İnternetten alışveriş yaparken güvenilir ve doğru bir siteyi bulmanız gerekmektedir. İnternet üzerinde alışveriş yapmak için milyonlarca site bulunmaktadır. Ancak bu sitelerin hepsi güvenli değildir. Kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerin çalınması, dolandırıcılık gibi pek çok olayla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlardan korunmak için alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir olup olmadığını bilmeniz gerekir. 

Doğru alışveriş yapmak güvenilir bir siteyi bulmakla başlıyor. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey alışveriş yapmak istediğiniz siteyi güvenilir mi değil mi diye kontrol etmek. Gereken güvenliği sağlamak için sitenin  adres satırında yeşil onay işareti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu yeşil onay bulunan siteler Ticaret Bakanlığınca onaylanmış kabul edilir. Peki internetten alışveriş siteleri güvenilir midir nasıl anlaşılır?

internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz 2

İnternetten alışveriş siteleri güvenilir mi?

İnternetten alışveriş siteleri güvenilir mi anlamak için daha önce de bahsettiğimiz gibi adres satırında yeşil onay işareti olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer bulamazsanız internet sitesinin adını adres çubuğuna yazın. Logoda renk tonu farklılığı, yazı karakterlerinde farklılık varsa o sitenin bir başka sitenin taklidi olduğunu anlayabilirsiniz. İnternetten alışveriş siteleri arasında bu durum sık sık görülmektedir. 

Az bilinen ya da hiç bilinmeyen sitelerden alışveriş yapmayın. Adres, unvan ve bilgilerin tam kayıtlı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. İnternetten alışveriş esnasında mesafeli satış sözleşmesini mutlaka okuyun. Ödeme yapacağınız esnada sanal kart kullanın ya da güvenli ödeme yöntemini tercih edin. Eğer internetten alışveriş yaptığınızda ürün eksik gelirse cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Böylece ödemiş olduğunuz parayı da iade olarak alabilirsiniz. 

Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikası olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. İnternetten alışveriş için kredi kartı bilgilerinizi doğrudan paylaşmamaya özen gösterin. Alışverişlerinizi sanal kart kullanarak yapmaya özen gösterin. 3D Secure ya da SMS onaylı işlemler ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Her ne kadar güvenli gözükse de bazı siteler güvenli bir görünümün ardına saklanarak bilgilerinizi çalabilir ya da üçüncü kişilerle paylaşabilir. Bu gibi durumlara karşı dikkatli olun. Satın alacağınız ürünün yorumlarını okuyarak alışveriş sonunda kötü bir süprizle karşılaşma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.