Mamak’a bağlı Türközü mahallesinde yaşayan Volkan Temel isimli Kürt vatandaş, dün akşam saatlerinde D.G, S.G ve kimliği belli olmayan bir başka kişi tarafından saldırıya uğradı. Uzun zamandır aynı mahallede yaşayan aileye yönelik gerçekleşen ikinci saldırı olduğu aile üyeleri tarafından belirtildi.

Saldırıyla ilgili MA’ya konuşan Mizgin Temel, kardeşi Volkan Temel’e saldıran 3 kişinin “Burası Türközü, Kürde mezar olacak. Pis Kürtler sizi burada istemiyoruz” dediklerini iddia etti. Satır, bıçak sopalarla saldırdıklarını söyleyen Temel, aynı kişilerin yaklaşık bir sene önce de kendilerine yönelik saldırı girişiminde bulunduğunu söyledi. Temel yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Biz Şırnaklıyız. Bize burada bir senedir bize yönelik ırkçı söylemlerde bulunarak, bizim buradan taşınmamızı istiyorlar. Bize ‘Pis Kürtler’ diyerek saldırıyorlar. Kardeşim daha 17 yaşında, dün akşam saatlerinde evden dışarı çıkarken yine ‘Pis Kürtler, burası Türközü, burası Kürtlere mezar olacak’ sözleriyle kardeşime saldırdılar.”

Saldıranlar hakkında şikayette bulundular ancak gözaltına alınan olmadı

Saldırı sonrasında kardeşinin solunum zorluğu çektiğini belirten Temel, “Yüzünde çok ciddi yaralar var. Nefes almakta zorlanıyor şuan. Hastaneye gittik, darp raporu aldık ve şikayette bulunduk” diye konuştu. Temel, saldıranlar hakkında gözaltı işlemi yapılmadığını söyleyerek, karakolda yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Darp raporumuzu alıp bugün karakola gidip şikayette bulunduk. Fakat saldırganlar gözaltına bile alınmadı. Polisler bize ‘Buradan taşının başınıza bir şey gelmeden, biz cezaevine atamayız anca para cezası kesebiliriz’ diyor. Bu nasıl adalet?”

Konya’da katliam yaşanmıştı

30 Temmuz’da Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine düzenlenen ırkçı saldırıda Yaşar Dedeoğulları ve eşi İpek Dedeoğulları ile çocukları Serap, Serpil, Sibel, Metin ve Barış Dedeoğulları, öldürülmüştü. Katil zanlısı Mehmet Altun saldırıdan altı gün sonra Bozkurt ilçesinde yakalanmıştı. Zanlıyla beraber, annesi, babası ve eşinin de aralarında olduğu 13 kişi tutuklanmış, ilerleyen haftalarda, Altun dışındaki tüm şüpheliler serbest bırakılmıştı.İlk duruşma geçtiğimiz hafta görülmüştü.