapılırken,
  • İnternetten kartlı ödemelerde, 2019'un ilk altı ayı ile karşılaştırılırsa, yüzde 24 oranında artış gerçekleşmiş.

DOLAYISIYLA

2020 yılının ilk 6 ayında Türkiye’deki kartlı ödeme yapan beş tüketiciden bir tanesi internetten alışveriş yapmış. Buradaki somut veri bize aynı zamanda şunu söylemekte. Zorunlu olarak internete kayan alışveriş, zaman içerisinde alışkanlığa dönüşerek hızlıca payını artıracak gibi gözükmekte.

MAKRO ÖLÇEKTE BAKARSAK

  • Öncelikle kredi kartları ile yapılan alışverişler, ister mağazada isterse internette olsun kayıtlı bir ekonominin oluşmasını sağlayan en önemli dinamiklerdir. Bu kısımdan bakarsak oldukça önemli bir unsur.
  • Bir diğer unsur ise küresel salgının hızlandırdığı dijitalleşme ve internet alışverişleri yakın zamanda dijital paraların alışverişlerde yaygınlaşmasının ön sinyallerini vermekte.

Genel bir değerlendirme yaparsak, küresel salgın dijital paraların alışverişte ve tedavülde kullanılmasını yakın zaman içerisinde daha da artıracak gibi gözükmekte.

PEKİ  YA DEZAVANTAJLAR?

83 milyon nüfusu olan ülkemizde, kredi kartı sahiplerinin sayısı ise  BKM verilerine göre  haziran sonu itibarıyla;

  • Türkiye'de 71,9 milyon adet kredi kartı,
  • 172,9 milyon adet banka kartı bulunuyor.

Sadece kredi kart sayısına bakarsak çocukları, yaşlıları (alışveriş yapamayacaklar için) çıkardığımızda ortaya çok sıkıntılı bir durum çıkmakta ve toplumumuz kendisini elinde olmayan parayla harcama yaparken, aynı zamanda kredi kartı ödemesini diğer bir kredi kartıyla yaptığını gösteriyor. Bu rakamları böyle okursak çok dramatik bir sonuçla karşı karşıya olduğumuzun umarım farkındayızdır.

AYRICA

İnternet alışverişlerine tüketiciler bağlamında baktığımızda;

  • Sipariş ettiği ürün yerine başka ürün gelmesi,
  • Sipariş ettiği ürünün kalitesiz çıkması,
  • Sipariş ettiği ürünün zamanında gelmemesi veya kargoda zarar görmesi,
  • Belki de en önemlisi internet dolandırıcılığı veya bilgisayar korsanlarının kart bilgilerini çalması,

gibi birçok sıkıntılı süreçleri de kendi içerisinde barındıran bir sistem. Tüm bu koşullara rağmen kamu düzenlemeleri ve denetimleri ile bu sorunların çözüleceği kanaatindeyim.

SONUÇ:  İnternet alışverişi hem işletmeler hem de tüketiciler için yeni bir dönemin haberini vermekte. Burada her iki tarafta dikkatli olmalı çünkü sonuçlar hüsran verici olabilir.